Arabaya Dökülen Köpek Tüyleriyle Baş Etmenin Yolları

Sen de canı kadar sevdiği köpeğiyle sık sık yolculuğa çıkanlardansan, arabaya dökülen tüylerin ne kadar can sıkıcı olabileceğini de bilirsin! Tam da bu yüzden sana dökülen tüylerle baş etmenin yollarını anlatmak istedik. Bu yazıdan sonra tüylerle baş etmenin aslında ne kadar kolay olduğunu fark edeceksin.

KÖPEK TÜYÜ ÇÖZÜMLERİ

KOLTUK KILIFI

Köpek tüyleri arabanızın kılıf olmayan koltuklarına dökülebilir. Koltuk kılıfı, arabaya dökülen tüylere karşı alınabilecek en basit önlemlerden biri. Bu kılıflar, otomotiv malzemeleri satan yerlerden ya da pet shop’lardan temin edilebilir. Köpekler için özel olarak tasarlanmış koltuk kılıflarının aksine araba koltuğu kılıfları pek çok farklı stil ve renk çeşidine sahip olduğundan, kendi arabana en uygun kılıfı bulabilirsin. Bu kılıflar koltuklarını tüy ve diğer döküntülerden korumakla birlikte, salya akıntısı ve diğer kazalardan korumaz. Eğer köpeğinin bu gibi kazalara yol açabileceğini düşünüyorsan, mutlaka su geçirmez kılıflar tercih etmelisin. Bu kılıfları da pet shop’larda bulman mümkün.

ARKA KOLTUK HAMAĞI

Arka koltuk hamağı, daha özel tasarlanmış bir tür koltuk kılıfıdır. Bu hamak, ayak boşluğu da dahil olmak üzere tüm arka koltuğu kaplar ve bu sayede araba halılarına kadar koruma sağlar. Üstelik oldukça konforludur da… Arka koltuktan ön koltuk başlıklarına uzanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu benzersiz tasarım, ön koltuğa düzgün bağlandığı takdirde; köpeğinin tüylerini arka koltuğa dökmesini engelleyecektir.

Bu hamaklar tüm arka koltuğu kapladıklarından, köpeğine bu kadar geniş bir alan ayıramayacak kişiler için uygun oldukları söylenemez. Tüye karşı etkin bir çözüm olmalarına karşın, gündelik kısa yolculuklar için biraz ‘fazla’ kaçabilirler.

köpek tüyleri arabaya dökülüyor

KAFESLİ SANDIK

Eğer köpeğinle sık sık yolculuk yapmıyorsan, metalden yapılmış kafesli sandıklar senin için iyi bir tercih olabilir. Ancak bu sandıklar arabanı oldukça iyi korumakla birlikte köpeğinin stres düzeyini artırabilecek bir yapıda olduklarından gündelik kullanım için pek  uygun değillerdir.

Kafesli sandıkların bir diğer olumsuz yanı ise tüylerin etrafa yayılmasına sebep olacak ve kapatılması mümkün olmayan büyük açıklıklarıdır. Bu açıklıklardan arabaya yayılabilecek tüyleri önlemek adına sandığın alt kısmını havlu veya benzeri bir örtüyle örtmek gerekir.

Öte yandan, sandıklar ağır oldukları için, taşınmaları ve arabaya sığdırılmaları da bir diğer sorundur. Sen taşımayı dert etmesen bile, küçük arabalarda sandığın sığmaması gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsin. Kamyon ya da arazi aracı olan kimseler için sandığı araca sığdırmak problem yaratmaz fakat küçük ya da orta boy bir araca sahipsen standart boyda bir kafesli sandık kullanman pek mümkün olmayacaktır.

TAŞIMA KAFESİ

Taşıma kafesleri, tamamen plastikten yapılır ve köpek tüyünü tutma konusunda kafesli sandıklara kıyasla çok daha başarılıdır çünkü bu kafeslerde tüyün etrafa dağılmasına sebep olacak büyük açıklıklar bulunmaz. Ayrıca taşıma kafesleri, kafesli sandıklara nazaran daha hafiftir ve daha kolay taşınabilirler. 

