Köpeğin İçin En Uygun Tasma Seçimi Nasıl Olmalı?

Tasma bir köpek ebeveyninin en önemli yardımcılarından çünkü küçük dostlarımızla birlikte dışarı çıktığımızda yürüyüşümüzün düzenini tasma sağlıyor. Ancak doğru tasma seçimi hem köpeğin hem de ebeveyninin sağlığı açısından çok önemli. Tasmanın köpeğin büyüklüğüne, cinsine ve karakterine göre seçilmesi gerekiyor. Tasmanın yapımında kullanılan malzemelerin kaliteli olmaması köpeklerde alerjiye sebep olabiliyor.

Tasma seçimi nasıl olmalı?

EN İYİ TASMALAR

Peki tasma seçimi nasıl olmalı? İsviçre’nin tanınmış tasma üreticilerinden curli’nin Türkiye temsilcisi Yeşim Gülsel, minik dostunun sağlığını riske atmadan tasma seçimi yapmanın püf noktalarını anlattı. İşte Gülsel’in köpek ebeveynlerine verdiği önemli ipuçları…

KÖPEK TASMALARI İÇİN İDEAL TASARIM NASIL OLMALI?

Bir boyun tasmasının ideali olamaz. Köpeğin boynunda küçük bir alana etki eden kuvvetler köpeğin boynundaki son derece hassas noktalara zarar verebileceğinden, köpeğin boyun bölgesinde baskının gerçekleşmediği ve çekme kuvvetlerinin çok daha iyi dağıtılabildiği harness dediğimiz göğüs tasmalarına odaklanıyoruz.

Köpeği boğmayan tasma tasarımlarında da köpeğin hareketinin kısıtlanmamasına özellikle dikkat edilmeli. Köpeğin vücuduna uyum sağlayan esnek malzemeler kullanılarak, eklem veya kas hareketini kısıtlamayan serbest bir omuz alanına sahip 3 boyutlu rahatlığa uyum sağlayarak üretilmelidir.

İdeal bir tasarım için basınç noktalarına karşı koruma sağlayan yastıklı tokalar ve tasma için güvenli bir bağlantı noktası da çok önemlidir. Ortalama olarak bir köpek tasmasının ağırlığı 280 gramdır. 3-4 kilogram arasındaki küçük bir köpek için tasmanın bu ağırlığı, vücut ağırlığının yüzde 8’ine tekabül eder. Bunu ortalama 89 kilogram olan bir erkek ağırlığıyla karşılaştırırsak, bu kişi 7 kilogramdan daha ağır bir palto giyiyor gibi düşünebiliriz. Bunun çok ağır olduğunu tahmin edebilirsiniz. Çünkü ortalama tüy ağırlığı 1,7 kilogramdır ki bu da insanların vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 1,9’u kadardır. Bunu küçük köpeklere aktarırsanız, 66,8 gramlık bir köpek için kabul edilebilir bir ağırlık olur.

Tasma seçimi nasıl olmalı?

YANLIŞ TASMA SEÇİMİ NELERE YOL AÇABİLİR?

Düşük kaliteli malzemeler, köpeğinizin sağlığı için risk taşır, bu da derinin aşınmasından alerji ve yaralanmalara kadar yol açabilir.

Kötü bir boyun tasması tasarımı, boyun omurgasında yaralanmalara, tiroit, gırtlak veya trakeaya baskıya, hassas boyun damarlarının zedelenmesine neden olabilir. Bu nedenle tasmaların gerilim dağılımının, köpeğin boynunu zorlamayacak şekilde tasarlandığından emin olun.

Köpeğin vücuduna oturmayan bir emniyet kemeri kullanmak da köpeğin güvenliği ve sağlığı için büyük bir tehlike oluşturur.

PANDEMİ SÜRECİNDE KÖPEĞİMİ GEZDİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİM?

Köpeğinizi gezdirirken bile sosyal mesafeyi korumak gerekir. Bunu yapmak için kalabalık yerlerden ve zamanlardan kaçının. Köpeğinizi nerede ve ne zaman yürüyüşe çıkarmak istediğinizi planlayın. Köpeğinizi gezdirirken, onu kısa bir tasma ile tutun. Köpekler genellikle diğer köpekler ve insanlarla temasa geçmek ister. Ancak katı olmanız ve mesafeyi korumanız gerekir.

Köpek gezdirirken dikkat etmen gereken diğer önemli noktaları da buradaki içeriğimizde bulabilirsin.

Paylaşan heymypet