Kışın Dışarı Çıkarken Köpeğime Ceket Giydirmeli Miyim?

Havalar soğuduğunda hepimizin aklına aynı şey geliyor. “Köpeğim dışarı yürüyüşe çıktığımızda üşüyor olabilir mi? Üzerine bir ceket giydirmeme gerek var mı?” Bu soruların maalesef tek bir cevabı yok. Bazı durumlarda ekstra bir kat köpeğini sıcak tutmaya yararken, bazı durumlarda da faydadan çok zarar getiriyor. İşte “Köpeğime ceket giydirmeli miyim?” sorusuna yanıt verirken işini kolaylaştıracak bilgiler…

köpeğimi giydirmeli miyim

Kışın havalar soğuyunca köpeğimi giydirmeli miyim? Birçok ebeveyn, kendisi dışarı çıkarken üşüdüğü için köpeğinin de aynı durumda olduğunu zannederek köpek ceketlerine yöneliyor. Özellikle kış sıcaklıklarının çok düşük olduğu bölgelerde “Ne olur ne olmaz, köpeğime ceket giydireyim de üşümesin” diyenleri çok iyi anlıyoruz. Ancak bazen de bu karar sırf moda nedeniyle alınabiliyor.

O nedenle “Köpeğime ceket giydirmeli miyim?” sorusuna yanıt ararken öncelikle şu faktörleri göz önünde bulundurmalısın: Hava rüzgarlı mı? Yağmur veya kar nedeniyle ıslanma ihtimali var mı? Hava güneşli mi kapalı mı? Eğer rüzgarlı ve yağmurlu bir hava bekleniyorsa, köpeğine ceketini giydirmen doğru olur. Eğer güneş açarsa ya da ortalık fazla ısınırsa ceketi çıkarabilirsin.

Öte yandan üzerinde ceket olsa bile köpeğinin titrediğini, sıcak bir yer aradığını, sendelediğini, yavaşladığını ya da bir şekilde kaygılı veya stresli göründüğünü gözlemlersen derhal eve gitme zamanının geldiğini anlamalısın.

KÖPEĞİME CEKET SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Ceket konusunda köpeğin yaşı, sağlık durumu ve soğuk iklimlere uyumu da önemlidir. Yaşlı ve yavru köpekler ve hasta köpekler, ılık havalarda bile üşürken, sağlıklı yetişkin bir köpek soğuklarda bile keyfi kaçmadan ceketsiz dolaşabilir.

Özellikle küçük köpekler, büyüklere oranla daha fazla ısı kaybederler bu nedenle yukarıdaki faktörleri de gözetmek küçük köpeklerin cekete daha fazla ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Chihuahua’lar, oyuncak terrier’ler, Minyatür Pinscher’lar bu türlerdendir. Vücudunda çok fazla yağ olmayan Whippet ve Greyhound gibi köpekler de cekete, iri bir köpeğe kıyasla daha fazla ihtiyaç duyarlar. Kürkü ince köpekleri de ceketten faydalanabilecek köpeklere ekleyebiliriz.

Diğer yandan uzun ve kalın iki katlı kürkleri olan büyük köpeklerin cekete neredeyse hiç ihtiyacı olmaz. Hatta ceket bu türlerin kürklerinin doğal izolasyon etkisini azaltır. Koyu renkler de açık renklere göre güneşten daha fazla ısı çeker. Hareketlilik ısı demektir, bu nedenle koşup oynayan bir köpek yatan bir köpeğe kıyasla daha sıcak hisseder.

Cekete en az ihtiyaç duyan hatta hiç ihtiyacı olmayan köpek türleri için şunları sayabiliriz:

  • Sibirya kurtları
  • Newfoundland’ler
  • Chow Chow’lar
  • Pomeranian’lar
  • Komondorlar
  • Havanese’ler
  • Bernese Dağ Köpekleri
  • Sakallı Collie’ler
  • Büyük Pireneler

Köpeğine ceket alıp giydirmeden önce bu konuda veterinerine de danışmanda fayda var. Hangi malzeme olmalı, hangi büyüklükte ceket seçilmeli gibi sorulara birlikte yanıt bulabilirsiniz.

Bazı kumaşların köpekler için alerjik olduğunu sakın aklından çıkarma. Alerjinin belirtileri sürekli kaşınma, hapşırma, döküntüler, yüzde, kulaklarda, dudaklarda, göz kapaklarında ya da kulak katlarında şişkinlik, kırmızı ve iltihaplı deri, ishal ve kusmadır. Bu durumda hemen veterinerine başvurmalısın.

İkincisi köpeğine ceket almadan önce boyunu ve karın genişliğini dikkatle ölçmeyi unutma. Çok dar veya çok bol ceketler köpeklerin hareket kabiliyetini kısıtlayıp rahatsızlığa yol açabilir.

Peki köpeğinin nemlendiriciye ihtiyacı var mı? Onun cevabı da buradaki içeriğimizde.

https://heymypet.com/hangi-burc-hangi-kopekle-anlasabilir-burclara-gore-kopek-turleri/

Paylaşan heymypet