Japon Balığı Beslenmesi ve Doğru Akvaryum Seçimi

Japon balığı nasıl beslenir? Japon balıkları nasıl evcil dostlardır? İlk kez evcil hayvan sahiplenecek kişiler için Japon balıkları mükemmel evcil hayvanlardır. Dayanıklıdırlar ve bakımları kolaydır uygun şekilde bakılırlarsa çok uzun yaşayabilirler.

Japon balığı nasıl beslenir

Japon balığı beslenmesi hakkında merak ettiklerinizi tek tek yanıtlayalım!

JAPON BALIĞI İÇİN DOĞRU AKVARYUM

Bu balıklar akvaryumlarda yetiştirilebildiği gibi fanuslarda da yerleştirilebilir. Ama yine de doğru kabı seçerken günden güne büyüyeceklerini unutmamak gerekir. Satın alacağın akvaryumun çok küçük olmamasına dikkat etmelisin. Balığın içinde yaşadığı suda yeterli oksijene ihtiyacı olacağı için akvaryumun da  yeterli yüzey alanına sahip olması gerekir. Balıkların yüzebilecekleri bir alanı olmalıdır.

JAPON BALIĞI AKSESUARLARI

Doğru akvaryumu seçtikten sonra onun için güzel aksesuarlar seçmeyi de unutma. Akvaryumunu birbirinden şık ve keyifli aksesuarlarla donatmak hem sana, hem ona büyük keyif verecektir.
Bir Japon balığı aksesuarının ihtiyaç duyacağı birtakım temel öğeler vardır. Bunlardan biri, balığın dışarı fırlamasını veya akvaryumun içine toz düşmesini engelleyen bir başlıktır. Ya da bir hava taşı veya pompa, akvaryumun içinde kabarcıklar oluşturarak suyun oksijeninin tazelenmesini sağlar.

Bir filtre, zararlı kimyasalları ve atıkları temizleyerek akvaryum suyunu arındırır. Akvaryumun tabanına dizdiğin çakıl taşları iyi bakterilerin üremesini sağlar. Gerçek bitkiler, toksinlerin parçalanmasına yardımcı olur ve alg büyümesini azaltır.

Japon balığı canlı ve enerjiktir. Akvaryumda balıkların rahatlıkla yüzebileceği kadar ferah bir alan sağlarken, istediğinde veya ihtiyaç duyduğunda saklanabileceği objeler de bulundurmalısın. Bu objelerin balığına zarar verebilecek keskin şeyler olmamasına da dikkat etmelisin.

AKVARYUMUN KONUMU

Akvaryumu gün boyunca yeterince dolaylı güneş ışığı alabileceği bir yere yerleştirilmeye çalış. Yerleştirdiğin yüzeyin düz ve güçlü olması çok önemli.

AKVARYUMUN SUYU

Balığın eve gelmeden birkaç gün önce suyunu hazır et. Çünkü musluk suyu kullanacaksan suyun çeşmeden direkt doldurulmaması, birkaç gün dnlenmesi hayati önem taşıyor. Kloru ancak bu yöntemle çözülecektir.

Suyunu doldurmadan önce hem akvaryumu, hem de içine yerleştireceğin aksesuarları deterjanlı bir bezle temizleyip iyice durula.  Önce aksesuarları yerleştir, hemen ardından suyu ekle.
Suyun sık sık değiştirilmesi büyük önem taşıyor. Balıkların hayatta kalabilmesi için suya ihtiyacı var. Bakımını kolaylaştırmak için su filtresi kullanabilirsin. Suyun tamamını değil, yaklaşık üçte birini değiştirilmeye devam et. Yine kloru çözmek için ekleyeceğin yedek suyun musluktan dolduktan sonra en az bir gün dinlenmesine izin vermeyi unutma.

JAPON BALIĞI BESLENMESİ NE SIKLIKLA YAPILMALI?

Günde 2-3 kez besleyebilirsin. Japon balıklarını aşırı beslemekten kaçınmak önemlidir, çünkü bu hazımsızlığa neden olabilir ve dolayısıyla tankı kirletebilir. Beslenecek miktar açısından kuralımız, yalnızca akvaryum balıklarının iki dakikadan daha kısa sürede tüketebilecekleri miktarda beslemek. Ya da yalnızca balıkların gözünün boyutu kadar beslemek. Bu şekilde aklımızda tutabiliriz.

Japon balığı beslenmesi hakkında farklı bilgiler okumak için tıkla!

Paylaşan heymypet