Köpekler Neden Kedi Kumu Yer? Kedi Kumu Köpekler için Zararlı Mıdır?

Evini aynı anda hem kediler hem de köpeklerle paylaşıyorsan dikkatini çekmiştir, köpeğin için kedinin kumu gereğinden fazla ilgi çekici olabilir. Köpeğin kum kutusunun etrafında sık sık dolanabilir, hatta arada kumu (ve maalesef kakaları) yiyebilir. Peki köpekler neden kedi kumu yer? Köpeğini kedi kumu yemekten vazgeçirmek için yapabileceklerine bir bakalım…

Köpekler Neden Kedi Kumu Yer

Köpekler neden kedi kumu yer? Bu sorunun ilk ve en geçerli cevabı kokudur. Köpeklerin burnu bizlere kıyasla 10.000 ila 100.000 kat daha hassastır. Kedi kumu da güçlü bir koku kaynağı olarak köpeklerin merakını cezbeder.

Köpekler neden kedi kumu yer? sorusunun diğer bir cevabı da köpeklerin kumu ya da toprağı kazıp define avına çıkmayı da çok sevmesidir. Bu da kum kutusunu çok eğlenceli bir oyun alanı haline getirmeye yeter.

KEDİ KUMU KÖPEKLER İÇİN ZARARLI MI?

Peki köpekler için kedi kumu yemek zararlı mıdır? Hem evet hem de hayır. Gazete kağıtları, mısır koçanı parçaları, odun yongaları ya da kilden elde edilen daha doğal kumların yanında sodyum bentonit içeren topaklanan kumlar da mevcuttur. Kedi kumlarına çoğunlukla parfümlü maddeler de eklenir. Dahası kumun içinde kedinin idrarı ve dışkısı bulunur.

Kedi kumu ve kedi dışkısı yemek köpeklere çoğunlukla zarar vermez, en fazla hafif bir ishal durumu yaratabilir. Ancak yine de köpeğinin böyle bir yaramazlık yaptığını fark edersen, tuvalete çıktığı zamanları 24 saatliğine gözetim altına alıp herhangi bir sorun olmadığından emin olmanda fayda var.

Eğer köpeğin kusuyorsa ya da ağrı nedeniyle sırtını kambur yapıyorsa o zaman derhal veterinerinize başvurmalısın. Çok fazla kum yemek köpeğinin karnında ameliyat bile gerektirebilecek bir tıkanmaya yol açabilir.

KEDİNDEKİ PARAZİTLERE DİKKAT!

Kedini düzenli olarak bağırsak paraziti kontrolüne götürmüyorsan, o zaman kedinde var olabilecek parazitlerin köpeğine de bulaşması ihtimali doğabilir.

Özellikle dışarı çıkan kedilerde parazit ihtimali daha yüksektir ve bu parazitler köpeğine de bulaşabilir. Düzenli yıllık veteriner kontrollerini yaptırmazsan bu parazitlerden asla haberin olmayabilir.

KÖPEKLERİN KEDİ KUMU YEMESİ NASIL ÖNLENİR?

Köpeğinin kedi kumu yemesini önlemek için yapabileceğin en kolay şey, kedi kumunu köpeğin erişemeyeceği bir yere koymaktır.

Bunun için bir odayı seçip girişine köpeğinin geçemeyeceği ama kedin için uygun ölçülerde bir bebek kapısı taktırabilirsin. Kapının alt tarafında bir kedi kapısı açmak da bir çözüm olabilir. Ancak burada köpeğin kadar kedini de düşünmeli, onun fiziğine yaşına ve sağlık durumuna uygun bir çözüm geliştirmelisin.

Köpeğin kedinin kumuna sadece can sıkıntısından burnunu sokuyor da olabilir. Köpeğinle yeterince vakit geçirir, sıkılmasına engel olacak önlemleri alırsan bu sevimsiz huyunu kolayca bırakabilir.

KEDİ KUMUNUN HİJYENİNE DİKKAT!

Bu arada kedi kumunun hijyeni de böyle durumlarda daha da önemli oluyor. Kumu günde birkaç kez temizlersen hem köpeğinin yaşayabileceği olası zararı en aza indirebilir, hem de kedini mutlu edebilirsin.

https://heymypet.com/kedi-kumunun-temizligi-sandigindan-daha-onemli/

Paylaşan heymypet