Kediler İçin Sebzeler Yararlı mı? Hangi Sebzeleri Yedirebilirsin?

Tüylü dostlarımızın biricik ebeveynleri bizler, kedilerimizin mamaları dışında hangi besinleri tüketmesi gerektiği konusunda pek bilgi sahibi değiliz. Peki, kediler için sebzeler yararlı olabilir mi? Sebzelerin kedilerimiz için sağlıklı bir seçim olup olmadığını öğrenmen için sana yardımcı olacağız!

 

İnsan sağlığı açısından sebzelerin ve meyvelerin ne kadar yararlı besin kaynakları olduğunu hepimiz billiyoruz. Bizler için böylesine vitamin deposu olan besinler, kedilerimiz için de öyle olabilir mi? Çoğu zaman beslenme şeklimiz kedilerle aynı olmasa da belki ortak birkaç noktamız daha vardır? Seni aydınlatmak için kedine hangi sebzeleri yedirebileceğinden, kediler için sebzeler yararlı mı sorusuna kadar detaylı bir yazı kaleme aldık. Hem de neden yararlı olduklarını açıklayarak! Haydi başlayalım!

Kediler Sebze Yiyebilir mi?

Dostlarımızın bazı sebzeleri tüketmemesi gerekse de, bu sorunun genel cevabı; evet!

Sevimli dostunun beslenmesine pişmiş havuç veya brokoli gibi sebzeleri eklemen gayet iyi. Ancak, zehirli olduklarından ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinden asla vermemen gereken sebzeler de var. Endişelenme hepsini sayacağız.

Miniklerimizi hiçbir zaman tamamen bitkisel beslemememiz gerek. Bildiğin gibi onlar besin zincirinde ‘etobur’ canlılar olarak sınıflandırılıyor. 

Zorunlu etobur olan kediler, etten aldıkları protein sayesinde ihtiyaçlarını karşılayacak protein miktarına ulaşır. Onu en iyi şekilde yetiştirmek istiyorsan et bazlı bir beslenme şekli en iyi seçenek. Sebzeler ek gıda olarak geçse de kedine vermeden önce yine veterinere bir danışsan iyi olur. 

kediler için sebzeler

Kediler İçin Güvenli Sebzeler

1.Brokoli

Brokoli sadece lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda kedinin yemesi için de güvenlidir. Hazırlanması son derece kolaydır ve bol miktarda antioksidan içerir. Brokoli aynı zamanda kedinin daha iyi bağırsak hareketlerine ve sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasına yardımcı olacak iyi bir ek gıdadır. 

2. Havuç

Benzer şekilde havuç da iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Havuç, kedinin sağlıklı kalması için gerekli bir vitamin kaynağı olan A vitaminini içerir. Ancak bunlar ölçülü olarak vermen gerek. Havuç, orta düzeyde oksalat içerdiğinden idrarında kalsiyum oksalat mesane taşı veya kristalleri öyküsü olan kediler için ideal değildir.

Havuçlar pişmiş veya çiğ olarak verilebilir, ancak kedinin boğulma tehlikesini önlemek için önce pişirsen iyi olur.

3. Yeşil Fasülye

Diğer birçok yeşil sebze, kedinin yemesi için tamamen güvenlidir. Bezelye ile yeşil fasulye de dahil olmak üzere sağlıklı beslenmede önemli bir rol oynar.

Taze veya donmuş yeşil fasulye (pişirildiğinde) birçok açıdan kedin için besin değeri içerir. Konserve yeşil fasulye tercih ediyorsan, sodyum içeriğinin düşük olduğundan emin olsan iyi olur. Çünkü fazla miktarda sodyum, kedin için kötü olur.

Yeşil fasülye aynı zamanda kedinin sindirim sistemi ve kilo kaybını da engellemeye yardımcı olur. Malum kendileri oldukça yüksek lif kaynağı. Havuç gibi yeşil fasülye de oksalat içerir. Bu nedenle, kedin geçmişte mesane sorunu yaşadıysa, beslenmesini sınırlaman gerek. 

4. Ispanak

Vitamin ve mineral deposu olmasının yanı sıra ıspanak kediler için enfeksiyon önleyici bir etki taşır. Ancak, kalsiyum oksalat içerdiğinden düşük miktarda vermen gerek. Az miktarda beslediğinde zararsız bir besindir ancak fazla miktarda kedine verirsen ciddi idrar yolu sorunlarına sebep olursun. 

5. Elma

İyi de elma sebze değil ki? Diyeceksin ancak bu da bizim bonusumuz olsun. Basit cevaplamamız gerekirse; evet kediler elma yiyebilir. Elmalar, kedilerin yemesi için güvenli bir besindir, ancak birçok kedi tadından hoşlanmaz. Hatta kedilerin etobur oldukları için elmayı sindiremeyeceğini iddia eden uzmanlar bile var. Biz yine seçimi sana ve veterinerine bırakalım.

