Ginepigler Isırır mı? Ginepiglerde Isırma Davranışı

Ginepigler ısırır mı diye derin derin düşünmene gerek yok! Yazımızı okuduktan sonra sorunun yanıtını ve sebeplerini tüm boyutlarıyla öğreneceksin. O zaman hadi başlayalım!

Ginepig ısırır mı

Ginepigler dünyanın en şirin canlılarından biri değil mi? Üstelik kibar ve ürkek doğaları yüzünden insan onları alıp bağrına basmak istiyor. Ancak zaman zaman bu tatlı canlılar ebeveynlerini ısırabiliyor. O yüzden aslında ginepigler ısırır mı değil, normalde ısırmayan bu tatlı canlılar ne oldu da ısırıyor diye sormak daha doğru olur. Madem öyle, bakalım kemirgen dostlarımız neden ısırırmış!

GİNEPİGLER ISIRIR MI: EVET ISIRIR AMA NİYE?

Dediğimiz gibi, oldukça sakin bir doğaya sahip ginepigler ne olur da ısırır ki? En önde gelen sebepleri hemen sıralayım:

  • Korku: Eğer kafesteki ginepigler birbirlerine zorbalık yapıyorsa ya da başka nedenlerden dolayı dostumuz korktuysa ısırma davranışı sergiler. Bu tepki oldukça doğal çünkü kendilerini savunmaya çalışıyorlar. Mesela dostunu iyice yukarı kaldırıp onu korkutursan elini ısırabilir. Ya da kafesindeki yemeği o uyurken almaya kalkarsan ürküp eline yönelebilir.

 

  • Açlık: Kemirgen dostlarımız oldukça obur bir mizaca sahip. En sevdikleri yiyecek için de o küçücük bedenleriyle savaşmaya hazırlar! Oldu da dostun yemeğinin elinden gittiğini hissederse elini ısırabilir.

 

  • Stres: Dar kafesler, uyku sorunları, birlikte yaşamın güçlükleri ya da kafesle ilgili problemler yüzünden ginepigler strese girebilir. Böyle anlarda da ısırma davranışı sergilemesi muhtemel.
  • Dişlerini törpülemek: Birçok kemirgen, ön dişlerini törpülemek için kemirecek bir şeylere ihtiyaç duyar. Eğer ginepig dostumuz sürekli uzayan dişlerini törpüleyecek bir nesne bulamazsa seni ısırabilir.

 

  • Hastalık ve acı:  Ginepigler kendilerini hasta hissediyorsa da ısırma davranışına yönelebilirler. Özellikle şimdiye kadar hiç ısırmadıysa bunu hastalık adına bariz bir işaret olarak yorumlayabilirsin. Aynı zamanda dostumuz canı acıdığında da ısırır. O yüzden onu avucuna aldığında fazla sıkmamaya özen göster lütfen.

ginepig kafesi nasıl olmalı?

  • Hormonlar: Ginepigler 2-3 aylıkken ergenliğe girer ve eğer dostumuz erkekse testosteron seviyesi yükselir. Bu da kendi aralarında agresyona ya da ısırma davranışına yol açar. Benzer şekilde dişi ginepigler de kızıştıkları zaman ısırgan bir hale bürünebilirler.

PEKİ ISIRMA DAVRANIŞINI NASIL ÖNLERİZ?

Aslında bu sorunun yanıtı, yukarıdaki maddelerde gizli. Önce dostumuzu korkutmamaya özen gösterelim. Sonra mama vereceğin zaman birden fazla ginepigin varsa hepsine mamayı eşit dağıtmayı düşünebilirsin. Bunun yanı sıra dostumuzun kafesini yavaş yavaş büyütmeyi de aklında bulundurabilirsin. Yine dişlerini törpülemek için ginepigine uygun talaşları sağlamalısın. Son olarak fiziksel sıkıntılara karşı gözünü dört açmalısın.
Böylelikle ginepigler ısırır mı sorusunu yanıtladık. Umarız ki yazımızın hem sana hem de dostumuza yardımı olur!

Paylaşan heymypet