Bütün Köpekler Yüzebilir mi?

Köpekler gerçekten harika yüzücüler mi? Bütün köpekler yüzebilir mi? Her köpeğin uzun tüylü birer balıktan hallice dünyaya geldiği bilgisi doğru mu? Bu yazıda bunu araştırıyoruz.

köpekler yüzebilir mi

Bütün köpekler yüzebilir mi? Bu yazımızda bunu araştırıyoruz.

Köpeğin gördüğü her su birikintisine heyecanla koşuyor mu? Nerede bir dere – göl – deniz görse heyecanla içine girmeye mi çalışıyor? Ya da tam tersi, bırak suya girmeyi, bir damla ıslanmaya bile tahammülü olmayan bir su düşmanı mı?

Elbette ki her köpek farklıdır ve hepsi su sevgisiyle doğmaz. Suyu sevmek başka, şahane bir yüzücü olmak bambaşka. Konumuz yüzmek. Tüm köpekler yüzebilir mi? Bunu araştırıyoruz.

Cinsine bağlı olarak, köpeğin suda bir balık gibi yüzebilir veya bu yetenekten tamamen yoksun olabilir. Köpeğin yüzmeyi ister seviyor, ister nefret ediyor olsun, her durumda yüzmeyi öğrenmesi güvenlik açısından çok önemli. Birlikte tekne gezintisine çıkmak, sahile gitmek veya yaz tatilinin keyfini çıkarmak isteyebilirsin. Hatta evinde bir yüzme havuzun olabilir veya havuzlu bir dostunu ziyaret edebilirsiniz. Böyle bir durumda köpeğinin iyi bir yüzücü olup olmadığını bilmen çok önemli.

HER CİNS KÖPEK BİR YÜZÜCÜ OLARAK DOĞMAZ

Bazı köpek ırkları, suyla ilgili işler için geliştirildiklerinden, yüzmek için doğmuşlardır. Mesela bir Labrador Retriever veya Nova Scotia Duck Tolling Retriever’ı düşünelim. Bu köpekler, avcılar için su kuşlarını avlamak üzere için yetiştirildi. Ya da balıkçıların yardımcısı olarak çalışmak üzere geliştirilen Portekiz Su Köpeği. Veya kendine özgü kıvırcık ve su geçirmez kürkü olan İrlandalı Su Spaniel gibi bazı ırkların adlarında bile su vardır. Bu köpekler mükemmel yüzücüler olacak fiziksel yapıya sahiptir. Çoğunun en sevdiği aktivite muhtemelen suda oynamak.

Dalış Hakemi, Sertifikalı Profesyonel Köpek Eğitmeni Michele Godlevski’ye göre, bazı ırklar bir su kütlesi gördükleri andan itibaren yüzmeyi biliyor gibi görünüyor. Ancak öte yandan can yeleği olmadan yüzemeyecek köpek ırkları da var. Mesela Bulldoglar. Vücut ağırlıkları suyun içinde rahatlıkla hareket etmelerine izin vermez. Dachshunds gibi kısa bacaklı, uzun gövdeli ırklar da suda mücadele etme konusunda başarılıdır. Peki, gelelim sorumuza; tüm köpekler yüzebilir mi? Tüm köpeklerin doğal yüzücüler olduğu bir efsane. Ama öyle olsa da can yeleği ve  köpek yüzme dersleri sayesinde, her cins öyle ya da böyle suda dolaşabilir.

Köpek davranışları hakkındaki diğer bilgileri hemen edinmek için buraya göz atmayı sakın unutmayasın!

Paylaşan heymypet