Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Markalar

Hayvan deneyleri, ürünlerini hayvanlar üzerinde test eden markalar neyse ki yeniden gündeme geldi… Neyse ki bu acımazsızlıktan uzak duran hayvan dostu markalar da yok değil. Bir hayvansever olarak alışverişlerimizde öncelik tanımamız gereken markaları listeledik!

hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar, Save Ralph isimli videonun gündeme bomba gibi düşüşüyle tekrar konuşulmaya başlandı. Kozmetikten temizliğe, kadın-erkek günlük hayatlarımızda büyük yer kaplayan markaların pek çoğu, ürünlerini piyasaya çıkarmadan önce hayvanlar üzerinde deniyor. Deneylerde başta tavşan ve fareler olmak üzere milyonlarca hayvan korkunç acılar çekiyor, bazı organları tamamen işlevini yitiriyor veya hayatlarını kaybediyor. Bu markaları bu yazımızda toplamıştık. Hayvanlara daha fazla zarar verilmesine engel olmak için bu markalardan uzak durup, hayvan dostu markalara yönelmemiz gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

HAYVANLAR ÜZERİNDE DENEY YAPMAYAN (CRUELTY FREE) MARKALAR NASIL ANLAŞILIR?

Satın almayı düşündüğün markanın üzerinde aşağıdaki logolardan birinin olup olmadığını incele. Ürünlerini hayvanlar üzerinde denemeyen, hayvan dostu markaların ürün ambalajlarında bu logolardan biri yer alır.

hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar

 

Peki bugün itibarıyla “cruelty free” olan, yani hayvanlar üzerinde test yapmayan markalar hangileri?

AKS Kozmetik Kimya

Arko

Aromatica

Aveda

Beauty Blender

Bebak

Bingo

Duru

Ecotools

Emotion

Essence

Evy Baby

Farmacy

Flormar

Frosch

Gabrini

Golden Rose

Gülşah

Hobby

Işıl

Jack’n Jill

KIKO

Kiss My Face

Morfose

Mustela

Organic Natural Colors

Otacı

Pai

Pastel

The Balm

The Body Shop

The Ordinary

Urban Care

“Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar”ın tüm listesine buradan ulaşabilirsin. Bu konunun ciddiyetinin altını tekrar tekrar çizmek isteriz. Ürünlerini piyasaya sürmeden önce acımasızca hayvanlar üzerinde test eden markaların sayısı bir hayli fazla. Sen de kişisel olarak alışverişlerinde bu markalardan uzak durup, yerine yukarıdaki listede bir kısmı yer alan “cruelty free” markalara yer verirsen, bu acımasızlığa bir dur demiş oluruz.

Paylaşan heymypet