Kedilerin Tuhaf Davranışları ve Sebepleri

Kedilerin tuhaf yaratıklar olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanıyoruz. Bizi buna inandıran geçerli sebeplerimiz var. Hele bazen öyle ilginç hareketleri var ki, sebeplerini anlamak mümkün değil, diye düşünüyorduk ki; neden mümkün olmasın diyip araştırmaya karar verdik.

ikinci kedi sahiplenmek

TUHAF KEDİ DAVRANIŞLARI

Kedinin tuhaf ve kafanı karıştıran hareketleri seni dünyanın en çılgın ve anormal tavırlı kedisine sahip olduğunu düşündürebilir. Ama bil ki yalnız değilsin. Hatta görüyoruz ve artırıyoruz, kedilerin bu garip davranışları sandığımız kadar anormal de değil. İnanmayacaksın belki ama, çoğunun gayet mantıklı açıklamaları bile var. Derlediğimiz 10 tuhaf kedi davranışını inceleyerek kedilerin onları neden yaptıklarını öğrenebilir, hatta ilginç kedinin maskaralıklarının tadını çıkarabilirsin. Haydi başlayalım…

DIŞKISININ ÜSTÜNÜ ÖRTMEMEK

Bunu bütün kediler yapar. Yoksa yapmazlar ve tuvaletini bütün dünyanın görsün mi isterler? 🙂 Aslında genelde tuvalet görgü kurallarını annelerinden öğrenirler ve dışkılarını örtmeyi küçüklükten alışkanlık haline getirirler. Ama bazen, mesela kumu azaldıysa veya uzun zamandır tazelenmiyorsa, dışkısını örtmeden açıkta bırakabilir. Bunu bir çeşit protesto biçimi olarak düşünebilirsin.

GÖZ KIRPMAK

Kedin sana “göz kırptığında” flört etmiş mi oluyor? Yani evet, öyle sayılabilir. Bu göz kırpış, onun seninle iletişiminin yollarından biri. Bir nevi kedi öpücüğü gibi düşünebilirsin. Kedinin sana bakarak gözlerini ağır ağır kırpıştırması aslında sana yaptığı harika bir iltifat. Kedilerin hem birbirlerine hem de kendilerini rahat hissettikleri insanlara karşı kullandığı tehdit dışı bir işaret. Aynı sinyali sen de kedine gönderebilir, gözlerini yavaşça kapatıp sonra açarak karşılık verebilirsin. Muhtemelen, o da kedi öpücüğü göz kırpmasıyla yanıt verecektir.

YUVARLANMAK

kedilerin tuhaf

Kedin arada durup dururken, ortada hiçbir sebep yokken yuvarlanmaya mı başlıyor? Kedi nanesi etkisi altındaysa bu çok normal. Yok değilse, bunu yaptığında aslında kendini güvende hissettiğini ve belki de senden biraz ilgi görmek istediğini düşünebilirsin. Kedin yuvarlanarak o bölgeyi kokusuyla işaretlemek ve mekânın sahibi olduğunu göstermek istiyor olabilir.

POPOSUNU YÜZÜNE YAKLAŞTIRMAK

Bazen kuyruğunu, ya da poposunu nerdeyse senin yüzüne dayar. Normalde yükseltilmiş bir kuyruk, başka bir kediye kendisini güvende hissettiği ve ona nezaket göstererek poposunu koklamak için fırsat sunduğu anlamına gelir. Kedin bunu sana yaptığındaysa, bir selamlaşma, kucaklaşma gibi algılanabilir. İyi haber şu ki, karşılık vermek için kedinin poposunu koklamana gerek yok. Bunun yerine, onu sevebilir ve en sevdiği yeri okşayabilirsin.

MAMASINI ÖRTMEK

Kedileri titiz oluşlarıyla biliriz. Ve bazı kediler, mama kaselerini örtmesi mamasının hijyenini korumak istediğini gösterebilir. Ya da kedin eğer yemeğinin bir kısmını yedikten sonra üzerini kapatıyorsa, bunun içgüdüsel bir tavır olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü doğal hayatta kedigiller yiyeceklerini diğerlerinden korumak için saklarlar. Sen de kedinin mamasını yedikten sonra parçaladığı kağıtlarla üzerini örtmeye çalıştığını görürsen şaşırma.

PLASTİK YEMEK

Bakkaldan eve varırsın ve onu naylon poşetleri yalarken yakalarsın. Zamanında yakalayamazsan yemeye bile başlayabilir. Yavru kediler diş çıkarırken buldukları her şeyi çiğnemeye yatkın olurlar. Hatta bu alışkanlığı yetişkinliğe bile taşıyabilirler. Bazen de sadece tadı güzel geldiği için yemek ister. Plastik poşetler onun için boğulma tehlikesi oluşturabilir veya bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Bu nedenle güvenli çiğneme oyuncakları sağlayarak onu bu alışkanlıktan caydırmanı öneririz.

ÇİM YEMEK

kedilerin tuhaf

Kediler normalde etoburdur. Ancak aynı zamanda çimen ve diğer yeşilliklerden yemekten de hoşlanırlar. Bu da kedilerin tuhaf kabul edilen davranışlarından biridir. Vahşi doğada, otobur avlarının bağırsakları içindeki yeşillikleri yiyerek bu besinleri alırlardı. Bu alışkanlık da yabani atalarından miras kalmış olabilir.

PATİLERİYLE YOĞURMAK

Kediler ön patilerini önlerinde bir şey varmış da onu yoğuruyormuş gibi kullanırlar. Bu hareketin genellikle yavru kedilerin annelerinden sütün salınımını teşvik etmek için kullandıkları bir emzirme alışkanlığı olduğuna inanılır. Yetişkin kedilerde bunu çoğunlukla mutlu ve tatmin olduklarında görürüz. Bonus olarak yoğurma, kedinin kokusunu açığa çıkarır ve bölgesini işaretler.

TELEFON GÖRÜŞMELERİNİ KESMEK

Kedin sen telefondayken, klavye başındayken veya kitap okurken seni bölüyorsa, kendisinden çok bu nesnelere dikkat vermeni kıskanıyordur. Çözüm basit; onunla biraz daha fazla ilgilenmek ve oyalanması için etkileşimli oyuncaklar vermek.

KAFASIYLA TOS YAPMAK

Kedilerin tuhaf davranışları arasında tos vurmak da vardır. Bu terim bir kedinin başını nesnelere bastırma ve onları başıyla ovma şeklini ifade eder. Bazen de  vücutlarını başka bir kediye, bir insana ve hatta güvendiği bir köpeğe sürttüklerini görürüz. Bu onların hoşlandıkları şeyi ya da kimseleri işaretleme ve sahiplenme yöntemleridir.

Paylaşan heymypet