Kediler Makarna Yer Mi?

Kim bir tepeleme kase spagetti sevmez ki? Muhtemelen en popüler nişastalı yiyeceklerden biri olan makarna, çoğu aile için haftalık bir temel gıdadır. Kedini arada sırada biraz ‘penne’ veya ‘linguine’ ile şımartmanda bir sakınca var mı? Haydi kediler makarna yemeli mi sorusunu birlikte irdeleyelim.

 

 

Uzmanlara göre ‘kediler makarna yer mi?’ sorusunun cevabı; belki. Makarna, birçok kedinin zaman zaman tatması için güvenli bir yemek. Bununla birlikte, çoğu insan maması gibi, kedine spagetti servis etmeden önce yapman gereken bazı güvenlik hususları (ve akılda tutulması gereken potansiyel tehlikeler) var.

Kediler Makarna Yiyebilir mi?

Evcil hayvanın ilgi duyabileceği birçok yemek gibi, tehlikeli olabilecek şey makarnanın kendisi değil, nasıl hazırlandığıdır. Makarnanın temel bileşenleri olan; un, su ve yumurta genellikle kedilerin yemesi için uygundur. Makarnanın şekli de yumuşak dokusu nedeniyle önemli değil. Bu nedenle tercihin ister ‘rotini’ ister ‘linguine’ olsun, kedinin tadına bakmasında sakınca görmüyoruz.

Bununla birlikte, makarnadaki bileşenler kedinde herhangi bir önemli sağlık sorununa neden olmamasına rağmen, aynı zamanda fazla besin değeri sağlamazlar. Kediler etoburdur ve bu nedenle besinlerinin çoğunu balık veya tavuk gibi protein kaynaklarından almaları gerekir. Aslında, protein eksikliği ciddi bir durumdur ve kedilerde tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle kedine insan maması sunacaksan, muhtemelen diyetlerini daha sağlıklı ve daha besleyici seçeneklerle desteklen gerekecek. Mesela; somon, meyve, sebze ve hatta belirli peynir türleri.

Tahıllar birçok kedi (ve köpek) mamasına girmenin bir yolunu bulsa da, bu ajanlar yalnızca mamayı eklemeye veya bağlamaya hizmet eder ve dört ayaklı arkadaşlarımıza önemli bir besin değeri sağlamaz. Makarna, hem kedigillerin (ve onların insan benzerlerinin) günlük olarak ihtiyaç duyduğu önemli vitamin ve minerallerde de eksiktir.

kediler makarnaKediler İçin Makarnanın Tehlikeleri

Makarna kediniz için mutlaka “iyi” olmasa da, makarna sade olarak servis edildiği ve domatesle kaplanmadığı sürece arada bir biraz makarna yemesi kesinlikle ona zarar vermez. Sarımsak, soğan veya tuz gibi birçok makarna yemeklerinde bulunan bazı malzemeler hem kediler hem de köpekler için toksik olabilir. Bu nedenle kesinlikle bir restorandan hazırlanmış bir makarna yemeğini paylaşmamanızı öneririz. Tuz, şeker, yağ ve katkı maddeleri bakımından yüksek olan hiçbir şey kedin için iyi olmayacak ve buna makarna ve malzemeleri de dahil

Kaçınılması gereken başka bir makarna türü, önceden işlenmiş herhangi bir şey ve sodyum yüklenebilen hazır eriştelerdir. Kediler önemli miktarda sodyuma tahammül edemezler ve bu nedenle tuzlu veya işlenmiş erişte atıştırmak onun için ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kedinin makarna yemesiyle ilişkili diğer tehlikeler arasında obezite ve kiloyla ilgili diğer sorunlar riskini artırması yer alır. Bazı kediler ayrıca makarnayı sindirmekte zorlanabilir ve bu nedenle ishal gibi GI (gastro intestinal) sorunlarına yol açabilir. Kedinin buğdaya alerjisi olma ihtimali de var. Bu durumda kesinlikle makarna ve diğer nişastalı yiyecekleri asla yememeli.

Makarnayı Kedine Nasıl Güvenle Verebilirsin?

Her kedinin kendine özgü sağlık ihtiyaçları olacağından ve veterinerin spagettini paylaşmanın güvenli olup olmadığı konusunda sana tavsiyede bulunabileceğinden, kedine makarna veya başka herhangi bir insan maması sunmadan önce daima ona danışmalısın. Yeşil ışık alırsan, küçük bir ısırık ile başla ve kedinin nasıl tepki verdiğini gör. 

Herhangi bir sindirim sorunu veya başka sağlık sorunu belirtileri gösterirse, kedine tekrar makarna vermekten kaçın. Eğer makarnadan hoşlanıyor gibi görünüyorsa, ara sıra sadece çok küçük bir miktar verilmesi gerektiğini unutma. Çünkü kesinlikle günlük diyetlerinin bir parçası olmamalıdır.

Akılda tutulması gereken başka bir şey de, kedilere asla çiğ makarna verilmemesi gerektiği. Vücutları çiğ erişte sindirecek donanıma sahip deği ve eğer patilerini kuru makarnaya bulaştırırlarsa bu muhtemelen sindirim rahatsızlıklarına neden olacaktır. Kedin, akşam yemeğini hazırlarken tezgahını keşfediyorsa ve yanlışlıkla biraz kuru makarna tüketiyorsa, rehberlik için veterinerinle iletişime geç ve herhangi bir mide rahatsızlığı belirtisi olup olmadığına dikkat et.

Senin kedin daha önce hiç makarna yedi mi? Gerçekten makarna delisi olan birkaç kedi biliyoruz! Sence tüketmelerinde bir sakınca var mı?

Paylaşan heymypet