Leopar Gecko Kuru Un Kurdu Yer Mi?

Gecko’lar genellikle böceklerle beslenen canlılar. Bazılarının ağırlıklı besini meyve olmakla birlikte, belli vitamin ve mineralleri almak için yine böcek yemeleri gerekiyor. Gecko’nu nasıl beslemen gerektiğini, hangi böceklerin gecko’lar için uygun olduğunu aşağıda ayrıntılı olarak bulabilirsin. Bu yazımızı ise çok sorulan bir soruya ayırdık: Leopar gecko kuru un kurdu yer mi? İşte cevabı…

Kuru un kurdu leopar gecko için uygun bir besin değil.
Kuru un kurdu leopar gecko için uygun bir besin değil.

LEOPAR GECKOLARDA PROTEİN

Leopar gecko’lar böcekle beslenen gecko türlerinden. Un kurdu, balmumu kurdu, cırcır böceği ve Dubia hamam böceklerini gecko’na gönül rahatlığıyla yedirebilirsin. Bu böcekler onun hem sağlığı hem de damak zevki için çok uygun.

Gecko’ların zevkle yedikleri böceklerle ilgili ayrıntıları buraya tıklayarak okuyabilirsin.

Ancak iş kuru un kurduna gelince durum biraz değişiyor. Un kurtları öldükten sonra bedenlerindeki kritik besin öğeleri ortadan kaybolduğundan, gecko’nun beslenmesine hiçbir şekilde katkı yapmıyor.

Dahası  kuru olduğu için gecko’nun bu un kurtlarını yutup sindirmesi de oldukça zor. Yemek istese bile boğazına takılabilir ya da midesinde rahatsızlığa neden olabilir.

Bütün bunlar bir yana, sen kuru un kurdu versen bile gecko’n muhtemelen verdiklerini yemek istemeyecektir. Çünkü bu canlılar yiyecekleri böceklerin canlı ve hareketli olmasını isterler.

O nedenle leopar gecko’nun mamasını seçerken çok dikkatli olmalısın. Leopar gecko beslenmesi hakkındaki tüm detayları buradan okuyabilirsin.

Paylaşan heymypet