Hasta Köpekler Ne Zaman Uyutulmalı?

En yakın arkadaşına veda etme vakti geldiği zaman senin içini kaplayan acıyı tahmin edebiliyoruz. Keşke şartlar böyle olmasaydı. Ancak böyle bir durumla karşılaşırsan, hasta köpekler ne zaman uyutulmalı konusunda bilgili olman şart. Bu önemli konuyu senin için derledik!

hasta Köpekler

 

 

Köpeğinin acısını ve ıstırabını sona erdirmek ve onu bırakmayı seçmek için doğru zamanın ne zaman olduğunu bilmek çok zor. Sevilen bir evcil hayvanın ötenazisi, ilgili herkes için zor ve ciddi bir durum. Bununla birlikte, ötenazi süreci için önceden hazırlandıysan ve ne bekleyeceğini biliyorsan, senin için daha az zor olur. Hasta köpekler ne zaman uyutulur konusunda sana verecek detaylı bilgilerimiz var.

Veterinerler Neden Ötenazi Kullanıyor?

Tüylü dostumuzun sonsuza kadar yaşamasını dilesek de, gerçek şu ki, tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlar da ölümsüz değil. Yaralanma ve hastalığa maruz kalırlar ve sonunda bu hayattan insanların yardımı ile veya yardımı olmadan geçerler. Bazı hayvanların tedavi edilemez hastalıkları vardır. Bu yüzden iyi bir yaşam kaliteleri olmaz. Kronik ağrılar, işlevsiz organlar veya onarılamayacak şekilde yaralanma.. Bu nedenler ve daha fazlası, acıyı hafifletmek için evcil hayvanını uyutmak konusunda veterinerinle görüşmeni gerektirir.

Hayvanlarda ötenazi, bir evcil hayvan acı çektiğinde, hastalık veya yaralanmadan iyileşme umudu çok az olduğunda veya hiç olmadığında yaşamı sona erdirmeyi amaçlar. Bir evcil hayvan sahibi olarak ötenazi yapıp yapmama kararı vermek çok zor. Veteriner hekimin, karar verme sürecinde sana ve ailene rehberlik edecek ve evcil hayvanının çıkarlarını en iyi şekilde göz önünde bulundurmanıza yardımcı olacak. Sonuçta, seçim senin. Evcil hayvanının çıkarları göz önünde bulundurularak verilmişse, verdiğin karar her zaman en doğru olan. 

Köpeğin için zor bir ötenazi seçimini yaptıktan sonra, onu huzurlu uykusuna göndermeden önce ve sonrasında seni nelerin beklediği hakkında bilgin olması önemli.

hasta köpeklerÖtenaziden Önce Ne Yapmalı?

İlk olarak, prosedür sırasında hazır bulunmak isteyip istemediğine karar ver. Evcil hayvanının ölümünü izlemek ne kadar zor olsa da, varlığının evcil hayvanının son anlarında bir rahatlık olacağını unutma. Ayrıca, herhangi bir aile üyesinin veya arkadaşının orada olmasını isteyip istemediğine karar ver.

Veterinerinle kararın hakkında konuş ve aklına gelen soruları sor. Ötenazinin evde gerçekleşmesini istiyorsan, bunun bir seçenek olup olmadığını öğren. Ayrıca süreç hakkında bilgi alman da fena olmaz.

Faturayı önceden ödemeye çalış. En son isteyeceğin şey, en yakın arkadaşın gittikten sonra faturanı ödemek için lobide ağlayarak beklemek.

En önemlisi, hoşçakal demek için zaman ayır. Köpeğinle konuş, evcil hayvanına dokun ve sevgini elinden geldiğince ifade et. Emin ol doya doya vedalaşmak sana da iyi gelecek.

Ötenazi Sırasında Seni Neler Bekliyor?

Köpeklerde ve kedilerde ötenazi, genellikle kalbi hızla durduracak farmasötik maddelerin intravenöz enjeksiyonunu içerir. Çoğu durumda, bu çözelti ağırlıklı olarak pentobarbitalden oluşur. Ancak bazı ötenazi çözeltileri de fenitoin içerir. Çözümü uygulamanın en etkili yolu damardan geçer. Vücut boşluğuna enjeksiyon genellikle işe yarar, ancak bu kadar hızlı olmaz.

Veteriner hekimin, köpeğine intravenöz bir kateter yerleştirilmesini tercih edebilir. Bu, damara daha kolay erişim sağlayacak ve enjeksiyon işlemini köpeğin için hızlı ve ağrısız hale getirecek. Ayrıca komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olacağını da unutmayalım.

Veterinerin, ötenazi solüsyonunu uygulamadan önce köpeğine sakinleştirici verir. Bu, evcil hayvanının bir sonraki adımdan önce son derece rahat ve uykulu olmasını sağlayacak. Yazarken bile gözlerimiz doldu…

Son olarak, ötenazi solüsyonu evcil hayvanının damarına enjekte edilir ve burada hızla tüm vücuda yayılır. Saniyeler içinde köpeğin bilinçsiz hale gelecek, hiçbir acı veya ıstırap hissetmeyecek. Solunum yavaşlayacak ve sonraki birkaç saniye içinde duracak. Yakında kalp durması, ölümle sonuçlanacak. Tipik olarak, intravenöz uygulamadan 30 saniye sonra huzurlu bir ölüm meydana gelir.

Ötenaziden Sonra Seni Neler Bekliyor?

Solüsyon uygulandıktan sonra veterinerin, ölümü doğrulamak için köpeğinin kalbini dinleyecek. Veterinerin, köpeğinin öldüğünü sana bildirir. Bu sırada veterinerin muhtemelen köpeğinle birkaç dakika yalnız kalmanız için odadan dışarı çıkacak…

Herkesin neler yaşadığını anladığı güvenli bir ortamdasın. Rahat olduğun sürece dostunun yanında kal. Hazır olduğunda ise onu sonsuzluğa uğurlayabilirsin. 

Köpeğinin vücudunun öldükten sonra; idrar, dışkı ve muhtemelen diğer vücut sıvılarını salabileceğini unutma. Bu, tüm kasların gevşemesi nedeniyle oluşur. Köpeğinin gözlerinin açık kalacağını bil. Bazen, hava ve enerji köpeğinin vücudunu terk ederken kas spazmları veya sesler çıkarır. Bu, köpeğinin hala hayatta olduğu anlamına gelmez; sadece ölümden sonra meydana gelen sürecin bir parçası.

hasta KöpeklerEvcil Hayvanının Acı Kaybı

Şimdi yas süreci başlayacak. Keder herkes için farklı ve bunu yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu yok. Köpeğinle geçirdiğiniz güzel zamanları hatırla ve evcil hayvanının acısını hafiflettiğin için sana teşekkür ettiğini bil.

Uyuttuktan Sonra Suçlulukla Nasıl Başa Çıkarsın?

Evcil hayvanlar ailemizin önemli parçaları. Bu yüzden öldüklerinde genellikle kederin hissedilmesi şaşırtıcı değil. Ancak bazen bir evcil hayvanın acısını sona erdirme kararı bize bırakılır ve bu bazı suçluluk duygularına neden olur. Bir evcil hayvanı uyutma süreci ve bu duygularla nasıl başa çıkılacağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, iyileşme sürecinin önemli bir parçası.

Evcil Hayvanı Uyutmak Doğru Mu?

Ötenazi kelimesi “iyi ölüm” anlamına gelir ve bir evcil hayvanı uyutma eylemini tanımlamak için kullanılır. Acı çeken ve artık iyi bir yaşam kalitesine sahip olmayan evcil hayvanlara genellikle ağrılarını durdurma ve onurlarının daha fazla kaybolmasını önleme armağanı verilir. Evcil hayvanlarımız için bu tür bir rahatlama sağlayabiliyor olmamız çoğu insan için olumlu bir şey olarak görülüyor ve bunun yapılma şekli çok insancıl.

Veterinerin, acı çektiğini düşünüyorsan, evcil hayvanını uyutmak için doğru zamanın ne zaman olabileceğini belirlemene yardımcı olur. Çünkü bazen onu uyutmak ağrıyı dindirmenin tek yolu… Ne yazık ki…

Elveda demek acı verir ama bir evcil hayvanı uyuttuğunda, artık canının acımadığını bilmenin rahatlığını yaşayabilirsin. Suçluluk duygusu, özellikle doğru karar olduğundan emin değilsek, zor bir karar vermemiz gerektiğinde hissedilmesi gereken normal bir duygu. Bir ölüm kalım kararı vermek ve evcil hayvanımızın kaybını önlemek için başka bir şey yapıp yapamayacağımızı sorgulamamak zor.

Bu zamanlarda kendimize geleceği her zaman tahmin edemeyeceğimizi hatırlatmamız gerekiyor, bu yüzden geriye dönüp bu sonucu önlemek için farklı bir şeyler yapabileceğimizi veya yapmamız gerektiğini düşünmek verimli değil. Kendimizi suçlu hissettirmek duruma yardımcı olmaz. Yapabileceğimiz en iyi şey, geçmiş deneyimlerimizi yansıtmak ve öğrenmek. Evcil hayvanımız için verdiğimiz herhangi bir kararın kasıtlı olarak onu incitmeye çalışması mümkün değil. Bu nedenle bir şey yapmak veya yapmamak için kendimizi suçlu hissetmemize izin vermek adil değil. Bu zor zamanlarda, evcil hayvanlarımızın sıklıkla yaptığı gibi kendimizi sevmemiz ve affetmemiz gerektiğini kendimize hatırlatmak bile yardımcı olur. Evcil hayvanlarımızdan koşulsuz sevgi hakkında çok şey öğreniyoruz ve anlayışlı olmak, evcil hayvanımızın hatırasını onurlandırmanın iyi yollarından biri.

Umarız bu süreçte değilsindir ve bu içeriği okumana gerek kalmamıştır. Ancak böyle bir durumdaysan, acını paylaştığımızı bilmeni isteriz. Ona bu zamana kadar muhteşem bir ebeveyn olduğundan hiç şüphemiz yok. 

Paylaşan heymypet