Evcil Hayvanlar İçin Kış Önerileri: Soğuktan ve Kıştan Korunma Yolları

Kış, soğuk havayla ve türlü türlü hastalıklarla mücadele ettiğimiz bir mevsim olduğu için insanlar arasında pek popüler sayılmaz. Peki hayvan dostlarımız için? Sokakta yaşayanlar zaten kış aylarında yaşam mücadelesi veriyorlar, onları hiç unutmamamız, soğuktan ve açlıktan korunmaları için elimizden geleni yapmamız birinci önceliğimiz. Peki evimizi paylaştığımız hayvan dostlarımızı kış aylarında nasıl koruyabiliriz?

evcil hayvanlar kış

EVCİL HAYVANLAR VE KIŞ

Evcil hayvanlar kış aylarını rahat geçirebilsinler diye dikkat etmemiz gereken bir dizi önemli nokta var.  Onların doğal pelüş paltolarına hepimiz hayranız, ancak kürkleri kışın sandığımız kadar soğuğa karşı koruyucu sayılmaz.

Veteriner Marla J. McGeorge’a göre, nasıl dağcılar her türlü koruyucu giysilerle donanmalarına rağmen hipotermi geçirebiliyorlarsa, hayvan dostlarımız da kürklerine rağmen  çok üşüyebiliyorlar.

McGeorge, tüyleri ıslanan hayvanların kürklerinin ısı yalıtım özelliğini kaybettiğini söylüyor. Hayvanların ayakları, burunları ve kulaklarının da soğuk havalara karşı çok savunmasız olduğunu ekliyor.

EVCİL HAYVANLAR İÇİN KIŞ ÖNERİLERİ

Evcil hayvanlar kış mevsiminde hava koşullarına göre giyinmeli mi? Soğuk hava koşullarıyla başa çıkmak için kalın paltolar giyiyoruz. Bu nedenle köpek ve kedilerin kendi paltolarının da onlara soğuk havaya karşı benzer bir koruma sağlayabileceğini düşünüyoruz.

Uzmanlara göre hayvanlara özel satılan soğuk havadan koruyucu paltolar özellikle kediler için pek iyi bir fikir sayılmaz. Çünkü kedilerin o tarz aksesuarlara, giysilere karşı tahammüllerinin olmadığı malum. Fakat köpekler hoşlanabilir. Yünlü, kürklü bir köpek paltosu köpeğini rahatsız etmeden onu soğuktan koruyabilir. Fakat yağışlı havalarda sakın giysi tercih etme. Köpeğine giydirdiğin ceket ıslanırsa çok geç kuruyacak ve onun iyice üşümesine sebep olacaktır.

PATİLERİ KORUYALIM

Öte yandan karlı havalarda dışarda gezerken patilerinin, tırnaklarının arasına giren karların orada donması istenmeyen sorunlara neden olabilir. Su geçirmez hayvan ayakkabıları – patikleri böyle havalar için iyi bir seçenek olabilir. Köpek botları hakkında kısa bir not: Ayağına tam oturduğundan, ancak çok da sıkı olmadığından emin ol. Aksi takdirde, köpeğinin kan dolaşımını kesebilir ve bambaşka riskler doğurabilir. Köpeğininin pençelerini soğuk hava yaralanması veya kanama gibi durumlara karşı sık sık kontrol etmeyi unutma. Kış yürüyüşleri sırasında tuz, antifriz veya buz çözücüler gibi her türlü toksik kimyasal maddeyi patisiyle toplayabileceğinden, onları eve girince iyice sildiğinden emin ol.

YAVRU VE YAŞLI EVCİL HAYVANLAR

Yavru kedi ve köpeklerin yanı sıra, yaşlı kedi köpekler ne kadar iyi giyinmiş olurlarsa olsunlar, dışarıda olmamalılar. Bunun nedeni, sıcaklıklar düştüğünde vücut ısılarını korumak için gereken yağ oranı, metabolizmaya sahip olmamaları. Hava soğuk ve yağışlı olduğunda, veteriner hekimler yavru veya hasta yaşlı/hasta evcil hayvanlar için kış aylarında evde kalmanın hayati önem taşıdığını söylüyor.

DIŞARIDAKİ DOSTLARIMIZI UNUTMAYALIM

Lütfen ve lütfen kışın arabanı çalıştırmadan önce kaputa sertçe vurmayı ve hareket etmeden önce küçük bir korna sesiyle varsa üşüdüğü için içeriye saklanmış bir kediyi uyarmayı unutma. Muhtemelen onu ürkütmüş ve rahatsız etmiş olacaksın ama en azından hayatın kurtaracaksın. Ayrıca hep söylediğimiz gibi, yaz – kış bir kap su, bir kap mamayla birçok canlının da hayatını kurtacağını unutma. Eline geçen her kutuyla güzel mi güzel ve sıcacık bir kedi yuvası yapabileceğini de hatırlatalım istedik. Kış her zamanki gibi çok çetin geçecek orası kesin, fakat bu yazıdaki tüm önerileri değerlendirirsen hem evdeki dostunun, hem de sokaktaki canların kışı daha hafif geçirmesini sağlayabilirsin.

Hayvanlarda diyabet belirtileri yazımızı okumak istersen tıklayabilirsin.

Paylaşan heymypet