Kediler Nelerden Hoşlanır? Kedini Mutlu Et!

Bu tüylü minik mucizelerin aşırı sevdiği birtakım şeyler var. Onu birazcık keyifli ve huzurlu görmek için yapamayacağın şey yok, çok iyi biliyoruz. Peki en çok kediler nelerden hoşlanır? Kedilerin en sevdiği şeyler nelerdir? Birlikte bakalım mı?

Kediler neleri sever? Bir kedisever için mutlu bir kediden daha keyif verici çok az şey vardır. Onun kendini iyi hissetmesi, bir şeylerden zevk alması, kısacası mutlu ve huzurlu olması eşsiz bir haz verir. Peki kediler nelerden hoşlanır? En çok neleri sever? Kedilerin mutlu olmalarının sırlarını veriyoruz! Tüm tüylü dostlarımıza ve ebeveynlerine hediyemizdir…

KEDİLER NELERİ SEVER?

Uyku

Kedilerin uyumayı çoook sevdiği bir sır değil. Aslında, ortalama bir kedi yavrusu günde 12 ila 16 saat uyur! Kediler gececi yaratıklar oldukları için günün çoğunu uykuda geçirirler. Bu yüzden onları suçlayabilir miyiz? Asla! Herkes rahat, rahat bir yerde güzel, uzun bir şekerlemeyi sever.

Yavru kedilerin ve yaşlı kedilerin bir ergen kediden daha fazla uykuya zaman harcayacağını unutmayalım. Ancak kedinin çok fazla ya da çok az uyuduğundan endişeleniyorsan, cinsi, yaşı, aktivite düzeyi ve boyutuna göre kaç saat uykuya ihtiyaç duyacağını veterinerinizle konuş.

Bir de keyifle kestireceği yumuşacık ve sıcacık bir yatak hazırlasan, değmesinler keyfine artık…

Tüy Bakımı ve Tımarlanma

Yetişkin kedilerin uyanık oldukları saatlerin yaklaşık yarısını tüy bakımı için harcadıklarını biliyor muydun? Açıkçası, tımarlanma bir kedinin hayatının önemli bir parçasıdır.

Kedilerin kendilerini tımarlamaya bu kadar çok zaman ayırmasının birkaç nedeni var:

Kediler tüylerini neden yalar?

Tüylerini temiz tutmayı çok önemserler. Yalamak kedilerin tüylerinden kiri ve kiri temizlemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yırtıcıların onları algılamasını engeller. Peki nasıl? Kürklerini yalamak, tüylerinin emdiği kokuları giderir.

Derilerini ve tüylerini sağlıklı tutar. Düzenli bakım, kedinin derisi ve kürkü tarafından doğal olarak üretilen yağları dağıtarak tüylerinin sağlıklı, parlak ve nemli kalmasını sağlar.

Kendilerini rahatlamış hissetmelerini sağlar. Bizim için masajdan daha rahatlatıcı bir şey yok, değil mi? Kediler de aynı şekilde hissediyor! Bir masöz ziyaret etmek yerine, stresi azaltmak ve sakinleşmek için kendilerini tımar ederler.

Diğer kedilerle bağ kurmalarına yardımcı olur. Kediler, bağlarını geliştirmek ve güçlendirmek için birbirlerini ve insanları tımarlar. Kedilerin ulaşılması zor yerlerde birbirlerini tımarladığını sık sık görürüz.

Vücut ısılarını azaltır. İnsanlar gibi kediler de sıcaklar ve vücut ısılarını düşürmek için kendilerini yalarlar. Dışarısı çok sıcak olduğunda, kediler serinlemek için tüylerini tükürükle ıslatırlar.
Her kedi, insanları tarafından tımarlanmayı sevmez, ancak seninki seviyorsa, kürkünü doğal bir kıl veya kauçuk fırça ile fırçalamayı dene. Hem tüyleri temizlenecek, hem de kendini süper rahat hissedecektir.

Taze Yiyecekler

Sabırsızlıkla beklediğin akşam yemeğinde önüne bir tabak bayatlamış ve bozuk yiyecek koysalar hoşuna gider mi? Tahminimizce gitmez. İşte bu kediler için de geçerli. Bayat ve bozulmuş yiyeceklerin tadı sadece kötü olmakla kalmaz, aynı zamanda Salmonella ve Staphylococcus gibi farklı bakteri türlerini de barındırabilir.

Kedinin yemeklerini her servis ettiğinde, hem yaş hem de kuru mamaların son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinden emin ol. Bu, onu yalnızca taze, besleyici ve güvenli öğünlerle beslemeni sağlayacaktır.

