Pet Şef: Kediler için Yulaflı Tarifler!

Yulafın faydaları dostlarımız için de saymakla bitmiyor! Bu yüzden karşınıza hazırlaması pek basit, kediler için yulaflı tarifler ile geldim.

Kediler için yulaflı tariflerimiz, yavrusundan yaşlısına herkes tarafından tüketilebilir. Lif zengini olan yulaf aynı zamanda da bir demir deposudur. Barındırdığı kalsiyum, B6 ve manganez ile patili dostlarımızın mamalarında baş kahramanımız olmaya aday! Pirinçle karşılaştırdığımızda şeker seviyesinin düşüklüğü de cabası!

Kediler için yulaflı mamaların faydaları saymakla bitmez! Kalsiyum sağlam kemikler, dişler ve tırnaklar için gereklidir. Ayrıca sinirlerin ve kasların koordine çalışmasına yardımcı olur. Demir, kan yapımı için ve çinko, dostunuzun kürkü ve cildi için gereklidir. B6 vitaminine vücut, proteinleri amino asitlere ayırmak için ihtiyaç duyar. Yulafın lif bolluğu ve düşük glüten seviyesi, kedinizin sindirim sistemini sakinleştirirken bağırsak hareketlerini de düzenlemeye yardımcı olur.

Kısa bir not olarak kedinizin bu mamaları her zaman tüketmemesi gerektiğini belirtmek isterim. Günlük diyeti için değil daha ziyade evde mamanız kalmadığında sizin için bir kurtarıcı, arada dostunuz için de ufak bir lezzet kaçamağı olabilir tariflerim. Çünkü yapması çok basitler!

İhtiyacınız olan malzemeleri sıralıyorum, sonra onları çatalla ezerek karıştırdınız mı tamamlar!

Afiyet olsun kedicik

Tavuklu Yulaf

85 gr haşlanmış tavuk göğsü

50 gr suyla kaynatılarak şişirilmiş yulaf

30 gr haşlanmış tatlı patates ya da havuç

3 gr ayçiçek yağı

Etli Yulaf

85 gr haşlanmış dana ya da kuzu eti

50 gr suyla kaynatılarak şişirilmiş yulaf

30 gr haşlanmış patates

3 gr ayçiçek yağı

Balıklı Yulaf

85 gr yağı iyi süzülmüş konserve ton balığı ya da buharda pişmiş somon

50 gr suyla kaynatılarak şişirilmiş yulaf

30 gr haşlanmış tatlı patates ya da havuç

3 gr ayçiçek yağı

Malzemelerle ilgili dikkatinizi çekmek istediğim birkaç nokta var!

  • Yulafı özellikle sütle değil su ile hazırlıyoruz. Yulafı lapa hazırlarken kendimiz için süt kullanabiliriz. Fakat süt, kediler için sanıldığı kadar sağlıklı bir seçenek değildir. Yulaf epey emicidir. Bu yüzden sütle hazırlanan lapa dostunuzu hem şişirecek hem de midesini bozacaktır.
  • Herhangi bir malzemeyi haşlarken özellikle tuz ya da karabiber gibi baharatlar kullanmıyoruz. Tat vermesi için koymak isteyebilirsiniz ama dostunuz ile sizin tat algılarınız aynı değiller. Merak etmeyin, tarifteki lezzetler onu delirtmeye yeter de artar bile!

Paylaşan Pet Şef