Ginepig Dili Çözülüyor! Ginepigin Sana Ne Anlatmak İstiyor?

Ginepigler konuşamaz ama bu seninle iletişim kurmadıkları anlamına gelmez. Onlar da tıpkı kapibaralar gibi çıkardıkları seslerle ve duruşlarıyla çok şey anlatırlar. Çıkardığı seslerin tamamını anlamasan bile, pek çoğunu anlayabileceğin bir rehber hazırladık.

ginepig dili

Ginepig Dili: Sesler

Tüm ginepig sahiplerinin bildiği gibi ginepigler türlü türlü tuhaf sesler çıkarırlar. Hallerinden memnun olduklarında genelde memnuniyetlerini ifade eden çeşitli gıcırtılar, kıkırdamalar ve düşük sesli homurtular… Bu tuhaf seslerin yanında bir ginepig’ten duyabileceğin çoook daha farklı sesler de vardır. Bu yazıda bu sesleri ve hareketleri çözümleyeceğiz.

Viklemek

Bu Ginepiglerin çıkardıkları en yaygın sestir. Nasıl kediler miyavlar, köpekler havlarsa, Ginepigler de vikler 🙂 Özellikle beslenmeyle ilgili beklentileri olduğunda veya heyecanlandıklarında bu sesi çıkarırlar.   Bu vikleme uzun ve gürültülü bir ciyaklama veya ıslık sesine benzer. Bazen sadece dikkat çekmek işlevi de görebilir. Birçok ginepig, sen buzdolabını açtığında veya yemek kabından bir şeyler çıkardığında lezzetli yiyecekler yeme beklentisiyle çok yüksek tondan vikler. Bu, ‘Çok açım ve beni hemen doyurmalısın!’ anlamına gelir.

Mırlamak

Mırıltıların sesin perdesine ve ona eşlik eden vücut diline bağlı olarak farklı anlamları vardır. Kendini mutlu ve rahat hisseden ginepigler, rahat ve sakin bir duruş eşliğinde derin bir mırıltı sesi çıkarırlar. Bununla birlikte mırıldanma, özellikle sonuna doğru daha yüksek perdedense, daha çok bir rahatsızlık belirtisi olabilir. Aslında, bu sesi çıkaran bir ginepig gergindir ve hatta titriyormuş gibi görünebilir. Bu mırlama kısaysa ve “durr” sesine benziyorsa, korku veya endişe belirtisi olabilir. Bu sesi genelde hareketsiz dururken çıkarıyorsa bu anlama gelir.

Gürleme

Bir ginepig gürlemesi, mırıltıdan epey derince bir sestir. Bir erkek dişisine kur yapmak istediği zaman bu sesi çıkarabilir. Bazen çiftleşme döneminde dişilerin de çıkardığına rastlanabilir. Çoğunlukla bu sese bir tür “çiftleşme dansı” eşlik eder.

Diş Gıcırdatma

Bu, heyecanlı veya kızgın bir ginepigin agresif hallerde çıkardığı sestir. Dişlerini gıcırdatırken genelde esner gibi yapar ve dişleri görünür. “Geri çekil” veya “uzak dur” anlamına gelir.

Tıslama

Tıpkı dişlerini gıcırdatma gibi, bu da üzgün bir ginepige işaret eder. Tıpkı bir kedinin çıkardığı tıslama sesine benzer.

Ötme

Kendini güvende hissettiğine işarettir. Çoğu zaman anne ginepiglerin yavrularıyla iletişim kurmak için bu sesi çıkarırlar.

Çığlık atma

Çığlığa benzeyen bu delici ses,  ginepigin kendini tehdit altında hissettiği zaman çıkardığı  bir alarm, korku veya acı çağrısıdır. Bu sesi duyarsan, her şeyin yolunda olduğundan ve zarar görmediğinden emin olmak için ginepigini hemen kontrol etmen iyi olur.

