Doktora Derecesi Kazanan Köpek Moose

8 yaşındaki Labrador Retriever cinsi Moose, 2014’ten bu yana Virginia Tech’in Cook Danışmanlık Merkezi’nde terapi köpeği olarak çalıştı. Ve şimdilerde başarısını tescilletmenin keyfini yaşıyor…

terapi köpeği moose

KÖPEK DOKTRA ALDI!

Köpek doktora yapar mı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz; Amerika’da bir terapi köpeği olan Moose  çok uslu ve iyi bir çocuk olarak doktora derecesi kazandı!

Evet, teknik olarak bu veteriner hekimlikte fahri bir doktora; ancak her iki durumda da değişmeyen tek bir gerçek varsa o da Moose’un çok başarılı bir köpek olduğu.

8 yaşındaki Labrador Retriever cinsi Moose, 2014’ten bu yana Virginia Tech’in Cook Danışmanlık Merkezi’nde terapi köpeği olarak çalıştı. Şimdi; öğrencilere hizmet ettiği yıllar, College Park’ta Virginia Tech ve Maryland Üniversitesi tarafından işletilen Virginia-Maryland Veteriner Hekimliği Koleji’nde onur derecesi ile kutlanıyor. Moose derecesini sanal gerçekleştirilen bir mezuniyet töreninde teslim aldı. 

Moose’un kendisi de lisanslı bir danışman olan sahibi Trent Davis’in ABC News’e verdiği demeçte, Moose’un binlerce öğrenciyle yapılan danışmanlık oturumlarında yardımcı görevi gördüğü öğrenildi. Davis, terapi köpeklerinin ekstra rahatlık ve güvenlik hissi sağlayarak seanslarda yardımcı olduğunu açıkladı.

Davis: “Köpekler terapilerde bir rahatlık sağlıyor. Maalesef bazı durumlarda insanlara hayatları boyunca karşılaştıkları diğer insanlar pek de iyi gelmiyor. Bu nedenle köpeklerin, insanlara, insanlardan iyi geldiği söylenebilir.” dedi.

Moose’a şubat ayında prostat kanseri teşhisi kondu ve Virginia Tech tarafından servis edilen basın bültenine göre, Veterinerlik Fakültesi tarafından yönetilen bir tedavi görüyor. Bununla birlikte Moose’un sağlık durumu iyi ve diğer terapi köpekleri Derek, Carson ve Wagner ile birlikte çalışmaya, sahalara geri döndü bile.

Online biyografisine göre Moose, New York’un Guiding Eyes for the Blind isimli dergisinde büyüdü; ancak maalesef küçük bir tıbbi sorun onun rehber köpek olmasına engel oldu. Daha sonra Davis tarafından evlat edinildi ve sonunda bir terapi köpeği olmayı başardı.

Moose; terapi kariyerinin dışında yüzmeyi, halat çekmeyi ve yemek yemeyi seviyor. Ayrıca Virginia Veteriner Hekimler Birliği tarafından 2019 yılında “kahraman hayvan” olarak onurlandırıldı.

Ve evet, Moose gerçek bir diploması bile var!

Paylaşan heymypet