Moda Dergisi ELLE, Tüm Yayınlarına Kürk Yasağı Getirdi!

1945’ten bu yana yayımda olan ELLE dergisi, uluslararası bir kürk yasağı kararı aldı. Basılı ya da dijital hiç bir yayınında artık kürk görmeyeceğiz!

kürk yasağı
Athens, Greece - December 19, 2013 Stack of magazines for women on a newsstand at Athens Omonoia Square, Vogue Elle

Kürk yasağı için açıklama, ELLE Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Direktörü Valeria Bessolo Llopiz’den geldi. Llopiz, “Hayvan refahı konusundaki farkındalığı artırmak, sürdürülebilir ve yenilikçi alternatiflere yönelik talebi desteklemek ve daha insancıl bir moda endüstrisini teşvik etmek için gerçekten harika bir fırsat.” dedi.

1945 yılından beri yayımlanan ELLE dergisinin 45 küresel baskısı var. Llopiz’e göre şimdiye kadar 13’ü bu kararı uygulamaya aldı. 1 Ocak 2022’den itibaren 20 basım daha ve kalanlar da aynı günün 2023’ünde bu kararı uygulayacak. Kürk yasağı, derginin hem basılı hem de dijital medya kanallarını kapsıyor.

Llopiz, hayvan refahı için farkındalığı artırmaktan bahsederken aynı demeçte “Kürkün modası geçti. En azından moda ve lüks endüstrisinin altın hedefi Z kuşağı için öyle görünüyor” da dedi.

“Hayvanlar giyilmek için değildir!” demek yerine Z kuşağının neyi satın alıp almayacağına göre karar vermeleri, kararın samimiyetini sorgulatmıyor değil. Ancak hayvan hakları organizasyonu PETA, derginin kararından memnun.

Açılımı, Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler olan PETA’nın kuruluş amacı, türler arası eşitlik! İnsanların kozmetik, moda, eğlence gibi ihtiyaçları için hayvanları deney unsuru olarak kullanmasının önüne geçmek için çalışıyorlar. 1980 yılından beri faaliyette olan örgüt, bugün yaklaşık 2 milyon üye ve destekçisiyle dünyanın en büyük hayvan hakları grubudur.

Organizasyonun Başkan Vekili Tracy Reiman, “Kürk kullanımına karşı yıllardır verdiğimiz savaş meyvesini vermeye devam ediyor. Ünlüler, moda tasarımcıları, alışveriş yapanlar ve hatta İngiltere Kraliçesi bile kürkü reddetti. Şimdi de ELLE dergisi, sayfalarına dünya çapında kürk yasağı getirdi.”

Sebebi ne olursa olsun, zaferin keyfini çıkarmalı!

Sadece bir dergi diye düşünmemeli, uluslararası bir reklam aracı ELLE. Böylesine değerli bir medya kolunun kaybı, moda endüstrisinin her kolunda ses getirecektir.

Sırf moda değil, kozmetik sektöründe de benzer yaklaşımlarla son birkaç yıldır karşılaşıyoruz. Kozmetik sektörü, dostlarımızın kürklerini kullanmıyor ama onları zalim deneylere tabi tutuyor! Geçtiğimiz Nisan ayında bu konuya değinen bir animasyon yayınlandı. Deney tavşanı Ralph ile hayatı hakkında bir röpartajdı. İzlemediyseniz ya da unutmamak için, Ralph’i Kurtarmak isimli animasyonu altyazılı izleyebilirsiniz.

 

Paylaşan heymypet