Japon Balığı Nasıl Beslenir? Japon Balığı Bakımı

Balık bakımında akla gelen ilk isim: japon balıkları! Peki japon balığı nasıl beslenir? Japon balığı bakımına dair her şey, tüm detaylarıyla yazımızda!

japon balığı nasıl beslenir

Japon balığı nasıl beslenir sorusu, balık beslemek için heveslenen herkes için genellikle ilk adımı oluşturur. Bunun nedeni, japon balıklarının acemi balık ebeveynleri için harika bir başlangıç balığı olması.

Herkes muhtemelen birkaç kere japon balığı görmüştür ama biz yine de belirtelim: japon balıkları genellikle turuncu olur. Ancak her japon balığı turuncu değil, dostlarımız neredeyse her renge bürünebiliyor. Mesela mı? Beyaz, altın rengi, kahverengi, ten rengi ve daha nicesi! Üstelik japon balıklarının rengi yaşlandıkça da değişir.

Genel bilgileri bir köşeye bırakıp, gelelim japon balığı bakımına.

Japon balığı bakımı

Japon balığı bakımındaki en önemli noktalardan biri, onlara yeteri kadar büyük bir akvaryum sunmak. Nitekim bu şirin dostlarımız diğer balıklara kıyasla bebeklikten yetişkinliğe baya boy atarlar.  Bu yüzden sen sen ol, en az 75 litrelik akvaryumlardan şaşma. Zaman geçtikte 150 litreliklere de geçiş yapabilirsin. Akvaryumun dibini çakıllarla doldurmayı da ihmal etme. Japon balıkları bu taşları sağdan sola taşıyarak evlerini tekrar dekore etmeyi sever. Onlara eğlence çıkarmış olursun, fena mı?
Unutmadan: film ve çizgifilmlerde gördüğümüz bir yanlış var. Hiçbir balık, hiçbir şekilde fanusta yaşamamalı.

japon balığı nasıl beslenir

Akvaryum arkadaşları

Japon balıkları barışçıl balıklar, bu yüzden saldırgan balıklara oranla diğer balıklarla daha rahat yaşarlar. Bu noktada dikkat etmemiz gereken nokta, akvaryum suyu sıcaklığı ve tank temizliği. Bu açılardan baktığımızda, japon balıkları en iyi zebrabalıkları ve süs golyan balıklarıyla anlaşır. Bunun nedeni, bu balıkların benzer sıcaklıklarda yaşayabilmesi. Bir de, japon balıkları akvaryumu sık sık pisletir. Gerek zebrabalıkları, gerekse golyanlar pis sularda yaşarken güçlük çekmediği için de japon balıklarıyla rahatlıkla yaşayabilirler.

Japon balığı nasıl beslenir?

”Beslemek” özellikle evcil hayvanlar açısından “bakmak” anlamına gelebiliyor. Bu sefer biyolojik olarak, yemek yemek anlamında japon balığı nasıl beslenir, onu ele alacağız. Petshoplarda satılan japon balıkları için özel yemler var. Bu yemlerin protein oranı %30-32 civarında. Fakat bazen bu yemler, balıkların tüm besin ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalabiliyor. O yüzden balıklar üzerine uzmanlaşmış bir veteriner hekimden diyet için destek almayı da düşünebilirsin.

Peki balıkları hangi sıklıkla beslemeliyiz? Bu sorunun yanıtı, akvaryum suyunun sıcaklığıyla bağlantılı. Eğer akvaryum 21 derecenin altındaysa, balıklarını günde bir kez beslemen yeterli. Ancak 21 dereceden sıcaksa, dostlarımızı günde iki kere beslemelisin.

Böylelikle japon balığı nasıl beslenir meselesini de az buçuk aydınlattık diyebiliriz. Biraz daha aydınlatmamız gereken bir konu varsa, o da akvaryum düzeni olurdu. O yüzden biz en iyisi, balık sağlığı için akvaryum düzenine dair yazımızı şöyle bırakalım. Okumak istersen bekleriz!

Paylaşan heymypet