Elmalar şeker oranı yüksek olduğundan ve onların dengesinin bozulmasına neden olabileceğinden diyabetli kedilere verilmemelidir. Kronik gastroenteritli kedilere elmalar çok dikkatli verilmelidir, çünkü bu kediler, normalin dışında yedikleri besinlere karşı daha hassas bir bünyeye sahip. Ayrıca şunu da söylememizde fayda var; elmalardaki lif türlerinin miktarı ve kombinasyonunun sindirimi zor olur.  Bu durum da kedinin aşırı gaz çıkarmasına, mide rahatsızlığına ve ishale neden olur.

kediler için sebzeler

Kedileri Sebzeyle Beslemenin Olumsuzlukları Var mı?

Kediler etobur canlılardır, bu nedenle belirli lif türlerini parçalamak için gerekli olan sindirim enzimleri yok. Bu nedenle tükettiği çok fazla sebze kedinin sindirim sisteminde rahatsızlıklara neden olur. 

Sebzeler, sindirim sistemi için faydalı olan lif içerirken, aynı zamanda karbonhidrat içerir. Karbonhidratlardan gelen ekstra kaloriler, kedilerde büyüyen bir problem olan kedi obezitesine yol açar. Bu nedenle onlar için güvenli sebzeleri veriyor olsan da, az miktarda versen iyi olur. 

Yavrun için çoğu sebzeyi beslemek genellikle güvenli kabul edilse de – mükemmel şekilde pişirilmiş ve hazırlanmışlarsa – bazı sebzelerden kaçınılması gerekir çünkü bunlar kediler için tehlikelidir ya da kediler bu besinleri sindirmekte zorlanır. 

Uzak durulması gereken sebzeler hangileri mi? 

-Soğan

-Sarımsak

-Domates

-Frenk Soğanı

-Pırasa

-Avokado

kediler için sebzeler

Kaçınılması Gereken Sebzeler

1. Soğan, Frenk Soğanı ve Sarımsak

Soğan, frenk soğanı, sarımsak ve pırasa gibi sebzeler kediler için zehirlidir. Çünkü bu sebzelerin içerisinde kedilerin parçalamakta zorlandıkları çeşitli kükürt içeren oksidanlar var. İçerisinde kan hücrelerine zarar vererek bileşenler olduğundan, kedinin kansızlık yaşamasına neden olur. 

Bu sebzelerin tüm çeşitleri kediler için zehirli. İster pişir ister çiğ isterse de toz halinde olsun; kediler asla yememeli! Herhangi bir miktarı yutulsa bile kedinin kan hücreleri zarar görür. 

Kedide toksiteye neden olan miktar sebzedeki oksidin maddesinin çokluğuna göre değişir. Ancak, sarımsak bu grubun en güçlüsü. Toksitenin belirtileri ise; kusma, ishal, yorgunluk, zor nefes alma, sararmış diş etleri ve kırmızı veya kahverengi idrar. 

2. Domates 

Olgun domatesler tek başına kedilerin yemesi için tehlikeli değildir. Bununla birlikte, domates yaprakları, sapları ve domates bitkisinin diğer kısımları zehirlidir ve henüz olgunlaşmamış bir domates gastrointestinal sorunlara neden olabilir.

3. Avokado

Avokado bizim için sağlıklı ve modaya uygun bir atıştırmalıktır, ancak kediler için sorunlara neden olur. Bu sebze kediler için çok yüksek bir yağ içeriğine sahiptir. Ayrıca tohumları boğulma veya bağırsak tıkanıklığı tehlikesi oluşturur.

Kediler İçin Sebzelerin Faydaları

Unutma ki, sebzeler kedin için beslenmesinin ana bileşeni değil. Kediler sadece sebze ile beslenmemeli. Ancak, beslenme düzenlerine bir miktar eklense iyi olur. 

Genel olarak kediler çoğu sebzeyi yiyebilir. Kedini sebze ile beslerken mamaların ve takviyelerin kedinizin kalori alımının %10’undan fazlasını oluşturmadığından emin ol. Sebzeler, kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve sindirime yardımcı olmaya yardımcı olabilecek magnezyum, potasyum, lif, vitaminler ve antioksidanlar gibi besinler içerir.

Sebzeler, normal kedi mamalarına düşük kalorili bir alternatif olarak hizmet edebilir, ancak tüm diyet planlarında olduğu gibi, kedinizin özel ihtiyaçları hakkında önce veterinerinize danışmalısın.

Sen kedini daha önce sebze ile besledin mi? Kedinin en sevdiği sebze hangisi? Lütfen bizimle paylaşmayı unutma!

Bahsettiğimiz içeriğimizde yalnızca ek gıda olarak sebzelerin pişirilip verilmesinden bahsediyoruz. Vegan veya vejetaryen beslenme şeklini benimseyen ebeveynler kedileri veya diğer evcil dostları için de böyle bir beslenme düzeni benimsemek isteyebilir. Sebze içerikli kedi mamaları hakkında detaylı bilgimiz olmadığından, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeyi hiç istemeyiz.

Paylaşan heymypet