Taşıma kafeslerinin tek ciddi dezavantajı, daha kapalı bir yapıda olduklarından köpeğinin yalnız hissetmesine ve korkmasına sebep olabilir. 

Köpeğin doğası nedeniyle tüylerini dökmesini tamamen engellemenin imkanı yok ancak tüy dökülmesini azaltmak için bizim üzerimize düşen bazı şeyler var. İşte köpek tüyüyle başa çıkmak için alabileceği birkaç basit önlem:

BAKIM

köpek tüyleri

Köpeğinin tüylerini düzenli olarak taramak, özellikle uzun tüylü bir köpeğin varsa, döküntüyü azaltmak için etkili bir yoldur. Kısa tüylü bir köpeğe sahipsen, tarama işlemini sık sık yapmaman ve daha yumuşak bir fırça kullanman gerekir.

Eğer köpeğin taranmayı sevmiyorsa veya hassas bir cilde sahipse, tarama işlemini arabaya binmeden hemen önce yapabilirsin. Burada önemli olan, tarama işlemini düzenli olarak uygulamak ve bazı dönemler tüy dökme miktarının köpekten köpeğe değişebileceğini bilmek. Arabanın koltuğuna köpek tüyleri dökülmesini istemiyorsan, köpeğinin tüy durumu konusunda dikkatli olmalısın.

YIKAMA

Köpeğinin tüylerini ve cildini olabildiğince sağlıklı tutman, daha az tüy dökmesini sağlayacaktır. Bazı cilt sorunları köpeğinin fazla tüy dökmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenle, köpeğinin cildine iyi bakmalı ve herhangi bir problem olmadığından emin olmalısın. Eğer bir problem varsa, veterinere danışarak çözüm yollarını öğrenebilirsin.

Yıkama konusunda dikkat etmen gereken en önemli konu, aşırıya kaçmamaktır. Aşırı yıkama, köpeğinin cildinin kurumasına sebep olabilir ve bu da daha çok tüy döküntüsüyle karşı karşıya kalacağın anlamına gelir.

Kış aylarında köpeğini hiç yıkamamanı tavsiye ediyoruz. Kış ayları, köpeklerin cildinin kuru olduğu aylardır. Hali hazırda kuru cildi yıkamak daha çok kuruluğa ve akabinde daha çok tüy döküntüsüne neden olur.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Köpeğin belirli besin maddelerini yeterince tüketmiyorsa, sonuç olarak cilt kuruması ve tüy döküntüsü sorunlarıyla karşılaşabilirsin. Tüyler ve cilt çoğunlukla proteinden oluştuğundan protein oranı düşük bir beslenme şekli, köpeğinin tüylerini normalden daha hızlı dökmesine neden olabilir. Öte yandan, protein eksikliği bazı cilt problemlerine de yol açar. Cilt problemlerinden ve tüy döküntülerinden kaçınmak için köpeğini protein ağırlıklı beslemelisin. Böylelikle, cilt problemleri ya da döküntü ortaya çıkarda nedeninin beslenme olmadığından emin olabilirsin. Köpeğin için en uygun mamanın ne olduğunu bulmanda şu yazımız sana yardımcı olabilir.

TAKVİYELER

Köpekler için piyasada bulunan takviyeler, tüy döküntüsünü azaltmakla kalmayıp tüy ve cilt sağlığını da korur.

Köpeğine en uygun takviyelerden biri esansiyel yağ asididir (EYA). Bu asit, köpeğinin cildinin kurumasını engellemekle kalmayıp tüylerinin parlak ve yumuşak görünmesini de sağlar. İyi bir EYA, somon veya benzeri yağlı bir balıktan üretilir ve dengeli bir Omega 6-Omega 3 karışımına sahiptir.

Biyotin, sağlıklı köpek tüyleri ve cilt için gerekli olan bir vitamin çeşididir. Köpeğinin kırılgan tüyleri ya da dermatiti varsa, biyotin bu sorunlarla baş etmene yardımcı olabilir. Biyotin eksikliği, tüy döküntüsünün yaygın nedeni olmasa da yine de döküntüye sebep olabildiğinden dikkatli olmanda fayda var. Veterinerine danışıp uygun takviyeyi seçebilirsin.

Paylaşan heymypet