Kediler Yüksekten Düşerse Ne Olur? Eyvah Kedim Balkondan Düştü!

Kedim yüksekten düştü ne yapmalıyım? Kediler her zaman dört ayak üstüne düşer mi? Yüksekten düşen kedi için ne yapmalı? Tüm sorularının cevabı bu yazımızda.

kediler yüksekten

Kediler yüksekten düşerse ne olur? Rivayete göre kediler ne kadar yüksekten düşerlerse düşsünler, yine dört ayak üstüne düşerler. Üstelik 9 canları vardır, kolay kolay çıkmaz. Bla bla bla… Peki bu rivayetlerin doğruluk payı ne? İşin aslı ne? Birlikte bakalım ve değerlendirelim istedik.

Şimdi sıkı dur, epeyce şaşırtıcı bir bilgiyle başlıyoruz: Çok yüksekten düşen kedilerin, daha alçaktan düşen kedilere göre hayatta kalma şansı daha yüksektir. Bu iki şeye bağlı: hava direnci ve görünen ağırlık.

Bazen bir kedi pencereden veya balkondan düşer – neticede malum, o bir kedi. Alçak pencerelerden düşen kediler, hiçbir şey olmamış gibi ayaklarının üzerine inmek için vücutlarını doğrultma reflekslerini kullanabilirler. Daha yüksekten düşenler ise onlar kadar şanslı olmayabilirler.

Ama işin tuhaf yanı şu: Çok yüksekten düşen kediler hayatta kalabilirler. Uzmanlar beş ila dokuz kat arasındaki yükseklikten düşen kedilerin yaralanma ihtimalinin en yüksek olduğunu belirtiyor. 9. kattan daha yüksek bir noktadan düşen kedilerinse hayatta kalma şanslarının da daha yüksek olduğunu söylüyorlar.

Şaşırtıcı değil mi? Bunun sebebini ise oldukça karmaşık ve algılaması zor bir takım fizik kurallarıyla açıklıyorlar.

KEDİM BALKONDAN DÜŞTÜ: İLK 2 SAAT ÇOK KRİTİK!

Dağcılık kedilerin doğasında vardır. Çitlere, ağaçlara tırmandıkları ve mutfak dolaplarının üstüne tünediklerini biliyoruz. Peki her zaman 4 ayaklarının üstüne düşmek konusunda nasıl bu kadar iyiler? Kedin bir ağaçtan, bir mobilyadan veya hatta bir pencereden düştüyse panik yapma. Veteriner hekimlerin çok önemli ilk iki saatte yapman gerektiğini söylediklerini açıklıyoruz:

İlk 30 dakika

Kedinin bilincini kontrol etmek üzere mümkün olan en kısa sürede hemen acile götür. Nispeten az bir yükseklikten düştüyse bile, kafa travmasına veya sırt ve boyun gibi bölgelerde kritik kırıklara neden olabilir. Kedinin bilinci kapalıysa, göğsüne elini yerleştirerek kalp atışlarını kontrol et. Bu arada bilinci açıksa bile kafa travması mevcut olabilir. Kafa travmasının en belirgin işareti anlamsız göz hareketleri, nöbetler, tuhaf hareketler ve kulaktan gelen kanamadır.

Bu tip ciddi düşüşler, kırık bir sırt ile de sonuçlanabilir. Kedinin ani felç geçirdiğinden veya sırtının kırıldığından şüpheleniyorsan, onu hastaneye yetiştirirken çok nazik davranmaya dikkat et.

Sonraki yarım saat

Düşmeden kaynaklanan en belirgin yaralanma belirtileri topallama ve/veya kanamadır. Kedinin topalladığını fark edersen, hareketsiz yatmasını sağlamak için elinden gelenin en iyisini yap. Kımıldamamasını sağla. Uzuvlarını hareket ettirdiğinde veya vücudunun belirli bölgelerine dokunduğunda ağrı belirtileri gösteriyorsa, kapsamlı bir değerlendirme için onu hemen bir veterinere götür. Kan, ciddi bir düşüşün bir başka işaretidir. Düştükten sonra kan görülen yerler genellikle burun veya ağız çevresidir. Kanama çok fazlaysa veya birkaç dakika sonra daha da kötüleşirse acil veterinere gitmelisiniz. Kanama birkaç dakika içinde durursa, yaralanma darbeye bağlı olabilir; daha geç gelişen sorunların belirtileri için yine de kedini yakından izlemeye devam et.

Sonraki 1 saat

Bu zamana dek beklediğine göre bir saat boyunca onu acile veya veterinere götürmedin demektir. Yani, kedinin düştüğünü biliyorsun ama görünürde ciddi bir yaralanma işareti yok. Bu harika. Bununla birlikte, bazı ciddi iç yaralanmaların belirgin hale gelmesinin biraz zaman alabileceğini unutma. Uyuşukluk, kafa karışıklığı, ağrı veya topallama gibi endişe verici belirtiler için sonraki birkaç saat boyunca kedini yakından izlemeye devam et. Kediler herkesin bildiği gibi sabırlıdır, bu yüzden incindiklerinde genellikle bunu saklamaya çalışırlar. Kedinin düşme sırasında yaralanmış olabileceğinden endişeleniyorsan, randevu için yakınınızdaki bir veterinerle iletişime geç. Deneyimli bir veteriner tarafından kedinin kapsamlı bir değerlendirmesini yaptırmak sana huzur verecektir.

Tekrar çok geçmiş olsun!

Paylaşan heymypet