Bilim İnsanlarından Güzel Haber: Köpekler Erken Ölüm İhtimalini Azaltıyor

Aile üyelerin arasında bir ya da birden fazla köpek varsa, sana çok güzel bir haberimiz var. ABD’li bilim insanlarının duyurduğuna göre, bir köpeğin ebeveyni olmak, erken ölüm ihtimalini yüzde 24 azaltıyor!

köpekler ömrü uzatıyor

HAYVANLAR RİSKİ AZALTIYOR!

İki ya da dört ayaklı, tüylü ya da pullu fark etmez; evlerimizde bizimle birlikte yaşayan dostlarımızın hayatımızı güzelleştirdiği bir gerçek. Özellikle hepimizin hayatını etkileyen COVID-19 pandemisinde onların kıymetini daha iyi anladık. Ev hayvanlarının koronavirüs pandemisini daha kolay atlatmamızı sağladığı bir gerçek. Ancak ABD’de yayımlanan bir araştırma, özellikle köpeklerin hayatımıza yaptığı etkinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi. Amerikan Kalp Vakfı’nın dergisi Circulation’da geçtiğimiz yıl yayımlanan araştırmaya göre, köpeği olanların erken ölüm ihtimali, köpeği olmayanlara göre yüzde 24 daha düşük.

KÖPEKLİ EVLERDE ERKEN ÖLÜM RİSKİ DAHA DÜŞÜK

Geçtiğimiz 70 yılda ABD, Kanada, İngiltere, İskandinavya, Yeni Zelanda ve Avustralya’da toplamda 3,8 milyondan fazla insanla yapılan 10 araştırmanın sonuçlarını değerlendiren bu yeni araştırma, bir köpeğin ebeveyni olmanın ölüm riskini çok büyük oranda azalttığını ortaya koydu. Özellikle kalp krizi ya da felç geçirmiş kişilerde köpek ebeveyni olmanın faydası yüzde 24’ün de üzerine çıktı.

Araştırmanın yazarları, köpeklerin verdikleri duygusal desteğin yanı sıra ebeveynlerini daha sağlıklı yaşamaya yönlendirdiklerini, ölüm riskinin azalmasında bunun da etkili olduğunu belirtti. Zira köpeği olanların sabah erken kalkıp köpeklerini dışarı çıkarmaları ve bunu günde en az iki kez yapmaları gerekiyor. Bu fiziksel hareketlilik de kalp sağlığını destekliyor.

Köpekler erken ölüm riskini azaltıyor

BİR KÖPEKLE BAĞ KURMAK MUTLULUK VERİYOR

Üstelik bu durum sadece fiziksel sağlıkla sınırlı kalmıyor. Bir köpeği birkaç dakika okşamak bile insanın tansiyonunu düşürmeye yetiyor.

Bir köpekle bağ kurmak, oksitosin salgısını ve dolaylı olarak mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ile ödül hormonu olarak bilinen dopamin gibi maddeleri salgılayan mekanizmaları tetikliyor.

Uzun vadede köpek ebeveynliği depresyon ihtimalini azaltıyor, yalnızlığa çare oluyor ve bireyin öz saygısını yükseltmeye destek oluyor.

KEDİLER DE ÖMRÜ UZATIYOR

Aslına bakılırsa bu etki sadece köpeklere mahsus değil. Örneğin 2009 yılında yapılan bir araştırma, kedilerin insanlarda stres seviyesini ve tansiyonu düşürdüğünü, bu nedenle kedi ebeveynlerinde kalp ve damar hastalıkları nedeniyle ölüm oranının daha düşük olduğunu gösterdi.

2015’te yapılan bir başka araştırma ise cırcır böcekleriyle ilgilenen yaşlı hastaların depresyon seviyelerinin, sadece tıbbi tavsiye alan ve herhangi bir hayvanla ilgilenmeyenlere kıyasla çok daha düşük olduğuna işaret etti.

Sözün kısası hayatını bir hayvanla paylaşanlar daha uzun ve daha mutlu yaşıyor. Hemen en yakındaki barınağa gidip minik bir dost sahiplenmek için bundan daha iyi bir sebep olabilir mi?

Paylaşan heymypet