Bir Kapibara’yı Evcil Hayvan Olarak Almalı Mısın?

Kapibaralara sevgiyle dev kobay denir. Ancak bakımı daha küçük kuzenleri kadar kolay değildir. Akıllı, sosyal hayvanlar, kapibaralar 77 kg ağırlığa sahip dünyanın en büyük kemirgenleridir. Bunlar, çiftler veya gruplar halinde en iyi ücreti alan nispeten hoş evcil hayvanlardır. Bu nedenle birden fazla alman gerekir. Çok büyük oldukları için bol miktarda alana ve erişilir bir su havuzuna ihtiyaç duyarlar. Peki bir kapibara’yı evcil hayvan olarak almalı mısın?

Türlere Genel Bakış

ORTAK ADI: Kapibara

BİLİMSEL ADI: Hydrochoerus hydrochaeris

YETİŞKİN BOYUT: 91 ila 121 cm boyunda, 77 kg ağırlığa kadar

ÖMRÜ: Esaret altında 8 ila 12 yıl

Bir Evcil Kapibara Sahibi Olabilir Misin?

Yasal Durum

Nerede yaşadığına bağlı olarak, bir kapibara sahibi olmak yasa dışı olabilir. Bazı civarlar izin veya sağlık sertifikası gerektirir. Bazı örnekler için, kapibaralar California ve Georgia’da evcil hayvan olarak yasaklanmıştır. Ancak, Teksas, Pennsylvania ve New York’ta sahip olmak yasaldır. Bir devlet izin verse bile bazı şehirler vermeyebilir. Kapibaralar, New York şehrinin beş ilçesinde yasadışı evcil hayvanlar olarak kabul edilir. Bir tane satın almadan önce, yaşadığın yerdeki yasaları kontrol et.

Etik

Bir veya iki kapibaraya sahip olmak çok büyük bir masraf ve daha da büyük bir taahhüttür. Kapibaralar muazzam hayvanlardır. Her biri yaklaşık 77 kilodur. Kapibaraların gerçekten profesyonel hayvanat bahçeleri tarafından sağlanan türden bir ortamda yaşaması gerekiyor.

Düşünülmesi Gerekenler

Kapibaralar, su alanı içeren çok sayıda yaşam alanına ihtiyaç duyan büyük, pahalı evcil hayvanlardır. Bunlar, çiftler halinde en iyi performansı gösteren sosyal yaratıklardır. Bu nedenle iki dişi veya bir erkek ve bir dişi olmak üzere bir çift satın alman ve barındırman gerekir. İki erkek, kısırlaştırılmış olsalar bile birbirlerine karşı saldırgan olabilirler. Bu tür bir yaşam durumunu çözemiyorsan, bir kapibara sana göre değil demektir.

Kapibara Davranışı Ve Mizacı

Elle yetiştirilen kapibaralar tipik olarak oldukça uysaldır. Ancak evcil hayvan olarak yetişkin bir kapibara alıyorsan, sana ısınana kadar sabırlı olman gerekir. Kapibaralar insanları ısırmaya eğilimli değildir. Ancak kendilerini tehdit altında veya kışkırtılmış hissederlerse, kendilerini savunmak için dev dişlerini kullanırlar ve ısırabilirler. Genel olarak, kapibaralar gergin ve utangaç olma eğilimindedir.

Erkeklerde koku bezleri burunlarının üst kısmında bulunur ve bölgelerini işaretlemek için kullanır. Dişilerde de bu bezler vardır. Ancak onlar kadar görünür değildirler. Her iki cinsiyet de işaretleme için anal bezlerini kullanır. Kapibaralar birbirleriyle çok seslidir.

Orta ve Güney Amerika’nın vahşi doğasında, sürekli nemlendirilmeye ihtiyaç duyan kuru cilde sahip olduklarından, durgun suyun olduğu her yerde büyük gruplar halinde bulunurlar. Kapibaraların perdeli ayakları vardır. Bu da onları mükemmel yüzücüler yapar. Suyun altında yaklaşık beş dakika nefeslerini tutabilirler.

Kapibaralar, yedikleri ve yırtıcılardan saklanmak için kullandıkları bol otlu alanları severler. Domuzlara benzer şekilde, bu büyük kemirgenler vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olmak ve ince kürkleri olduğu ve çok fazla ter bezleri olmadığından güneş yanığını önlemek için kendilerini çamurla kaplayabilirler.

Tıpkı kobaylar gibi, kapibaralar da oldukça sosyaldir. Çeşitli sesler kullanarak birbirleriyle iletişim kurarlar. Mırıldanma, havlama, homurdanma, ıslık, ciyaklama, öksürük ve daha fazlasını kullanırlar. Tek başına barındırılan, kimseyle iletişim kuramayan bir kapibara, stresli ve depresif hale gelir. Kapibaranı rahatlatmak için bu sesleri taklit edebilirsin. Ancak evcil hayvanının mutluluğunu sağlamanın en iyi yolu, konuşacak, tımar edecek ve yüzecek en az bir arkadaşı olduğundan emin olmaktır.

