Kedilerde Pire Problemi! Dostumuzu Pirelerden Nasıl Koruruz?

Kedilerin sık sık problem çektiği bir konu pireler. Hatta özellikle kedilerde pireleri tespit etmek oldukça güç. O yüzden patili dostlarımızın bakımlarına dikkat etmemiz gerekiyor.

Kedilerde pire problemi ile tahmin ettiğinden daha sık karşı karşıya kalıyoruz. Pireler, kedilerin tüylerinde köpeklere oranla daha rahat gizlenebiliyor. Bu yüzden onlar bu sorundan muzdarip değil zannediyoruz. Fakat evcil kediler de dahil olmak üzere patili dostlarımız, sürekli pirelenme tehditiyle karşı karşıya! Peki onları korumak için ne yapmalıyız?

Dostunun tüylerinde zıplayan ve kaşınmasına neden olan bu küçük siyah haşereyi görürsen: Panikleme! Çünkü pirelere çözüm bulmak aslında oldukça kolay. Tabi ilk önce patili dostunun tamamen pirelendiğinden emin ol. Bunun için pire tarakları kullanabilirsin. Eğer tarakla anlayamadıysan, kendi çıplak gözüne güvenme. Nitekim veteriner hekimler dahi kedilerde pireleri kolaylıkla tespit edemez. Hele ki dostumuz koyu renkli tüylere sahipse!

KEDİLERDE PİRE PROBLEMİ VE SAĞLIK SORUNLARI

Sanki kaşıntı ve batma hissi yetmezmiş gibi, pireler önemli sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bundan dolayı pirelere karşı sürekli tetikte olmak şart.

Banyo demiştik, kediler sulardan hoşlanmıyor bildiğin üzere. Peki bu banyo sorununu nasıl çözeriz? Mesela bebek şampuanı? Aradığın cevaplar bu yazımızda!

Paylaşan heymypet