Mürekkep Balığı Kemiği Kuşlar İçin Neden Önemlidir?

Evlerde yaşayan kuşların kafeslerinde olmazsa olmazlardan biri gaga taşlarıdır. Kuşların gagalarını törpülemelerine yardımcı olan gaga taşları çeşitli maddelerden üretilebilir ancak en doğal gaga taşı mürekkep balığı kemiğinden elde edilendir. Peki kuş ve kafes malzemeleri satan mağazalarda kolayca bulunabilen mürekkep balığı kemiği, neden önemli? İşte cevabı…

Mürekkep Balığı Kemiği

Mürekkep balığı kemiği aslında tam olarak bir kemik değil, mürekkep balığının iç kabuğudur. Gaz dolu odacıklardan oluşan bu kabuk, mürekkep balığının suda batmasını önler ve hareket kabiliyetini artırır.

Tarih boyunca mücevher üretimi, diş macunları gibi farklı alanlarda kullanılan mürekkep balığı kemiği yoğun kalsiyum içerir ve antiasit özelliği taşır.

Mürekkep balığı kemiği sadece balıklar için değil, sürüngenler, hermit yengeçleri, çinçillalar ve kaplumbağalar gibi hayvanların günlük beslenmesine de kalsiyum desteği olarak eklenebilir. Suyun üzerinde kaldığından, akvaryumu kirletmeyen kemikler, yumurtlayan türlere kabuğun yoğunluğunu artırmak için verilebilir. Hacim olarak içerdiği kalsiyum yumurta kabuğuyla aşağı yukarı aynıdır. Ancak ekstra temizlik ve dezenfeksiyon gerektirmediğinden yumurta kabuklarına kıyasla daha güvenilir ve kullanışlıdır.

MÜREKKEP BALIĞI KEMİĞİ KUŞLARDA NE İŞE YARAR?

Kuşlara gelirsek, mürekkep balığı kemiği birden fazla fayda sağlar. Öncelikle bu kemiği gagalamak kuşunun beslenmesine ekstra kalsiyum desteği demektir. (Kuşun için vitamin desteği olacak atıştırmalıkları da mutlaka bilmelisin.)

Dahası kuşların gagaları tıpkı tırnakları gibi sürekli uzar ve dış yüzeyi pul pul olur. Kuş gagasını kemiğe sürttüğünde, hem pul pul olan doku temizlenir hem de gaga törpülenir ve kısalır. Bu da kuşunun hayatını kolaylaştırır. Fazla uzamış bir gaga beslenme gibi konularda sorun yaratabilir.

Son olarak kemikle oynamak kuşun için sağlıklı egzersiz yapmasının bir yoludur. Her kuş kemikle oynamayı sevmez ama seven kuşlar için kemik kafesin içine yerleştireceğin plastik bir oyuncaktan çok daha faydalı olabilir. Kuşlar genel olarak yaşam ortamlarında çeşitlilikten hoşlandıkları için kafeste farklı objeler, keyiflerini yerine getirecektir.

Mürekkep balığı kemikleri genelde üzerine tel geçirilmiş halde kafese asılmaya hazır şekilde satılır. Dilersen kemiği kafesin telleri arasına da sıkıştırabilirsin. Bazı kuşlar için kemiği kafesin zeminine bırakmak da keyifli bir alternatiftir. Kuşun kemiğiyle bir yandan gagasını temizleyip kalsiyum alırken, bir yandan da futbol oynayıp spor yapabilir.

Kuşun kemikle oynamaya pek yanaşmıyorsa, o zaman ufak parçalar halinde ya da havanda öğütülmüş olarak yem kabına serpiştirmeni tavsiye ederiz. Her şekilde kuşun bu takviyeden fazlasıyla faydalanacaktır.

Kuşların Spor Yapması Şart! İşte Kuşun İçin Egzersiz Önerileri

Paylaşan heymypet