Mızmızlanma

Sızlanma veya inleme gibi gelen bir ses, senin veya başka bir başka ginepigin yaptığı bir şeyden rahatsızlık duyduğu anlamına gelir.

Cıvıltı

Bu ses tıpkı bir kuş cıvıltısı gibidir. Ve belki de ginepiglerin çıkardığı en az anlaşılan (veya duyulan) sestir. Cıvıl cıvıl cıvıldayan bir ginepig bazen transa geçmiş gibi görünebilir. Bu sesin ve durumun anlamı hala tartışma konusu. Henüz bir sonuca biz de varamadık… Fikirleri duymaya açığız.

ginepig dili

Ginepig Dili: Beden Dili

Ginepigler vücut diliyle de iletişim kurabilirler. Hareketlerinde ve duruşunda meydana gelen değişiklikleri gözlemleyerek onların ne anlama geldiğini kolaylıkla anlayaiblirsin. Kısacası ginepig dili sandığın kadar zor değil.

Havaya zıplama

Tanınması kolay harekettir. Tıpkı patlamış mısırın patlarken yaptığı gibi, bazen tekrar tekrar havaya zıplarlar. Özellikle mutlu, heyecanlı olduğunda, ya da sadece oyun oynamak isteyen genç ginepiglerde görülür. Daha yaşlı ginepigler de zıplar ama gençler kadar yükseğe değil.

Donma

Çevresindeki bir şeyden irkilen bir ginepig, donarak hareketsiz kalacaktır.

Koklama

Koklamak, etraflarında olup bitenleri kontrol etmenin ve başkalarını tanımanın bir yoludur. Ginepigler özellikle birbirlerinin burun, çene, kulak çevresini koklamayı severler.

Burunlara Dokunmak

Bu, kobaylar arasında dostça bir selamlamadır.

Agresif Eylemler

Bazen başlarını kaldırırlar ve sertçe bacaklarının üzerine kalkarlar. Yanlara doğru sallanarak kürklerini kabartıp dişlerini gösterirler. Bu eylemlere genellikle tıslama ve / veya diş gıcırdatma eşlik eder. Ginepiglerin bunu birbirlerine yapıyorsa, savaş başlıyor demektir, hazır ol.

Kokuyla İşaretleme

Ginepigler, çenelerini, yanaklarını ve popolarını kendilerini olarak işaretlemek istedikleri eşyaların üzerine sürerler. Hakimiyetlerini göstermek için bazen bir şeylerin veya diğer ginepiglerin üzerine de işeyebilirler.

Kur Yapma

Bu genelde erkeklerin dişilere yaptığı bir harekettir. Veya topluca yaşayan ginepigler arasında özellikle dişiler tarafından baskın görünmek için de yapılabilir.

Ele Alınınca Kıpırdanma

Bu genellikle ginepigin tuvalete gitmesi gerektiğinin veya tutulmaktan yorulduğunun bir işareti olabilir. Her iki durumda da, onu bir süreliğine kafesine geri koymayı dene.

Kafayı Yukarı Sallama

Sevilmekten rahatsız olan bir ginepig, senden durmanı istediğinde başını geriye atacaktır.

Yalama

Çoğu ginepig sahibi, bunu bir sevgi işareti olarak görür ancak cildindeki tuzun tadını beğendiğinden yalıyor olmaları daha yüksek olasılık 🙂

Yakalanmamak İçin Kaçmak

Ginepigler özellikle ilk başlarda ürkek olma eğilimindedir. Senden kaçmak seni sevmediği anlamına gelmez, daha çok içgüdüsel bir savunma mekanizmasıdır. Sabırlı olursan neredeyse tüm ginepigler onu zaman zaman kafesinden çıkarmana kolayca izin verirler.

Ginepigler hakkında bilmen gereken diğer önemli bilgiler için bu yazımızı kaçırma!

Paylaşan heymypet