Kedinin Beslenmesine En Uygun Mama Çeşitleri

Ödüllendirmeye doyamadığımız, her fırsatta tabaklarına birazcık yaş mama kondurarak onları mutluluktan deliye döndürdüğümüz kedilerimiz için yaş mama ne kadar sağlıklı? Acaba kedileri sadece yaş mama ile beslemek doğru mu? Senin için kedinin beslenmesine dair tüm detayları derledik…

 

Kedimizi beslerken onu sürekli mutlu edecek yöntemler deniyoruz. Belirli aralıklarla onları yaş mamalar ile ödüllendirmemiz de bunlardan biri. Ancak senin de dikkatini çektiği üzere sıklıkla yaş mama tüketen minik dostlarımız artık kuru mamayı reddetmeye başlıyor. Ee ne de olsa ödülün tadına vardılar bir kere. Şimdi senin de merakını giderecek bir konuyu açıklığa kavuşturalım. Kedinin beslenmesine en uygun mama çeşitleri hangileri?

Tüylü dostlarımızı beslerken önemsediğimiz konulardan bazıları verdiğimiz mamaların hem doyurucu, hem lezzetli hem de sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmemesi gerektiği. Hatta tüm bunları yaparken bir de doğru porsiyonlamayı bilmemiz gerek. Tüm bunları planlamak ve karar vermek biz yavrularını önemseyen ebeveynler için her ne kadar zor olsa da, senin işini kolaylaştıracak birkaç yöntem var. 

İdeal olarak doğru mama seçimi; oluşturabileceği sağlık sorunlarını tetiklemeyecek ve besin değerleri yüksek bir mama olmalı. Yaş mama tüm bu ihtiyaçlardan bazılarını gidermeye yardımcı olur. Tabii kuru mamanın da avantajlı olduğu yerler var. 

Miniklerimize her fırsatta sunduğumuz yaş mamalar onların vücutlarına su alınımını sağlamada yardımcı olur. Kuru mamalar ise diş sağlıklarını korur. Yaş mama aromaları özellikle kuru mamaları yerken çeşit ayıran kedilerimiz için biçilmiş kaftan. Çünkü kokusu ve tadı bakımından onların her zaman ilgisini çekmeyi başarıyor. Hiç yaş mama görünce sevinçten çıldırmayan bir kedi gördün mü? Biz görmedik…

Kuru mamalar gün boyu mama kasesinde kalsalar da (ki bunu yapmak yerine porsiyonlar halinde beslemeni öneririz) bozulmadan kalabilir. 

Her ikisi de birbirinden farklı avantajlar sağladığından belirli aralıklarla her ikisini de kedine vermeni önerebiliriz. Dilersen bunu farklı kaplara da ayırabilirsin. Böylelikle minik ödül vaktinin geldiğini daha kolay ayırt eder. 

kedinin beslenmesineKuru Kedi Mamasının Avantajları

Kedinin beslenmesine ekleyeceğin kuru kedi mamasının şüphesiz en büyük avantajları bozulmuyor olmaları. Doğru saklanmadığı takdirde bayatlama ihtimalleri var ancak bozulup da kedine zarar verme ihtimalleri çok çok düşük. Tam gün bozulmadan mama kabında durabilen kuru mamalar, kedinin dilediği an mama yiyebilir. Böylelikle sen işteyken aç kalma ihtimali de ortadan kalkar. Tabii bu sadece basit bir örnek. 

Bir diğer yararı ise doğru bir biçimde formüle edildiğinde kedilerimizin dişlerinde kalan tartarları yok ettiği. Bunu nasıl mı sağlıyor? Tabii ki kuru mamaların dış yüzeylerinde yer alan hafif kazıyıcı yüzey. Hatta pek çok kuru mamanın buna uygun üretildiğini de söylemeliyiz. 

Yaş Kedi Mamasının Avantajları

Patili dostlarımız her ne kadar mama yemeyi çok seviyor olsa da su içme alışkanlıkları için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Hatta ne kadar sıklıkla su içerlerse içsinler tıpkı bizler gibi vücutlarının hep daha fazla su miktarına ihtiyacı var. 

Yaş mamalar vücuda alınması gereken su miktarına destek verdiğinden kedilerimiz için doyurucu ve sağlıklı bir takviye. Vücut su dengesi korunan kedilerimiz de böbrek veya idrar yolu gibi hastalıkların bir nebze de olsa önüne geçmiş olur. 

Yaş ve Kuru Mama Birlikte Verilebilir Mi?

Kedinin beslenmesine yardımcı olman için izleyeceğin ilk adım; mamalarında yapacağın değişkenlik. Bunu yemekten sonra ödül olarak tatlı yemek istememiz gibi düşünebilirsin. Ancak, bu bahsettiğimiz durum kedilerin her öğün farklı mama yiyerek veya belirli aralıklarla sürekli mamasını değiştirmen gerektiği anlamına gelmiyor. 

Yaş ve kuru mama karışımlarından oluşan bir beslenme sağlanması, yemek ayıran dostlarımız için olumlu etkiler yaratıyor. Beğenmediği kuru mamaya bile yaş mama ile karıştırıldığında yediğini görebilirsin. Mamanın tadı söz konusu olduğunda tercihler her zaman kediden kediye değişiyor, her mamayı beğenmeleri söz konusu bile değil. Tıpkı bizler gibi…

Yaş mama ve kuru mamayı karışık vermeye başlayarak çeşitli mamaların dokularına ulaşmasını sağlayıp hoşuna gideni yemeye başlayacağını görebilirsin. 

Karışık beslenme, kedinin doğal beslenme davranışına da uygun bir yöntem. Kediler gün boyunca farklı küçük öğünler yemekten hoşlanır. Beslenmesini çeşitlendirmek ve gün içerisinde ayrı kaplarda yaş ve kuru mama vermek de bu açıdan onları memnun eder. 

Sen kedine hangi mamayı veriyorsun? Günlük porsiyonlarını karışık biçimde mi veriyorsun yoksa yaş mama onun için sadece bir ödül maması mı? Değerli ebeveynimizin deneyimlerini duymayı çok istiyoruz

Paylaşan heymypet