Hayvansever Belediye Uygulamaları: Bayburt ve Kırıkkale!

Hayvansever belediye diyince aklına ilk ne geliyor? Hayvansever belediye nasıl olunur sence? Soruların yanıtını almak için Kırıkkale ve Bayburt belediyelerinin çalışmalarına bir göz at deriz!

hayvansever belediye

Hayvansever Belediye olmak aslında ne kadar da kolay! Sonuçta ellerinde hayvan dostlarımıza sahip çıkmak için sınırsız kaynak var. Buna rağmen belediyelerin hepsi dostlarımız için aynı hassasiyetle hareket etmiyor. Bazıları bu konuyu gündemine daha yoğun bir şekilde alıyor. Örnek olarak Bayburt ve Kırıkkale’nin birbirinden güzel uygulamalarla özellikle sokaktaki dostlarımız için sergilediği hassasiyeti görmemek elde değil.

Bayburt Belediyesi ile başlayalım. Bayburt’ta öğrencilik yapan Muhammed Badur, sokaktaki dostlarımızın beslenmesi için yemlikler tasarladı. Bayburt Üniversitesi aldığı bursları kendine harçlık yapmak yerine “Dostluk aparatı” adını verdiği ve plastik borulardan yaptığı yemliklere harcayan Badur’u yalnız bırakmadı. Üniversite, belediyenin yönlendirmesiyle yemliklerin daha kullanışlı bir hale gelmesi için harekete geçti. Yemliklere mamaların borulardan taşmaması ya da kendi kendini yenilemesi için aparatlar eklediler.

Bayburt Üniversitesi’nde akademisyenlik yapan Dr. Murat Çolak, “Bu proje belediye destekli bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen bir projedir. Bizler de üniversite olarak,  bu projenin dostluk aparatı ismini verdiğimiz mama kalıbının mama tepsisi kısmının tasarlanması, prototip imalatının geliştirilmesi konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Yaptığımız projelerde hem tasarım aşamasında hem de prototip imalatı aşamasında öğrencilerimiz görev aldı. Sonrasında bu geliştirdiğimiz prototipleri saha uygulamalarına tabii tuttuk. Performans analizlerini belirleyebilmek adına tasarımlarda meydana gelen eksikleri prototipler üzerinde ve saha çalışmaları üzerinde anlamaya çalıştık. Bu tasarımlarımız seri imalata geçtiği zaman il bazında ve ülke bazında da yaygınlaştırmaya çalışacağız’’ dedi.

HAYVANSEVER BELEDİYE ÜNVANI KIRIKKALE’YE DE YAKIŞIYOR

Kırıkkale’nin Delice ilçesi, “Sokaktan bir can da sen al” sloganı çerçevesinde harika bir projeye ev sahipliği yapıyor. Delice Belediyesi, sokaktaki dostlarımızı sahiplenen vatandaşlara aylık 15 ton içme suyunu ücretsiz olarak veriyor. Buna ek olarak bu hayvanlar, ücretsiz veterinerlik hizmeti ve tasma, kulübe va mamalara da kavuşuyor.

hayvansever belediye

Kaymakam Akköz, muhabirlere yaptığı açıklamada, kaymakamlık ve belediye ortaklığında başlayan proje için: “Vatandaşlarımızı koordine ediyoruz. Kolaylıklar sağlıyoruz. Sağ olsun belediyemiz de bu noktada bir ilk olarak bir hayvanı evlat edinen vatandaşımıza hayvanın barınağı, aynı zamanda aylık 15 ton su bedelini bedava olmak üzere bu tarz kolaylıklar sağlıyor. İnşallah hiçbir evsiz hayvanımız sokakta zarar görmez, bir kötülükle karşılaşmaz. Allah’ın sessiz kullarını da evlat edindirmiş olacağız” diye konuştu.

Hayvansever belediye, Kırıkkale ve Bayburt için uygun bir tamlama olmamış mı? Umarız ki bu güzelim projeler daha da büyür ve benzerleri başka belediyelere de sıçrar. Biz de yenilerini büyük bir keyifle kaleme alırız!

Paylaşan heymypet