Görme Engelli Yüzücü ve Rehber Köpeği Olimpiyatları Fethetti

Görme engelli yüzücü Anastasia Pagonis hala devam eden Tokyo 2020 olimpiyatlarında altın madalya hedefliyor. Bu yolculuğunda en büyük destekçisi ise rehber köpeği Radar!

görme engelli yüzücü

Milli kafilenin tamamının Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndan yurdumuza dönmediğini biliyor muydun? Olimpiyatların üzücü bir biçimde gözardı ettiğimiz önemli bir kısmı hala devam ediyor. O da, paralimpik oyunları. Bu oyunların yüzme dalında altın hedefleyen görme engelli yüzücü Anastasia Pagonis ve en yakın dostu Radar, Tokyo 2020’nin maskotu haline geldi bile!

Anastasia Radar ile 14 yaşındayken, Amerika’nın rehber köpek programı sayesinde tanıştı. “Zaten ergenliğin getirdiği zorluklar vardı. Üstüne bir de görme engelli olmak eklenince işler iyice zorlaştı. Ben de kendimi yüzmeye, hayatımı değiştiren spora adadım. Bir de, Radar’la tanıştık. Sonra her şey daha da kolaylaştı.” dedi yüzücü.

Tanıştıktan hemen sonra bu bitirim ikili, her gün en az 2-3 saat birlikte çalışmaya başladı. Birbirlerine alışınca da başladılar yarışmadan yarışmaya koşturmaya. Anastasia kendini uluslararası yarışmalarda kanıtladıktan sonra paralimpik olimpiyatlarında da kendine yer buldu.

“Radar’ın bunca zamandır yanımda olması bana büyük güç ve özgürlük veriyor. Üstelik o kadar şirin ki, ona resmen aşığım. Biz mükemmel bir ikiliyiz” dedi Anastasia.

görme engelli yüzücü

GÖRME ENGELLİ YÜZÜCÜ VE DOSTU HERKESİN KALBİNİ VE ALTIN MADALYAYI KAZANDI!

Yüzücünün bu yorumları oldukça yerinde olacak ki, ikili Tokyo’ya vardıktan 1 hafta sonra herkesin gönlünü fethetti! Onları gören herkes Radar’ı kucaklamadan edemiyor. Anastasia, bu konuyu “Onu kim görürse görsün ne kadar tatlı olduğunu söylüyor. Benim ailemden sonra en büyük destekçim o.” sözleriyle ifade etti.

Üstelik patili dostumuz Tokyo’daki spor komplesini hemen çözüverdi.  “Rehber köpeklerin bu yetenekleri ciddi anlamda takdire şayan. O olmasa başıma neler gelirdi düşünemiyorum bile. Resmen iki çift gözümmüş gibi o.” dedi yüzücü.

Peki amaçlarına ulaştılar mı? Yanıt, evet! Görme engelli yüzücü serbest stilde altın madalyayı kaptı bile. Bu ikili azmedince insan-hayvan işbirliğinin nelerin üstesinden gelebileceğinin en net örneği. Darısı, bizim paralimpik yüzücülerimizin de başına. Tıpkı Anastasia gibi, Radar gibi, onlar da iyi ki varlar! Oyunlar 5 Eylül’e kadar devam edecek. Şimdiye kadar halter, judo ve okçuluktan iki madalya kaptık bile!

Sadece engelli insanlar değil, köpek dostlarımız otizmli çocuklarımıza da yardımcı oluyor. Bu konuyu ele alan yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet