Eyvah Hamster’ım Kayboldu! Kaybolan Bir Hamster Nasıl Bulunur?

Hamster’lar boyutlarının da sağladığı avantaj sayesinde ortadan kaybolma konusunda çok başarılı hayvanlar. Kafesinin dışında oynayan bir hamster bir anda yok olabilir. Kendi kafesini açıp kaybolan hamster’lara bile rastlayabilirsin. Peki ortadan kaybolan bir hamster nasıl bulunur? İşte hamster’ını bulmana yardım edecek ipuçları…

hamster, göz

Evde kaybolan bir hamster nasıl mı bulunur? Eğer hamster’ınla bir süredir birlikte yaşıyorsan, bazı sevdiği saklanma noktaları olduğunu fark etmişsindir. Hamster’ını ararken öncelikle bu noktalara bakabilirsin. Bu esnada şunu aklından çıkarma: Kaybolan bir hamster muhtemelen korku içindedir ve güvenilir bir sığınak arıyordur.

KAYBOLAN BİR HAMSTER NEREDE OLABİLİR?

Merkezden başla: Hamster’ını ararken öncelikle kafesin yakınlarını gözden geçir, ardından daha uzak köşelere bak.

Dikkatli ol: Mobilyaların arkalarını ve altlarını, koltukların yanlarını ve arkalarını, minderlerin altlarını mutlaka gözden geçir.

Dolaplar, çekmeceler, raflar, kitaplıklar önemli: Buralarda sakladığın şeylerin içine, yanına ve altına bakmayı ihmal etme. Hamster’ının sığabileceği delikler için mobilyaların ve yatakların altını kontrol et.

Kutulara bak: Kağıt mendil kutuları dahil evdeki tüm kutuların içlerine bak. Çantaların ve ayakkabıların içlerini kontrol et.

Her şeyin altına bak: Hamster’ının içine tırmanabileceği diğer eşyaların da arkalarına ve altlarına bak.

Ilık ve karanlık yerleri gözden geçir: Su ısıtıcı, kalorifer peteği altı gibi ılık ve karanlık yerleri hamster’lar çok sever.

Dolaplarda delik ara: Dolaplardan duvarlara açılan delikler olup olmadığını kontrol et. Buraları benzer durumlar için aklında tut.

Kaybolan Bir Hamster

KAYBOLAN HAMSTER’I BULMAK İÇİN İPUÇLARI

  • Hamster’lar noktürnal yani gececil hayvanlardır. Bu nedenle gece saatlerinde bulma ihtimalin daha fazladır.
  • Hamster’lar ayçekirdeğini çok severler. Her odada yere sayılı çekirdek tanesi koy. Eğer çekirdekler eksilirse hamster’ın o odada olma ihtimali çok yüksektir. (Tabii evde bir fare de olabilir.)
  • Çekirdeklerin etrafına biraz un serp. Böylece hamster’ının arkasında bırakacağı beyaz ayak izlerinden saklanma yerini bulabilirsin. Aynı şekilde kapı girişlerine ve şüphelendiğin saklanma yerlerinin önüne de un serpmek işini kolaylaştıracaktır.
  • Akşamları hamster’ının olduğunu tahmin ettiğin yerlere hışırdayan naylonlar ya da folyolar ser.
  • Işıkları söndür ve bir köşede sessizce otur. Hamster’ın dışarı çıktığında ayak sesleri sana yol gösterecektir.
  • Kabuklu yer fıstıklarının etrafına iplikler bağla ve fıstıkları hamster’ının ulaşabileceği yerlere bırak.
  • Bu lezzetli yiyeceği saklandığı yere götüren hamster’ı ipin ucunu takip ederek bulabilirsin.

KAYBOLAN BİR HAMSTER NASIL YAKALANIR?

Hamster’ını bulsan bile yakalayıp kafesine koyman çok kolay olmayabilir. Bunu güvenle yapmak için bir kapan kurman gerekebilir.

Bazı hamster’lar kendiliklerinden kafese dönerler. Bu nedenle kafesin kapısını açık bırakıp içine taze mama ve su bırak. Gece geç saatte yuvasına dönen hamster’ını böylece fazla zorlanmadan kafese sokabilirsin.

Bir kova ve kalın bir havlu yardımıyla bir kapan da kurabilirsin. Havluyu kovanın tabanına yerleştir. Üzerine, fıstık ezmesine bulanmış bir kraker, elma dilimleri ya da peynir gibi hamster’ının kokusunu kolayca alabileceği bir yiyecek koy. Kovayı bir tahta parçası, tel raf ya da merdiven gibi üst üste dizilmiş kitaplardan oluşturduğun rampanın yanına koy. Hamster’ın o lezzetli yiyeceklerin kokusunu alıp kovanın içine atlayacak ama dışarı çıkamayacak.

Son çare olarak hayvanlara zarar vermeyen kutu şeklindeki fare kapanlarından alıp hamster’ını fıstık ezmesiyle kandırarak bu kapana çekmeyi de deneyebilirsin.

Hangi yolu denersen dene sabırlı olman gerektiğini unutma ve hemen pes etme. Hamster’lar birkaç gün boyunca kırıntılar ve yanaklarındaki keselere doldurdukları yiyeceklerle hayatta kalabilirler.

Hamster’ının bir daha dönmeyeceğini düşündüğün anda minik dostunu karşında görebilirsin, o nedenle asla umutsuzluğa kapılma.

https://heymypet.com/dogum-yapan-bir-hamster-nasil-bakilmali-neler-yapilmali/

Paylaşan heymypet