Kuşların Canları Trafikteki Gürültüler Yüzünden Tehlikede!

Trafikte kornaya yüklenmeden önce bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Hem kendi kulaklarımızın, hem de kanatlı dostlarımızın sağlığı için…

kuşların canları gürültü yüzünden tehlikede

Kuşların aslında problem çözme yetenekleri oldukça gelişkin. Kargaların kıvrak zekaları veya serçelerin pratikliğine dair düzenlenmiş birçok araştırma mevcut. Fakat doğal yaşamlarına bulunduğumuz müdahaleler yüzünden, dostlarımızın işi oldukça güçleşmiş durumda. Maalesef vurdumduymazlığımız sonucunda kuşların canları tehlikeye giriyor.

Pasific Üniversitesi’nin bilim insanlarının yürüttüğü araştırmanın sonuçları endişe verici. NTV’nin haberine göre, kuşların problem çözme yeteneklerinde gürültü yüzünden kayıplar gözlemleniyor. Bu gürültüler yüzünden kuşların ötme şekilleri değişiyor. Asıl korkutucu olan ise, yiyecek tespit etme ve birbirleriyle etkileşim içerisinde olma yeteneklerinin zarar görmesi. Böylece hayatlarını sürdürebilmeleri açısından zor durum altında kalıyor dostlarımız.

Gözlemlenen bulgular, Proceedings B dergisinde yayımlanmış. Bu bulgulara göre bilim insanları, zebra ispinozlarını (halk arasında Hint bülbülü olarak de geçer) laboratuvar ortamında gözlemlemiş. Deney süresi boyunca kanatlı dostlarımız, hem çıt çıkmayan bir ortamda hem de trafik gürültüsünün ses kaydı yürütülürken test altına alınmış.

Bu süreç esnasında, onlara doğal ortamlarındaki yemek arama ve sorun çözme yeteneklerini kullanacakları senaryolar tasarlanmış. Mesela yemeğe ulaşmak için birtakım düzenekleri çözmeleri gerekiyormuş. Fakat sonuçlar kanatlı dostlarımız için pek de olumlu değil…

KUŞLARIN CANLARI DOĞAL ORTAMLARINDA DAHA GÜVENLİ

Profesör Christopher Templeton, çalışmayı yönettikten sonra yaptığı açıklamada, “Sadece bir arabanın geçtiğini duymak, onların performanslarının kötüye gitmesi için yeterliydi. Trafik gürültüsü duymadıklarında  yiyecek arama görevlerini doğru bir şekilde yapma olasılıklarının neredeyse iki kat daha fazla olduğunu gördük.Bu sonuçların şehirlerde yaşayan diğer kuş türleri için de geniş çapta geçerli olacağını düşünüyorum. Çünkü zebra ispinozları doğadaki en gürültücü kuşlardan biridir. Eğer gürültü onları bu derece etkiliyorsa, muhtemelen durum diğer türler için daha kötüdür” diye kendini ifade etti.

Prof. Templeton’un bu açıklamarından yola çıkarak, kuşların canları büyük ölçüde biz insanlara da emanet diyebiliriz. Trafikte birbirimize duyduğumuz saygı bir yana, başka canlara zarar vermemek adına kornayı az kullanmalı. Sonuçta yemek bulma kabiliyetlerinin yarı yarıya düşmesi demek, o minicik canlarının tehlikeye girmesi demek. Benzer bir konuyu yazarımız Dr. Emrah Özbay da kaleme aldı. Kendisinin güvercinler ve beslenme koşullarına apartmanların yarattığı olumsuz etkiye dair yazısını buradan okuyabilirsiniz!

Paylaşan heymypet