Konut

Kapibaraların doğal yaşam alanlarına benzer bir bataklık ortamına ihtiyaçları vardır. Kapibaralar Güney Amerika’nın ormanlarından gelir.

Kapibaralar yalnız tutulmaması gerektiğinden, kemirgen ailen için bolca alanın olduğundan emin olman gerekir. Çift başına yaklaşık 365 cm x 609 cm büyüklüğünde çitle çevrili geniş bir alana ve ayrıca içeride veya geceleri kapalı güvenli bir muhafazaya ihtiyacın olacak. Dış çit en az 121 cm yüksekliğinde olmalıdır. Evcil hayvanının sıkılacağı boşluklar olmadığından emin ol.

Kapibaranın çiğnenmesi için güvenli olan, işlenmemiş ahşap veya toplanan veya suda yüzen büyük köpek oyuncakları gibi eşyaları dağıt.

Kapibaralar gündüzcüdür. Güneşin ultraviyole ışınlarına günlük maruz kalmaları gerekir. 7 santigrat dereceden 37 santigrat dereceye kadar olan sıcaklıklarda geniş bir gradyanla başa çıkarlar. Ancak soğuk günlerde dinlenmek için daha sıcak bir alana ve bunaltıcı olduğunda serinlemek için bir sulama deliğine ihtiyaç duyarlar. Yaşadığın yerde mevsimsel sıcaklıklar çok soğursa ve mevsim için iç mekanlara çekilmeleri gerekiyorsa, UVB aydınlatmasını iç mekanlarda günde en az 12 saat sağladığından emin ol. Muhafazaları 7 santigrat dereceden daha soğuksa, alanı ısıtmak için ısı lambaları sağla. Subtropikal veya tropik bir bölgede yaşıyorsan, hepsi olmasa da çoğu zaman dışarıda yaşayabilmelidirler.

Özel Yüzey İhtiyaçları

Kapibaran için en iyi substratlar saman, sterilize edilmiş toprak veya çimendir. Kafesi temiz ve kokusuz tutmak için kolayca değiştirilen temeller olması iyi olacaktır.

 Kapibaralar Ne Yiyip İçerler?

Kapibaralar vahşi doğada sadece üç ila altı bitki türü yerler. Bir evcil hayvan kapibara diyetindeki en yaygın içerik, yığınlar veya balyalar halinde sunulan yüksek kaliteli ot olmalıdır. Orchard samanı ve Timothy samanı, evcil hayvan mağazalarından ve büyük hayvan yemi mağazalarından kolayca temin edilir.

Bu saman, yalnızca büyük bir kemirgenin ihtiyaç duyduğu gerekli besinleri ve kaba yemi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda bir kapibara dişlerinin uygun uzunlukta kalmasına da yardımcı olacaktır. Diğer kemirgenler gibi kapibara dişleri de yaşamları boyunca sürekli olarak büyürler. Saman, çimen, tahta nesneleri dişlerini törpülemeye yardımcı olur. Dişleri eğelenmezse, yemek yerken ağızda şekil bozukluğuna ve ağrıya neden olacak bir aşırı ısırma geliştireceklerdir. Bu olursa, uzman bir egzotik veterinerin bakımını gerektireceklerdir.

Ayrıca kapibaralar her gün bir besleme kabında C vitamini ile kobay peletleri ile beslenmelidir. Kobaylar ve insanlar gibi kapibaralar da vücutlarında doğal olarak yeterli C vitamini üretmezler. Bu topaklar, bir C vitamini eksikliği olan iskorbütün önlenmesine yardımcı olur. Havuç, elma veya tatlı patates gibi sebze ikramları verebilirsin. Ancak bunu çok az miktarda yap. Çok fazla şeker, hatta doğal şeker bile bağımlılık yapar. Kapibaralarının seçici yiyiciler olmasını istemezsin.

Muhafazanın etrafına saman yay. Bu, doğal otlatmanın yeniden yaratılmasına yardımcı olacaktır. Zehirli otlar, gübreler veya böcek öldürücüler olmadığından yüzde yüz emin olduğun sürece kapibaralarının çimlerinde otlamasına izin verebilirsin.

Dışkılarını izle. Normal kaka zeytin şeklinde görünür. Çok gevşerse, evcil hayvanların çok fazla şeker veya nem alıyor olabilir. Bu daha fazla saman ve kaba yem ve daha az ödül yiyeceklerine ihtiyaç duyduklarının bir işaretidir.

