British Shorthair Özellikleri

Britsh Shorthair kısa, yoğun bir kürkü ve kendine özgü yuvarlak bir kafası ve yüzü olan, onu sevimli bir oyuncak ayıya çok benzeten orta ila büyük boy bir kedi ırkıdır. Britshler tatlı ve sevecendir. Bu cins, doğal olarak geliştiği ve bölgenin orijinal yerli kısa tüylü kedisi olan Birleşik Krallık’tan gelmektedir. Başlangıçta, birçok British Shorthair mavi renkliydi (griye yakın olan bir tonu). Ancak bugünün Britishi iki renkli, tekir rengi, kaplumbağa kabuğu ve daha fazlasını içeren gökkuşağı gibi gerçek bir renk ve desene sahiptir.

British Shorthair Irkına Genel Bakış

Diğer İsimler: İngiliz mavisi

Kişilik: Sevecen, uyumlu ve sakin

Ağırlık: Erkekler biraz daha büyük olmak üzere yaklaşık 3 ila 7 kg

Uzunluk: Yaklaşık 55 ila 60 cm

Kürk: Kısa ve çok yoğun. Çift renkli veya yünlü değil

Kürk Rengi: Beyaz, siyah, krem, füme, gümüş, altın, tekir rengi ve iki renkli dahil olmak üzere birçok düz ve desenli renk

Göz Rengi: Kürk rengine ve desenine göre değişir. Ancak mavi, altın, bakır, yeşil, mavi-yeşil, ela veya iki farklı renkteki gözler olabilir.

Yaşam Beklentisi: 12 ila 16 yıl

Hipoalerjik Durumu: Hayır, hipoalerjik değiller

Menşei: Birleşik Krallık

British Shorhair Özellikleri

Britishler büyük kedilerdir. Maine Coon veya Sibirya kedisi gibi iri değildir. Ancak bazı kısa İngiliz kısa tüylü erkekleri 7 kg ağırlığa sahip olabilir (dişiler genellikle 5 kg veya daha az kilo alır). British Shorthair harika bir aile kedisidir. Cins olarak kolay bir kişiliğe sahiptir. Genellikle evde yaşayan çocuklar ve diğer hayvanlar da dahil olmak üzere herkesle iyi geçinir. Hiper olmadan aktiftirler. Sessiz olma eğilimindedirler ve apartmanlar da dahil olmak üzere hemen hemen her büyüklükteki evde mutlu bir şekilde yaşarlar.

Sevgi Düzeyi: Yüksek

Samimiyet: Orta

Çocuk Dostu: Yüksek

Hayvan Dostu: Yüksek

Egzersiz İhtiyaçları: Orta

Oyun: Orta

Enerji Seviyesi: Orta

Seslendirme Eğilimi: Düşük

Dökülme Miktarı: Orta

British Shorthair Kedilerinin Tarihi

Britishler muhtemelen Büyük Britanya’daki en eski kedi cinsidir. Bu cinsin gelişimiyle ilgili en çok kabul edilen teori, kısa tüylü sokak kedileri oldukları. Ancak yetiştiricilerin kedileri bugün bildiğimiz ve sevdiğimiz British Shorthair kedilerine benzeyene kadar rafine edip standart hale getirmeleridir. British, İngiltere’nin 1871’deki ilk organize kedi gösterisinde sergilenen ırklar arasındaydı. O zamanlar, mavinin griye kaçan bir tonu olan cinste çok yaygın bir renk olduğu gerçeğine bağlı olarak, cinse İngiliz Mavisi deniyordu. Özellikle eski tarihlerde.

Mavi British günümüzde hala popüler olmasına rağmen, birçok farklı renk ve desendedirler. British Shorthair ilk olarak 1900’lerin başında Amerika Birleşik Devletleri’ne getirildi. British 1980 yılında Cat Fanciers Association (Kedi Severler Derneği) tarafından resmen tanındı. Bugün, bu popüler cins dünyanın her yerinde bulunuyor.

British Shorthair Kedilerinin Bakımı

Cins adından da anlaşılacağı gibi Shorthair (kısa tüylü), yalnızca minimum düzeyde tımar (tüy tıraşı, tüy taraması) gerektiren kısa bir kürke sahiptir. British Shorthairleri yumuşak, ince bir fırça kullanarak haftada bir fırçala. Dökülen tüyleri evin her yerine dağılmadan önce temizlemek için mevsimsel dökülme dönemlerinde daha sık fırçala.

Tırnaklarını iki haftada bir kes. Kulakların içini haftada bir kontrol et. Kulaklarda biraz pislik görürsen, bir pamuklu çubuk kullanarak temizlemek için evcil hayvan kulak temizleyicisi ve pamuk topları kullan (asla pamuklu çubuk kullanma). British kulakları kırmızı veya aşırı kirli görünüyorsa, veterinerden randevu al.

