Kedimin Isırmasını Nasıl Engellerim? Kedilerin Isırması Nasıl Önlenir?

Isırmak özellikle yavru kediler için son derece normal bir davranıştır. Kediler, dünyalarını keşfetmek için nesneleri ağızlarına almaya ya da tırnaklarını kullanmadan patileriyle dokunmaya ihtiyaç duyarlar.

kediler neden sahibini ısırır

KEDİLERDE ISIRMA DAVRANIŞI

Kediler neden sahibini ısırır bunun bir çok sebebi var aslında. Ama ısırma eyleminin kedilerin doğasında yer alması, bunun engellenemeyeceği anlamına gelmez. Kediler yumuşak patileriyle ellerinizi kapıp kemirerek oyun oynamaya bayılırlar. Fakat bu bazen özellikle de çocuklar için çok can acıtıcı olabilir. O yüzden engel olmanın yollarını aramakta fayda var.

KEDİLER NEDEN ISIRIR?

Kediler, özellikle de yavru kediler çok farklı nedenlerden dolayı ısırabilirler. Isırmayı azaltmaya yardımcı olmak için de bu davranışın sebebini belirlemek önemlidir. Bir yavru kedi genelde bir sosyalleşme sorunu nedeniyle ısırırken, yetişkin bir kedi farklı bir nedenle ısırıyor olabilir.

Yavru kediler, diğer yavru kediler ve anneleriyle etkileşim kurmak için bu davranışı geliştirirler. Ancak diğer kediler incinmeye tahammül edemediklerinden tepkilerini gösterirler. Yavru kediler sıklıkla bu önemli dersleri öğrenmeden annelerinden ayrılıp yeni evlere giderler ve ısırmamayı öğretme görevi sahiplerine düşer. Tıpkı annesinin yapacağı gibi kedicik dilinde açıklamadığın sürece, yavru kediler dişlerinin ve pençelerinin can acıttığını bilemezler.

Kedi eve gelir gelmez eğitime başla. Kedi oyunlarının kurallarını bilen, iyi sosyalleşmiş yetişkin bir kedi, yavru kediler için en iyi öğretmendir. Yavru kediler bir ihtiyaçlarını iletmenin bir yolu olarak, çevrelerini keşfetmek için, veya diş çıkarırken ısırma eylemini sürdürebilirler.

YETİŞKİN KEDİLERİN ISIRMA SEBEPLERİ

Hakimiyetini göstermek veya bir tehdide karşılık vermek amacıyla ısırabilirler. Isırdıktan sonra geri adım atmayıp aynı tepkiyi sürdürüyorsa durum muhtemelen bundan ibarettir.
Bazı kediler, özellikle geçmiş deneyimlerinde etkili olmuşsa, insanların veya diğer hayvanların istenmeyen eylemlerini veya davranışlarını durdurmak için ısırırlar. Örneğin, daha önce tırnakları kesilirken rahatsız olup ısırmışsa ve ardından tırnak kesimi durdurulmuşsa, bunun etkili bir araç olduğunu öğrenmiş olabilir.

Bazı kediler bir iletişim biçimi veya ilgi talebi olarak ısırırlar. Miyavlamak yerine ısırmayı kullanırlar. Bir kedi seni kıstırırsa ve oyuncaklarıyla oynamak gibi bir aktiviteye yönlendirmeye çalışıyorsa, nedeni bu olabilir.

kedimin ısırmasını
KEDİMİN ISIRMASINI NASIL ÖNLERİM?

Kedinin ısırmasını belki hiç engelleyemeyebilirsin, ancak deneyebileceğin bazı teknikler var. Muhtemelen stratejini kedinin yaşına ve ısırma nedenine göre kurgulaman gerekecektir.

En önemli nokta, uygulayacağın stratejiye tüm aile üyelerinin ve ziyaretçilerin de uyacağından emin olman. Eğer kedin karışık mesajlar alırsa, eğitimi daha zor olacaktır.
Kedinin  çıplak elleriniz, parmaklarınız veya ayak parmaklarınızla oynamasına asla izin vermemelisiniz. Tüm kedilere ellerin oyuncak olmadığı öğretilmeli. Ellerinizi oyuncak olarak sunarsanız, riskli bir alışkanlığı teşvik etmiş olursunuz. Kedinin ısırması için uygun, etkileşimli bir oyuncak sun. Doldurulmuş hayvanlar birçok kediye hitap ediyor. Kedinin sıkılmaması için çeşitli oyuncakları (en az üç tane) olmalı. İkramlarla ve ara ara yeni oyuncaklarla ödüllendirerek uygun davranışa teşvik etmek genelde işe yarar.

Kedini yumuşak (tırnaksız) patilerle dokunduğunda veya ısırmadan öptüğünde hep tatlı sözlerle ve okşamalarla onu şımart. Tırnaklar ya da dişler işin içine girdiğinde çok sert olmadan sözle uyarıp ellerini çek. Bunu bir ceza olarak değil de, davranışı durdurmak için bir dikkat dağıtıcı olarak kullan.
Kedin ısırırsa ve bırakmazsa, dişlerini gıcırdat ve elini ona doğru iterek seni bırakmasını sağla. Elini çekerek ısırıktan uzaklaşmaya çalışmak onu daha da ısırmaya teşvik eder. Kedileri daha fazla uyaran ve kendilerini korumaya teşvik eden fiziksel cezalardan kaçının.

KEDİ ISIRIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR

Kedi ısırıkları hem senin için, hem de diğer evcil hayvanlar için tehlikelidir. Ciddi enfeksiyona neden olabilir ve derhal tedavi edilmelidir. Bir kedi seni ısırırsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünmelisin. Kedi ısırıklarının % 75’i, Staphylococcus, Streptococcus ve Pasteurella türleri dahil olmak üzere vücuda zararlı bakteriler sokar.

Enfeksiyon belirtileri birkaç saat içinde ortaya çıkabilir ve özellikle eller, eklemler ve tendonlar için risklidir. Bir kedi seni ısırırsa hemen harekete geç:

Yaraya bastırarak bakterileri kedi ısırığından uzaklaştır. Bu daha fazla kanamaya neden olabilir, ancak aynı zamanda bakterileri vücuttan atmaya da yardımcı olur. Yarayı su ve sabunla iyice yıka. Silmek için temiz bir bez kullan. Olabilecek en hızlı şekilde bir doktora görün. Antibiyotik yazabilir, gerekirse yarayı dikebilir ve tetanoz aşın güncel değilse bir güçlendirici aşı yapabilir.
Doktor muayenesinden sonra bakım planına uy ve yara bölgesini temiz tut. Kızarıklık, sızıntı, şişme, ağrı veya ateş gibi herhangi bir enfeksiyon belirtisi olup olmadığını izle ve herhangi birini fark edersen hemen tekrar doktora tekrar görün.

Kedilerin neden ısırdığını merak ediyorsan bu yazımıza da göz atmanı tavsiye ederiz.

Paylaşan heymypet