Köpekler Alerjen Mi?

Köpeğin seni hapşırtıyor mu? İnsanların neden erkek ve dişi yavrulara farklı tepkiler gösterdiğini açıkladık. İşte köpekler alerjen mi? Sorusunun cevabı!

Amerika Astım ve Alerji Vakfı’na göre, nüfusun yüzde 20 kadarı evcil hayvan alerjilerinden muzdarip. Ancak insanlar hala tüylü bir arkadaşın koşulsuz sevgisini istiyor.

Tamamen hipoalerjenik köpek diye bir şey olmasa da, bichon frise, Kerry blue terrier ve fino köpeği gibi birkaç tanesinin daha az alerjen olduğu düşünülüyor. Ama burada başka bir neden daha var. Köpeklere alerjin varsa, araştırmalar evcil hayvanının cinsiyetinin de buna neden olabileceğini öne sürüyor.

Neden Birçok İnsan Köpeklere Karşı Alerjiktir?

Köpek alerjisi olan kişiler, kepek olarak bilinen ölü deri hücrelerinde bulunan beş proteinden biri (veya tümü!) ile köpek idrarı ve tükürüğü tarafından tetiklenir. Bu alerjenler hayvanların kürklerinde üretilmese de, daha az tüy döken köpek ırkları, alerjisi olan kişiler için daha çok tolere ediliyor. Çünkü havada yüzen daha az kepek ve yutulmuş kürk vardır.

Beş protein, Can f 1, Can f 2, Can f 3, Can f 4 ve Can f 5’tir. Bazı insanlar bunlardan yalnızca biri tarafından tetiklenirken, diğerleri bunların bir kombinasyonuna tepki verir. Araştırmalar, birden fazla alerjeni olan kişilerin yarısından fazlasının “polisensitize” olduğunu gösteriyor.

Lighthouse Veteriner Alerji ve Dermatoloji’de bir veteriner dermatolog olan, Laura Wilson’a göre, “Tipik olarak, birden fazla alerjen birikimidir”diyor. Sadece bir proteine ​​spesifik alerjisi olan kişiler “monosensitize” ve daha nadirdir.

Erkek Ve Dişi Köpekler İnsanların Farklı Alerjik Tepkiler Vermesine Nasıl Neden Olurlar?

Alerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi’nde, yayınlanan 2019 ABD araştırmasında, araştırmacılar, evcil hayvan alerjisi olan bireylerin, hayvanların beş proteinin tümünü üretmediği için erkek ve dişi köpeklere aynı şekilde tepki verip vermediğini test etti. Örneğin, Can f 5 yalnızca bozulmamış erkek köpekler tarafından üretilir. Yani henüz kısırlaştırılmamışlardır.

Test edilen 22 çocuktan yedisi Can f 5’e karşı monosensitize edildi. Çalışma, Can f 5’e karşı özel duyarlılığı olanların dişi köpeklere erkeklerden çok daha toleranslı olduğunu buldu. Aslında, bu yedi çocuktan sadece biri dişi köpeğe de tepki gösterdi.

2019’da İtalyan araştırmacılar, 500’den fazla yetişkin katılımcıda ve köpeklere duyarlı bireylerde Can f 5 yanıtını da test etti. “Veriler, yüksek derecede alerjik duyarlılığa sahip Can f 5’e duyarlı çok sayıda hasta olduğunu doğruladı. ” Üç yıl önce, 70 yetişkin üzerinde yapılan bir İsveç araştırması, yüzde 50’den fazlasının Can f 5 duyarlılığına sahip olduğunu, ancak dişi veya kısırlaştırılmış köpeklere neredeyse o kadar tepki vermediğini buldu.

Unutmayın: Hayvanlar, spesifik proteinlerinin değişen seviyelerini üretirler. Köpek alerjisi olan bazı kişilerin, özellikle daha fazla (ama tamamen değil!) hipoalerjenik olması için yetiştirilen Labradoodles’ın etrafında tamamen iyi olmasının birçok nedeninden biridir. Diğerleri hala burnunu çekebilir ve hapşırabilir.

Köpeklere Karşı Alerjini Azaltmak İçin Yapabileceklerin

Herhangi bir cinsin kısırlaştırılmamış erkek yavrularında daha fazla reaksiyon fark edersen, bu konuda bir alerji uzmanına danış. Sahip olduğun alerji duyarlılığı seviyesini ve Can f 5’in suçlu olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan bir immünokap testi uygulayacaklar. Eğer öyleyse, o yavru kısırlaştırıldığında, tepkin daha az şiddetli olacaktır. Diğer köpek proteinlerine karşı hala polisensitize olabilirsin. Ancak alerji uzmanın bunu da değerlendirecektir.

Köpek alerjisi olan kişiler doktorlarının rehberliğinde reçeteli veya reçetesiz satılan günlük ilaçlar kullanabilir. Aynı zamanda alerji iğneleri yaptırabilir ve evlerinde hava temizleyicileri kullanabilirler. Uygun bakım da alerjiye yardımcı olacaktır. Bu şekilde yavrularını tolere edebildiğin kadar öpücüklere boğabilirsin!

Köpek alerjisi olan bazı insanlar hala tüylü bir dost arıyor. Tamamen anlıyoruz! Genellikle bu bireyler, belirli ırklara nasıl tepki verdiklerini görmek için bir süre köpekleri beslerler. Bir köpek biraz hipoalerjenik olarak kabul edilse bile bu önemlidir. Ayrıca bu uygulama, yavruların insan ve ev ortamında sosyalleşmesine ve evlat edinmeye hazırlanmasına da yardımcı olur.

Köpeklere karşı alerjisi olan bir bireysen, umarız verdiğimiz bilgiler işine yaramıştır ve umarız minumum alerjiyle tüylü dostuna kavuşursun!

Paylaşan heymypet