Yaygın Sağlık Sorunları

C vitamini eksikliği bir yana, nispeten dayanıklı canlılardır. Çoğu kemirgen gibi, kapibaralar da kürklerinde akarlar veya bitler ile solunum yolu enfeksiyonlarına ve istilalarına eğilimlidir. Bu sorunları önlemek için kapibaranı temiz tut. Kapibaran cansız görünüyorsa veya yemeyi bırakıyorsa, sindirim sorunu olabilir. Kapibaralarının sağlıklı kaldığından emin olmak için egzotik veterinerini aramanın şimdi tam zamanı.

Egzersiz

Yarı suda yaşayan bir tür olarak, kapibaralar suda uzanma ve bazen yüzme yeteneğine ihtiyaç duyarlar.

Kapibaralarının yüzmeye ve suda gezinmeye (91 cm’den fazla derinlikte) izin veren bir su havuzu sağla. Havuz ve gölgeli bir alan her zaman erişilir olmalıdır.

Tımar Ve Dökülme

Kapibaralar büyük tüy dökücüler değildir. Bir seferde sadece birkaç tüy dökerler. Birini evlat edineceksen bu konuda endişelenecek bir şey yoktur.

Banyo

Bakım, kapibaralar arasında sakinleştirici bir buz kırıcıdır. Yeni kapibarana biraz yiyecek ver ve nazikçe tara. Rahatlatıcı, birleştirici bir deneyim olacaktır.

Kapibaranı Eğitmek

Kapibaralar, evde eğitilmeleri öğretilecek zeki, sosyal hayvanlardır. Bir kapibarayı gençken eğitme konusunda en başarılı olan sen olacaksın, buna eminiz. Sadece farkında ol, bu dev kemirgenlerin kendi atıklarını yeme alışkanlığı vardır. Biliyoruz, iğrenç. Ama onlar gerçekten vahşi hayvanlardır. Aslında besinleri bu şekilde alırlar.

Tasma Eğitimi

Bazı insanlar, bir kurşun, tasma veya koşum takımı üzerinde yıkamak için kapilerini eğitir. Çevrimiçi bir kapibara topluluğuna katılırsan, bunun nasıl yapılacağına dair bir sürü tavsiye alacağından emin olabilirsin.

Bir Kapibara’yı Evcil Hayvan Olarak Tutmanın Artıları Ve Eksileri

Kapibaralar çok az tüy döker. Kokusu yoktur ve saldırgan değildir. Ancak sevgi ararlarsa sana gelmelerine izin vermek en iyisidir. Ancak kapibaralar vahşi hayvanlardır. Bol miktarda suya erişmeleri gerekir. Bu da dışkılamayı tercih ettikleri yerdir.

Kapibara’nı Satın Alma

İdeal olarak, saygın bir yetiştiriciden bir kapibara almaya çalış. Bu yaratıkların maliyeti yaklaşık 1.000 ila 3.000 dolar arasında değişiyor. Dişiler genellikle daha pahalıdır. En az iki tane satın alman gerektiğini unutma. Öncelikle, bölgende kapibara gibi büyük kemirgenleri tedavi etme deneyimine sahip bir egzotik veteriner olduğundan emin ol.

Ne yaparsan yap, asla vahşi bir kapibara alma. Onu evcilleştiremeyeceksin, hastalıklara maruz kalıp kalmadığını bilemeyeceksin ve aşırı strese neden olarak hayvanın ömrünü kısaltacaksın.

Yetiştirici, kapibaranla başa çıkma konusunda sana ipuçları verebilmelidir. Kökeni ve sağlık geçmişi hakkında bazı bilgilerin yanı sıra, uyanık ve aktif olduğundan emin ol. Ancak tanımadıkları insanlara (yiyecek taşıyanlara bile) ısınması zaman alır. Kürkü, parazit veya akar belirtileri olacak herhangi bir kel ya da kızarıklık olmadan yumuşak olmalıdır.

Kapibara ile Benzer Hayvanlar

Evcil hayvan kapibaralarıyla ilgileniyorsan, göz at:

  • Gine domuzu
  • Patagonya mağarası
  • Çayırköpeği

Soru&Cevap

Kapibaralar gerçekten kemirgenler mi?

Onlar gezegendeki en büyük kemirgenlerdir. İnsanların kemirgenler hakkında düşündüklerinde küçük hayvanları düşündüklerini biliyoruz.

Bir kapibara evcilleştirebilir misin?

Hayır, kapibaralar evcilleştirilemez. Eğitim ve özenle, uysal ve arkadaş canlısı olurlar.

Kapibaralar evcil hayvan olarak ne kadar yaşar?

12 yaşına kadar yaşarlar.

Paylaşan heymypet