Köpekler Nemlendirici Kullanır Mı? Köpeğinin Cildinin Neme İhtiyacı Var Mı?

Cilt sağlığını iyileştirmenin harika bir yolu olduğunu bildiğin için belki de her gün nemlendirici sürüyorsun. İnsanlar için pek çok faydası olduğu için de, küçük dostunun da biraz nemlendirici kullanıp kullanamayacağını merak ediyor olabilirsin.

köpekler nemlendirici

KÖPEKLERDE NEMLENDİRİCİ KULLANIMI

Bizler için nemlendirici olmazsa olmaz bir kozmetik ürünü. Peki köpekler için nemlendirici bir ihtiyaç mıdır? Köpeğin kuru, kaşıntılı cilt ile ilgili sorunlar yaşıyorsa ve cilt sağlığına dikkat etmek istiyorsan, onu nemlendirmek iyi olabilir, haklısın! Ama nasıl?

NEMLENDİRİCİ NE İŞE YARAR?

Nemlendirici sürdüğünde, kuru cildini tedavi etmenin yanı sıra cildinin su kaybetmesini önlemeye de yardımcı oluyorsun. Nemlendiricilerin yaptığı şey, cildinin dış tabakasında su tutmaktır, cildinin nemlenmesini, yumuşak ve sağlıklı bir cilt hücresi dönüşümü gerçekleştirmesini sağlar.

Nemlendiriciler, üre, laktik asit ve gliserin dahil olmak üzere cilde su getiren bileşenlerden yapılır. Alternatif olarak, cildinizi pürüzsüzleştiren ayçiçek yağı, jojoba yağı veya lanolinden de yapılabilir.

Jel, serum, su bazlı losyon ve krem ​​olan nemlendiriciler satın alabilirsin. Kuru, yağlı, karma veya hassas cilt gibi cildinin türüne göre farklı türleri vardır.

PEKİ KÖPEKLER NEMLENDİRİCİ KULLANIR MI?

İnsanlar her gün nemlendirici kullanabilir hatta kullanması tavsiye edilir ama; bir tür cilt sorunu olmadıkça, köpeğin için de aynısını yapman gerekmez. Bir köpeğin nemlendiriciye yalnızca kuruluk, kaşıntı veya kızarıklık gibi belirgin bir cilt problemi varsa ihtiyacı vardır.

Ona köpek şampuanı, özellikle de yulaf ezmesi içerenler gibi cildi yatıştırıcı bir şampuan, kullanarak banyo yaptırmakla başlayabilirsin. Köpeğini yıkarken asla insan şampuanı kullanma, çünkü bu onun cildini tahriş edebilir, köpek ve insan cildi farklı pH seviyelerine sahiptir. Ayrıca köpeğini çok sık yıkamamalısın. Kokuyorsa yıkayabilirsin fakat birkaç haftada bir yıkamalıyız, sürekli yıkamak kesinlikle iyi değildir. Banyolar arasında onu temiz tutmak ve cilt sağlığını iyileştirmek için üzerine kuru yulaf ezmesi şampuanı sürebilirsin.

Daha sonra onu köpek losyonu kullanarak nemlendirebilirsin; sadece hangi türden alırsan al, suni maddeler veya boyalar içermediğinden ve toksik olmadığından emin ol yeter! Diğer bir seçenek de cildine biraz E vitamini yağı sürmektir – (DİKKAT!) mutlaka veterinerimize danışıp kullanmalıyız.Yani köpekler de zaman zaman nemlendirici kullanmaya ihtiyaç duyabilir.

Köpeğinin uzun tüyleri varsa, onun düzenli olarak bakımını yaptığından ve keçeleşmiş tüylerini çözdüğünden emin ol. Ölü cilt hücrelerinden kurtulabilmek için tüylerini günde bir kez taraman önerilir. Köpeğinin bakımı uygun şekilde yapılmadıysa, kuruluk ve kaşıntılı deriden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Paylaşan heymypet