Can Dostu, Sakatlanan Dağcıyı Isıtarak Hayatını Kurtardı!

Köpek dostlarımız boşuna sadakatleriyle nam salmamış… Sakatlanan dağcıyı kurtaran North’un hikayesini okuduğunda bize hak vereceksin. O yüzden buyrun bu kahraman köpeğin hikayesine!

can dostu

Köpek dostlarımızla ilişkimizi en iyi tanımlayan iki sıfatı seçecek olsak, vefa ve sadakat derdik herhalde. yardımımıza koşup bizleri türlü sıkıntılardan kurtardıkları sayısız hikaye var çünkü. Geçtiğimiz günlerde bu hikayelere bir yenisi daha eklendi. Can dostu North, sakatlanan dağcı Brkic’i soğuktan korumak için saatlerce üzerine yattı. Peki kendi vücudunu ebeveyni için siper eden bu cefakar dostumuz, ne oldu da böyle davranmak zorunda kaldı?

Hırvatistan’ın Velebit dağında dağcılık yapan Brkic, kayarak 150 metreden kötü bir biçimde düştü. Bu düşüş yüzünden bacağını sakatladı ve hareket edemeyecek hale geldi. Malum mevsim kış, kışı en sert yaşayan yerler dediğimizde de akla ilk olarak dağların tepesi geliyor. Hal böyleyken bir felaket anlamına gelebilecek bu durum, North sayesinde ucuz atlatıldı.

CAN DOSTU ADAMI HİÇ YALNIZ BIRAKMAMIŞ

Alaska Malamutu patili dostumuz, türü gereği kalın bir kürke sahip. Bu kürk onu koruduğu gibi yavrularını da soğuktan sakınmasına yardımcı oluyor. Dostumuzun kürkü, bu sefer ise, Brkic’in hayatını kurtarmaya yaradı. Brkic, kazadan sonra kendine gelir gelmez telefonuyla arama kurtarma ekiplerine ulaştı. Bu sırada yerden 1800 metre yükseklikteydi ve ekiplerin gelmesi saatleri buldu. Neyse ki ekip çok geç olmadan Brkic ve North’a ulaştı. Ulaştıklarında karşılaştıkları manzaradan etkilenerek ikilinin fotoğrafını çekip sosyal medya platformlarından paylaştılar. Fotoğraflara baktıktan sonra etkilenmemek de pek mümkün değil zaten…

Can dostu

Fotoğraf: Crotian Mountain Rescue Service

Kurtarma ekibi, yaptığı sosyal medya paylaşımında: “İnsanlarla köpeklerin arasındaki dostluk ve sevginin boyutlarını bir kere daha gördük. North, Brkic’in üzerine kıvrılarak 13 saat boyunca onu soğuktan korudu. Bu örnek, insan-hayvan dostluğunda birbirimize ne denli sahip çıktığımızı gösteriyor” diyerek etkileyici kareleri tasvir etti.

İkiliyi kurtaran ekipte zorlu koşullar ve hava muhafeleti nedeniyle 27 kişi yer aldı. North ve ebeveynini hızlıca oradan uzaklaştırdılar. Brkic, ekip gelmeden önce son anlarını “Ekip gelmeden önceki dakikalarda zaman adeta yavaşlamıştı” diyerek belirtti ve ekledi, “Bu köpek benim koruyucu meleğim olmalı.”

Paylaşan heymypet