Ev Hayvanları Koronavirüs Pandemisini Daha Kolay Atlatmamızı Sağlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, hepimizin hayat standartlarında değişikliğe neden oldu. Evlerimizde daha fazla vakit geçirdiğimiz bu dönemde, ailelerimiz hem fiziksel hem de psikolojik anlamda en güçlü dayanaklarımız oldu. Buna ailelerimizin patili üyeleri de dahil elbette… Hatta yakın zamanda yapılan bir araştırmada görüşlerine başvurulan hayvan sahiplerinin yüzde 81’i pandemi süreci esnasında tüylü dostlarını daha yakından tanımaya başladığını, yüzde 72’si ise ev hayvanının dostluğu olmasa bu süreci atlatamayacağını söyledi.

Koronavirüs pandemisi ev hayvanları ile daha kolay geçiyor

PANDEMİDE DOSTLARIMIZA SIĞINDIK

ABD merkezli pet sağlığı ürünleri üreticisi Zoetis Petcare adına OnePoll tarafından 2 bin kedi ve köpek ebeveyni arasında bir anket yapıldı. Ankette katılımcılara koronavirüs pandemisinin ev hayvanlarıyla olan ilişkilerinde bir değişiklik yaratıp yaratmadığı soruldu.

Katılımcıların yüzde 60’ı hayvanlarının bu süreçte daha farklı davrandığını söyledi. Yüzde 27’lik kısım olumlu bir davranış değişimi gözlemlerken, yüzde 17’lik kısım olumsuz davranışlarla karşılaştığını belirtti.

DAHA HAREKETLİ, DAHA MERAKLI

Pandemi esnasında ev hayvanlarının yüzde 36’sının daha hareketli, yüzde 31’inin daha ilgiye muhtaç olduğu bildirildi. Katılımcıların yüzde 27’sinin hayvanlarının merdiven inip çıkmakta zorlandığı, yüzde 26’nın ise her zamankinden daha meraklı davrandığı bildirildi.

Araştırma evde hayvanlarla birlikte geçirilen zamanın pandemi sürecini kolaylaştırıcı etkisini net bir biçimde ortaya çıkardı. Anketin bir diğer bulgusu da normalleşme üzerine oldu.

Ev hayvanları koronavirüs sürecini kolaylaştırdı

Katılımcıların yüzde 70’i hayvanlarının onlarla birlikte vakit geçirmekten çok hoşlandığını belirtirken, her 3 kişiden 2’si işe döndüğünde hayvanının onsuz ne yapacağına dair kaygıları olduğunu vurguladı.

Hatta katılımcıların yüzde 56’sı normalleşme döneminde de evde hayvanlarıyla daha fazla vakit geçirebilmek ve bu ani değişimi onlar için kolaylaştırabilmek amacıyla sosyal aktivitelerini kısıtlamayı planladıklarını söyledi. Yüzde 42 karantina bitse de evden çalışmaya devam edeceğini ifade etti. Yüzde 35 civarında bir kesim ise hayvanlarını da her yere yanlarında götüreceklerini belirtti.

YENİ HAYVAN SAHİPLENME ORANI ARTACAK

Daha da ilginç olanı, yüzde 17’nin işe kendisi döndüğünde ev hayvanı yalnız kalmasın diye bir hayvan daha sahiplenmeyi düşündüğünü söylemesi.

Katılımcıların yüzde 72’si ev hayvanlarına her zamankinden daha da iyi baktıklarını belirterek, bu duruma daha fazla ödül maması, daha sık okşama uzun yürüyüşler, ya da daha uzun yürüyüşler gibi örnekler verdi. Daha uzun yürüyüşler derken, köpek gezdirirken dikkat etmen gerekenleri de okumadan geçme.

Yüzde 75’ten daha yüksek bir orandaki katılımcı pandemi süresince yanlarında olan hayvanlarının veteriner bakımı konusunda da daha dikkatli olacaklarını belirtti. Söz konusu katılımcılar kedilerini ya da köpeklerini mümkün olan en yakın zamanda kapsamlı bir veteriner kontrolünden geçireceklerini ifade etti.

Bu arada köpeklerin koronavirüs enfeksiyonunu kokusundan tanıyabildiğini biliyor muydun?

Paylaşan heymypet