Her Harfi Bir Başka Tatlı: Köpek Alfabesi

Japon Kaligrafi sanatçısı Takumi Tohgu, çalıştığı tipografi serilerinden birinde Latin alfabesinin her harfini küçük tatlı köpekler olarak gösteriyor.

Köpek Alfabesi konusundan bahsetmeden önce, kısaca tipografiye değinelim. Simgeler, rakamlar, işaretler ya da harflar kullanılarak yapılan bir yazı yazma sanatıdır kendisi. Tipografi çalışmaları yaratıcılığını, kendi tarzını ve yeteneklerini göstermek isteyen grafik sanatçılarının, tasarımcıların ve illüstratörlerin eğlendikleri bir oyun aynı zamanda… Bu alandaki en iyi örneklerin toplandığı projelerden biri de 36 Days of Type (Yazı Tipinin 36 Günü). Tüm yıl açık olan proje, katılımcıların birbirini izleyen 36 gün boyunca her gün farklı bir harf ya da rakamı yeniden tasarlamasını istiyor. Projenin amacı, alışık olduğumuz günlük sembollerin tipografi sanatı ile binlerce farklı bakış açısıyla nasıl da yorumlanabildiğini göstermek.

Yazı Tipinin 36 Günü Projesi’nden bağımsız çalışan sanatçılar da var tabii ki. Onlardan biri de tüm alfabeyi sevimli köpeklere çeviren Takumi Tohgu! Kendisi küçüklüğünden beri hat sanatına ilgi duyan ve eğitim hayatında da ona yoğunlaşmış bir sanatçı. 2012 yılından bu yana Youtube üzerinden hat sanatının inceliklerine yoğunlaştığı eğitici videolar yayınlıyor.

Köpek Alfabesi mi?

Hatırlarsanız tipografinin yaratıcı bünyeler için adeta bir oyun alanı olduğundan bahsetmiştik. Ama köpek alfabesi Takumi’nin ilk eğlencesi değil. Tüm harfleri minik köpeklere çevirmeden önce kedilerden oluşan bir CAT (kedi) yazmışlığı da var.

Köpek Alfabesi1

Bu oyun çok hoşuna gitmiş olacak ki kendini alamayıp bir de köpeklerle deneme yapmış. Hatta duramayıp bütün alfabeyi köpeklerden çizmiş! A’dan Z’ye tüm harfleri küçük değişikliklerle, minicik ayrıntılarla patili dostlarımıza dönüştürmüş Takumi. Her gün gördüğümüz, kullandığımız harflere göz, kulak ve diş ayrıntıları eklemek ne kadar hoş bir düşünce değil mi? Tipografi neden bir nevi bir oyun alanı, şimdi daha bir anlaşılır sanki.

Alfabede yer alan tüm köpeklerin karakteri ve tipleri kadar kişilikleri de birbirinden farklı! Kiminin dili dışarıda kimi üzgün… Takumi’nin her biri üzerinde ne kadar düşündüğü ise gerçekten aşikar. ”K”, ”N”, ”O” ve ”S” harfleri, pek köpeğe benzemek istemiyorlarmış gibi fakat Takumi onların da üstesinden gelmiş!

Başından sonuna Köpek Alfabesi nasıl çizilir merak edenler ve videoyu izlemek isteyenler için Youtube bağlantısı hemen burada!

Paylaşan heymypet