Walter Chandoha ve Çektiği Harika Evcil Hayvan Fotoğrafları!

Walter Chandoha, hayvan ve özellikle evcil hayvan fotoğrafları konusunda dünyanın en önde gelen isimlerinden biri. Nitekim 98 yıllık hayatını patili dostlarımızı fotoğraflamakla geçirdi. Aslında bu tam olarak doğru değil. Çünkü İkinci Dünya Savaşı süresince haber ve savaş fotoğrafçılığı da yaptı Chandoha 5 yıl boyunca. Peki ne oldu da dikkatini ve lensini  patili dostlarımıza çevirdi?

Amerika'da evcil hayvanları vefat edenler

Walter Chandoha ‘nın evcil hayvan fotoğrafları çekme hikayesi, Chandoha karlı bir kış gecesinde New York’taki evine doğru yürürken başladı. O sırada yolda soğuktan titreyen ve sonradan evine götürüp Loco ismini vereceği bir kedi gördü fotoğrafçı Chandoha. Bulduğu kedinin durumundan da çok etkilendi.Hikayenin devamında ise gerekli bakımlarını yaptı ve kediyi kendince fotoğraflamaya başladı. Böylelikle büyük bir tutkunun da kapısını kendisi için bilmeden aralamış oldu. O günden hayatını kaybettiği 2019 yılına kadar kedileri etrafından hiç eksik etmedi Chandoha. En son kedisi ise sokaktan sahiplendiği Maddie isimli bir patili dostumuz idi!

Bir süre sonra Walter Chandoha, büyük bir ilham kaynağı olarak atfettiği kedilerin fotoğraflarını satmaya başladı. Postallarda, reklamlarda, poster ve afişlerde kısacası o günün şartlarında her yerde onun kedi fotoğrafları elden ele dolaşır oldu. Bir noktadan sonra tamı tamına 70 yıl boyunca geçimini bu şekilde sağlayabilecek büyük bir üne ulaştı fotoğrafçı Chandoha. Tabi ki ilgisini sadece kedilere yöneltmekle kalmadı. Gördüğü, sevdiği köpekleri de fotoğraflamaya başlayan sanatçı, çektiği evcil hayvan fotoğrafları ile herkesin büyülenmesine de vesile oldu.

WALTER CHANDOHA VE MİNİ BİR FOTOĞRAF GALERİSİ!

Patili dostlarımızın kendilerine özgü anlarını yakalama konusunda tam uzman olan ünlü fotoğrafçı Walter Chandoha, fotoğraflarıyla beğenilerin yanında birçok ödül de kazandı. Bununla da yetinmedi, Andy Warhol gibi birçok sanatçının eserlerine de ilham kaynağı oldu! Bu fotoğrafların güzelliğini göz önüne aldığımızda bu sonuçlar gayet normal ve beklenen sonuçlar olmalı galiba.

Walter Chandoha gibi sanatına hayvanları konuk eden bir başka sanatçı için bu yazımızı okuyabilirsin! Kendisi bir çizer ve karakalem konusunda inanılmaz işler çıkarmış.

Paylaşan heymypet