Kediler Yoğurt Yer Mi?

Sofranın başında dikilen kedin ilk fırsat bulduğu anda yoğurda bir pati mi atıyor? Muhtemelen tadına bir baksa bizim kadar hayran olur ancak bu doğru bir besin mi? Kedirler yoğurt yemeli mi? İşte tüm detayları senin için derledik. 

 

Birçoğumuz günlük olarak yoğurdun tadını çıkarırız ve bu çok yönlü yiyecek buzdolaplarında yaygın olarak bulunur. Dengeli bir kahvaltının parçası olsun, hızlı bir tatlı ya da gün içinde lezzetli bir atıştırmalık olsun, yoğurt sade, meyveli, çikolatalı gibi pek çok lezzette sofralarımızda yerini bulur. Bu yemeğin insanlar arasında neden bu kadar popüler olduğunu anlamak kolay.

Leziz kremalı yoğurtlarımızı yerken, evcil hayvan sahiplerinin tüylü arkadaşlarının ağzını yalamak için kapağını yalamaları oldukça yaygın bir durum. Ancak yoğurt kedilerimiz için güvenli mi? Kediler yoğurt yiyebilir mi? Yoksa ondan tamamen uzak durmak mı en iyisi? Bu yazıda kediler ve yoğurtlar hakkında bilmen gereken her şeyi öğrenmeni sağlayacağız.

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi?

Evet, sade ve şekersiz olması şartıyla kediler yoğurt yiyebilir. Birçok kedinin laktoz intoleransı olduğu doğru olsa da, yoğurdun içerdiği canlı bakteriler kedinin onu parçalamasına yardımcı olabileceğinden, yoğurdun içerdiği laktoz aslında kediler için daha kolaydır. Bununla birlikte, diğer insan mamalarında olduğu gibi, kedine yoğurt vermeden önce veterinerine danış ve ona bu tatlıdan sadece küçük miktarlarda ikram et.

Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi?

Yavru kedilere yoğurt vermekten kaçınmak en iyisi. Çünkü tadı sevse de mideleri çok hassastır ve kötü tepki verebilir. Ek olarak, bu kremalı atıştırmalık sağlıkları için özellikle yararlı olmayacaktır. Bu nedenle annelerinin sütüne, formülüne veya – sütten kesilmişse – tam ve dengeli yavru kedi mamasına bağlı kalmaları en iyisi.

kediler yoğurtYoğurt Kediler İçin Yararlı Mı?

Yoğurt yüksek bir protein içeriğine sahiptir ve ayrıca kalsiyum, B2 ve B12 vitaminleri ile potasyum ve magnezyum gibi mineraller içerir. Ancak, bununla birlikte, kedinin tam ve dengeli beslenmesinden alacağı her şey içerisinde var. Bu nedenle kedinin normal mamasını yoğurtla takviye etmene gerek yok.

Yoğurt ayrıca, sindirim sürecine yardımcı olabilecek, probiyotikler olarak bilinen bağırsak dostu bakteriler içerir. Bununla birlikte, kedinin diyetine bir probiyotik eklemek istiyorsan, veterinerinden yoğurt yerine kediye özel bir probiyotik oral takviye önermesini istemek en iyisi. Birçok kedi probiyotik ürünü, çok daha az kalorili ve hiçbir zararlı katkı maddesi içermeyen tüm iyi bakterilere sahiptir. Bu da kedinin günlük olarak sahip olması için çok daha uygun oldukları anlamına gelir.

Kedinin beğenip beğenmediğini görmek için biraz yoğurt vermek istiyorsan, sade ve şekersiz bir çeşidi denemek en iyisi. Meyvelerle tatlandırılmış yoğurtlardan kaçın. Çünkü bunlar çok fazla şeker ve kediler için toksik olan çikolata içerir.

Ayrıca, bazen düşük kalorili yoğurtların, kediler için oldukça zehirli olan ksilitol gibi şeker ikameleri içerebileceğinin farkında olmak da önemli. Bu nedenle etiketi dikkatlice kontrol et ve bir insan ürününün veterinerin için güvenli olup olmadığını bir kez daha kontrol etmek en iyisi. 

Yoğurdun güvenli ve toksik maddeler içermemesi koşuluyla, beğenip beğenmediğini görmek için kedine yaklaşık bir çay kaşığı verebilirsin. Ancak kedine bundan fazlasını vermek iyi bir fikir değil. Çünkü eğer kedin çok fazla miktarda yoğurt yerse, mide sorunlarına ve ishale neden olabilir.

Kedine ödül mamaları verirken %10 kuralına uyun ve günlük kalori alımının %10’undan fazlasının mamalardan, geri kalan %90’ının ise tam ve dengeli kedi mamalarından geldiğinden emin ol. Kedin için normalde daha güvenli olduğundan ve esinsel olarak fayda sağlayabilecek bazı sağlıklı kedi mamaları olduğundan, özellikle kediler için yapılmış mamaları da göz önünde bulundurmaya değer.

Artık “kediler yoğurt yiyebilir mi?” sorusunun cevabını biliyorsun! Kedinin hangi yiyecekleri yiyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misin?

Paylaşan heymypet