British Shorthair yetişkinliğe kadar çok oyuncudur. Ancak hiper veya aşırı aktif değildirler. Evi keşfederek ve seninle günde birkaç kez oynayarak bol bol egzersiz yapabilirler. British Shorthair’ini tüylü değnekler, oyuncak fareler ve diğer favori oyuncaklarla meşgul et. Kedinin, kedi ağaçları, kedi dostu kitap rafları ve kedicik apartmanları gibi tırmanacak ve tüneyecek çok şeyi olduğundan emin ol. Kediler ayrıca kaşıma yoluyla egzersiz ve zenginleştirme alabilirler. Dikey kazıyıcılar (uzun direkler veya kedi ağaçları gibi) ve yatay kazıyıcılar (yerde düz duran karton veya sisal kazıyıcılar gibi) dahil olmak üzere evde kabul edilebilir birkaç tırmalama yeri kur.

Yaygın Sağlık Sorunları

British, genetik hastalıklardan nadiren etkilenen oldukça sağlıklı bir cinstir. Genetik hastalıklar arasında en çok kalp hastalığına, özellikle hipertrofik kardiyomiyopatiye (kalbin kas tabakasında meydana gelen anormal kalınlaşma) yatkındırlar. Tabii ki, herhangi biri hastalanabilir, yaralanabilir veya bir sağlık durumu geliştirebilir. Bu nedenle, kedinin sağlıklı olduğundan emin olmak ve gelişen sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için veterineri yılda en az bir kez fizik muayene için ziyaret etmen önemlidir.

Dış Görünüş

British kompakt, dengeli ve güçlü bir vücuda sahip orta ila büyük boy bir kedidir. British Shorthair dişileri erkeklerden biraz daha küçüktür. Cinsin ayırt edici özelliklerinden biri, yuvarlak yanakları, sert bir çenesi, orta büyüklükte kulakları ve büyük, yuvarlak gözleri olan yuvarlak kafasıdır. British kürkü kısa ve yoğundur. Mavi (gri) British Shorthair yaygın olmasına rağmen, cinsin bazılarında birçok farklı renk ve desen vardır.

Beslenme

British Shorthair sağlam yapılıdır. Ancak herhangi bir kediyi etkileyen, aşırı kilo ile birleşen diyabet ve kalp hastalığı gibi kiloyla ilgili sağlık sorunlarını önlemek için onları zayıf, sağlıklı bir kiloda tutmak en iyisidir. Yetişkin Britishlerin öğünlerini ölçülü, günde iki kez olacak şekilde besle (genç kedi yavruları için günde üç kez). Serbest besleme yapma (yiyecekleri bütün gün dışarıda bırakma). Bu uygulama aşırı yemeye ve kilo almaya neden olur. Kedin için en iyi mama hakkında tavsiye almak için bir veterinerle veya birlikte çalıştığın yetiştiriciyle konuş.

British Shorthair Kedisi Nereden Alınır?

British biraz popüler bir kedi ırkıdır. Cat Fanciers Association (Kedi Severler Derneği) ve The International Cat Association (Uluslararası Kedi Derneği), her ikisi de kendi web sitelerinde aktif British Shorthair yetiştiricilerini listeliyor.

Britishler nadiren hayvan barınaklarına gider. Ancak yeni evlere ihtiyaç duyan herhangi bir British Shorthair bilip bilmediklerini British yetiştiricilerine sorabilirsin.

Irka Genel Bakış

British Shorthair hem fiziksel hem de zihinsel olarak olgunlaşmakta yavaştır. Bu kediler genellikle 3 ila 5 yaşına kadar nihai boyutlarına ve ağırlıklarına ulaşmazlar. British, olgunluğa ulaşana kadar yavru kedi enerjisini ve oyunbazlığını sergilemeye devam eder. Ancak tamamen olgunlaştıklarında, bu cins sakin ve iyi huyludur.

Sana muhtaç olmadan sevecendirler. Seni daha iyi tanıyana kadar biraz mesafeli olsalar da yabancıları kabul ederler. British, nazik ve düşünceli çocuklar için harika bir arkadaştır. Aynı zamanda diğer dost canlısı evcil hayvanlarla iyi geçinme eğilimindedir.

Artıları

-Sakin ve rahat

-Sevecen ama muhtaç değil

-Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır

Eksileri

-Kısa tüylü olmalarına rağmen yine de orta derece de tüy döküyorlar

-Tutulmayı veya taşınmayı sevmez

-Günde saatlerce yalnız bırakılmamalı

Daha Fazla Kedi Irkı Ve Daha Fazla Araştırma

Britanya Shorthair kedilerini seviyorsan, bu kedi türlerini de beğenebilirsin:

  • Amerikan Shorthair
  • Rus Mavisi
  • Scottish Fold

 

 

 

 

 

 

 

 

Paylaşan heymypet