Köpekler Hangi Meyveleri Yiyebilir? Hangilerini Yiyemez?

Köpeklerle meyvelerin arası tahmin ettiğinden daha iyi olabilir: Hatta birçoğu birer meyve canavarı bile diyebiliriz! Fakat her meyve sağlıklarına faydalı değil maalesef. Bu yüzden faydalı ve zararlı meyveleri iyi tanımak gerek.

köpekler hangi meyveleri yiyebilir

Karpuz yiyorsun ve köpeğin o güzelim gözleriyle alttan alttan bakıyor sana. Adeta hani bana diyor patili dostumuz. Bir, iki ve artık dayanamadın, karpuzu ona uzattın ve hapır hupur indirdi mideye. Tamam da bir dakika, ya karpuz köpeğinin sağlığına zararlıysa? Eyvah! Ne yapacağız şimdi? Sahi, köpekler hangi meyveleri yiyebilir aklına geldi mi?

Öncelikle, evet meyveler insan sağlığı için olmazsa olmaz ama köpekler için bu kadar gerekli değiller. Yine de patili dostlarımızın meyvelerden edinecekleri mineral, vitamin ve antioksidanlar her türlü artı. Aynı zamanda meyvelerin su seviyesi yüksek olduğu için, susuz kalmalarının da önüne geçiyor yeterli miktarda meyve.

Madem öyle, hangi meyveler patili dostlarımız için faydalı?

KÖPEKLER HANGİ MEYVELERİ YİYEBİLİR: ASLINDA BİRÇOĞUNU!

 • Elmalar: Köpeklerde yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırmak için elmalar bire bir! Aynı zamanda ödül maması olarak da arada bir kullanabilirsin elmayı. Böylelikle patili dostumuzu hep aynı şeyi yemekten kurtarırsın. Ek olarak elma köpeklerin ağız sağlığına olumlu etkide bulunur. Dişlerini temiz tutar ve nefeslerini ferahlatır. A ve C vitaminleri de her canlı için yararlı elbette. Ama çekirdekleri çıkar çünkü sindirimi zorlaştırıyor.

 

 • Muz: Potasyum, lif ve C vitaminine kim hayır der ki? Bir yandan da köpeklerin yorgun kaslarına ve kalplerine iyi geliyor muz.

 

 • Böğürtlen: Patili dostlarımız için faydalı bir meyve daha. Çok ekşi olanlardan pek hoşlanmıyor köpekler. Ama tatlı olanlara yönelirsen, antibakteriyel özellikleri sayesinde köpeğine oldukça yardımcı olursun. Aynı zamanda magnezyum ve lif kaynağı bu besin, köpekler için biçilmiş kaftan.

 • Yaban Mersini: Köpekler yaban mersininin tadına bayılır! Çok büyük olmadığı için doğramana da gerek kalmaz. Tabi patili dostumuzun cinsine göre durum değişiyor. Eğer ufak bir köpeğin varsa yaban mersinlerini ikiye bölüp vermek en iyisi. Düşük şeker oranları sayesinde diyabeti olan köpeklere yaban mersini bire bir. Ek olarak kalsiyum, demir, antioksidanlar, çinko ve birçok vitamin ihtiyacını da karşılar yaban mersini.

 

 • Ahududu: “Yemiş” ailesinden devam ediyoruz. Çok abartılmadığı takdirde ahududuları çok sever köpekler. Özellikle bu canım meyve, yaz vakti tadından yenmez gerçekten. Kanserle mücadele, dolaşım sistemi hastalıkları ve yaşlanma kaynaklı hastalıklara karşı bire bir. Bir yandan da C vitamini, folik asit, magnezyum, lif ve antioksidan içerir.

 

 • Çilek: Yine antioksidan içeren bir başka meyve. Aynı zamanda bağışıklık sistemi için oldukça faydalı. Kan şekerini düzenliyor ve harika bir iltihap sökücü! C, B-6, K ve E vitaminleri içeriyor. Bunlara ek olarak potasyum ve magnezyum kaynağı. Kısaca tam bir şifa deposu.

 

 • Karpuz: Son olarak, karpuz! Kim sıcağın ortasında şöyle sulu bir karpuza hayır diyebilir ki? Sadece çekirdeklere dikkat. Birçok vitamin ve özellikle thiamin içeriyor karpuz. Thiamin ise köpeklerin enerji üretmesi için şart.

KÖPEKLER HANGİ MEYVELERİ YEMEMELİ?

Hemen sayalım:

 • Kiraz
 • Greyfurt
 • Üzüm
 • Limon
 • Erik

Bunların yanı sıra, köpeğine bir meyveyi ilk defa veriyorsan iki defa düşün. Bu listede olmamasına rağmen köpeğin o meyveye alerjik reaksiyon gösterebilir. O yüzden küçük porsiyonlarla ilerle.

Böylelikle köpekler hangi meyveleri yiyebilir sorusunu büyük oranda yanıtladık. Peki gündelik hayatımızda çok sık tükettiğimiz bir başka besin için durum ne alemde? Köpekler ekmek yiyebilir mi? bu yazımız tam da bunu yanıtlamak için var!

Paylaşan heymypet