Köpekle Araba Yolculuğu: Birlikte Seyahate Çıkarken Bunları Unutmayın!

Köpekler bundan binlerce yıl önce evcilleşmiş ve hayatımızın bir parçası olmuşlardır,bu sebeple günlük hayatımıza ne kadar dahil edersek o kadar mutlu olurlar. Biz de Dino’yu hemen hemen her yolculuğumuza dahil etmeye çalıştık ve dürüst olmak gerekirse ilk etapta zorlandığımız konular oldu. Bunları çözüp güzel maceralarla yolumuza devam ettik. Bizim çözüm yollarımız umarım sizlere de ilham olur…

köpekle araba yolculuğu

Köpekle araba yolculuğu köpek ebeveynlerinin oldukça aklını kurcalayan konulardan biri. Deneyimlerimi sizler için toparladım. Bu birkaç konuyu göz önünde bulundurursanız seyahat sizin için hiç zor olmayacak.

ESNEK PLANLAMA

Bir hayvanla yolculuğa çıktığınızda bağımsız birçok değişkenle karşılaşabilirsiniz. Tuvalet ve mama ihtiyacı için planladığınızdan çok daha sık mola vermeniz gerekebilir. Ya da tesislerde özellikle kışın dışarıda soğukta yemek durumunda kalabilirsiniz. Bunların gözünüzü korkutmasın. O “an”a odaklanmayı tercih edin, çünkü siz rahat ve esnek oldukça karşınıza daha az problem çıktığını göreceksiniz.  

HAZIRDA BİR SEYAHAT ÇANTASI

Kendinize yaptığınız gibi köpeğiniz için de bir seyahat çantası hazırlayın. İçerisine mama & su kabı  (seyahat tipi olanlar çok işinizi görür), kalacağınız gün sayısına göre mama stoğu, tarama fırçası, kullanması gereken ilaçlar, aşı karnesi vb… gibi elzem ihtiyaçlarını yerleştirebilirsiniz. Bir süre sonra köpeğiniz bu çantayı gördüğünde seyahate gideceğini anlayıp heyecanlanacaktır.

ARABA ÖRTÜSÜ 

Arabaya seyahat esnasında dökülen tüyleri sonradan arındırmak çok zordur. Bu sebeple köpeğiniz binmeden koltuklara bir örtü sermek işleri kolaylaştırabilir.  

ARABAYA TOK BİNDİRMEME 

Çok dolu bir mideyle araca binen köpekler mide bulantısı sorunu yaşayabilir. Bu yüzden köpeğiniz mamasını yedikten bir iki saat sonra yola çıkmak onun daha rahat bir yolculuk geçirmesini sağlayacaktır.

YETERLİ EGZERSİZ 

Köpek arabaya binmeden önce mutlaka günlük yürüyüşünü yapmalı. Çiş ve kaka ihtiyacı ortadan kalkmadan araca binerse huzursuzluk yaşayacaktır. 

SIK SIK MOLA VERME 

Köpekle araba yolculuğu esnasında köpeğinizin çiş & su & mama ihtiyacı için sık sık mola vermeniz gerekir, eğer ilk seyahatiniz ise köpeğinizin sıkılmamasına daha fazla dikkat etmeniz gerekir. 

POZİTİF PEKİŞTİRME

Unutmayın ki köpeklerin doğaları şartlanma üzerinedir. Herhangi bir durumu pozitif olarak kodladıklarında sizin de günlük hayatınız kolaylaşır. Mesela yolculuğa çıkmadan önce yanına koyacağınız  bir oyuncak, araca bindiğinde vereceğiniz ödül maması, her seyahat sonunda yiyeceği güzel bir yemek… Bunun gibi onun yolculuğu güzel hatırlamasına sebep olacak minik detaylar daha uyumlu davranmasını sağlayacaktır. Köpekle araba yolculuğu bu faktörler göz önünde bulundurulursa keyfe dönüşecek, göreceksiniz 🙂 

Yazarımızın diğer yazılarını okumak için tıkla.

Paylaşan Kübra ALKURT