Akan Sular

Bir kedin varsa, fırsat buldukça akan musluktan su içmeye çalışacaklarını bilirsiN. Neyse ki, özellikle kediler için tasarlanmış tonlarca içme suyu çeşmesi var, bu yüzden ona her zaman serin, taze, akan su sağlayabilirsin. İster inan ister inanma, bazı kedi türleri de suda oynamayı sever. Kedin su sıçratmayı seviyorsa, oyun süresi boyunca küveti veya çocuk havuzunu birkaç santim suyla doldurmayı dene. Bu aktivite, özellikle sıcak günlerde biraz egzersiz yapmasına ve vücudunun soğumasına yardımcı olacaktır.

Bir şeyleri Tırmalamak

Kedilerin temel içgüdülerinden biri, farklı yüzeyleri kaşıyarak ve tırmalayarak pençelerini keskinleştirmektir. Ayrıca bundan bir ton neşe duyarlar.

Kaşıma, pençelerini keskinleştirmenin yanı sıra kedilerin rahatlamasına ve gençleşmesine yardımcı olabilir. Bunu, kaslarının yorulduğunda veya ağrıdığında güzel, uzun bir esnemenin eşdeğeri olarak düşün. Bir kedi ağacına veya tırmalama direğine yapılan hızlı bir tırmalama seansı, yorgun bir kediyi hemen uyandırabilir.

Oyun Oyun Oyun!

Oyun zamanı, yavru kedilikten yaşlılık yıllarına kadar kediler için ciddi bir iştir. Bir kediyi eğlendirmek çok da zor değildir. Tiftik ve ipten yapılmış kedi oyuncaklarına kadar her şeyle oynarlar. Oyun onların sağlıklarının ve gelişiminin hayati bir parçasıdır. Oyun zamanı onları sadece avlarını takip etmek, avlamak ve yakalamak zorunda kaldıkları vahşi günlere geri döndürmekle kalmaz, aynı zamanda egzersiz yaptırıp meşgul ve mutlu tutar.

Piyasada kelimenin tam anlamıyla yüz binlerce kedi oyuncağı var, ancak kedin de saklambaç gibi oyunlar oynamayı seviyor olabilir. Bir de birlikte o tip oyunları oynamayı deneyin.

kediler

Kuşları Seyretmek

Pencere pervazlarına kıvrılmış kedileri görmeye alışığız. Peki niye? Çünkü pencere pervazları uçan kuşları gözlemlemek için harika bir yer! Kediler kuşları av oldukları için mi yoksa sadece hareket ederek dikkatlerini çektiği için mi severler? Bunu tam olarak bilemiyoruz ama bazı kediler her gün kuşları gözlemleyerek saatler geçirebilir.

Kedin pencere önünde kıvrılmayı seviyorsa, özellikle açık renkli kürkü varsa, cildini güneşin sert ışınlarından korunduğundan emin ol. Güneşin en güçlü olduğu saat 10:00 ile 16:00 arasında pencerenin yanında geçirdiği süreyi sınırlamaya çalış ve kediler için üretilen güneş kremleri hakkında veterinerinizle konuş.

Evi Rahatlıkla Gözlemleyebileceği Yüksek Bir Nokta

Modern kediler, 12.000 yıl öncesine kadar uzanan uzun (çok uzun) bir evcil kedigiller soyundan geliyorlar. Araştırmacılar, günümüzde tüm evcil kedilerin ortak bir ataya sahip olduğunu keşfettiler: Felis sylvestris lybica adlı eski bir Afrika yaban kedisi. Bu yaban kedisi bugün hala yaşıyor, bu yüzden onun hakkında bu kadar çok şey biliyoruz. Vahşi ortamında bu, temel olarak Afrika yaban kedisinin hem avcı hem de av olduğu anlamına gelir. Bir avcı olarak, Afrika yaban kedisi, yaklaşan avını izlemek için ağaçların veya tepelerin yükseklerinde saklanmak üzere ve daha büyük yırtıcıların takip edemediği yüksek yerlere sığınmak için evrimleşmiştir.

Bu senin ve modern ev kedin için ne anlama geliyor? Tabii ki yüksek bir saklanma yerine ihtiyaç duyduğu anlamına gelir!

Bazı çevik kediler, bir buzdolabının veya kitaplığın tepesine çıkmak için doğal olarak kendi yolunu bulacaktır. Ancak daha az çevik olanlar için, kedi kuleleri harika olur!

Ve Tabii ki Sen!

Kediler genellikle yalnız hayvanlar olarak bilinirler. Yine sevgiye, ilgiye ve arkadaşlığa ihtiyaçları vardır – ve bu ihtiyaçlarını insanlardan tatmin ederler. Kedilerin “Seni seviyorum” deme biçimleri biz insanlardan biraz farklıdır.

Kedininin seni sevdiğine dair bazı işaretler arasında mırıldamak, başını sana yaslamak, yanında uyumak, seni görünce miyavlamak, yalamak ve hatta poposunu yüzüne yapıştırmak sayılabilir. Kedinin seni ne kadar sevdiğinden emin olmak için şu testimize göz atabilirsin!

 

Paylaşan heymypet