Kuş ve Balık Sürüleri Büyüleyici Görüntüler Sergiliyor!

Kuş ve balık sürüleri, canlıların tek vücut olduğunda ortaya ne denli nefes kesici görüntüler çıkabileceğini kanıtlıyor adeta. Tabii onları fotoğraflayan fotoğrafçıların emeğini de haybeye gitmesin. Onlara da kocaman alkışlar!

kuş ve balık sürüleri

Hem gökler hem de denizler, kuşlar ve balıklar gibi sürü hayvanlarının çizdiği organik tablolarla süslü. Kuş ve balık sürüleri ve her bir parçası, yani o kuşlar ve balıklar aynı anda iki görevi yürütüyor. Önce kendi başlarının çaresine bakıyorlar, sonra da sürünün var olmasını sağlıyorlar. İşin ilginç kısmı, önce sürünün var olmasını sağlayıp sonra kendi başlarının çaresine bakıyor da olabilirler… Bu hayvanlarda çoğul ve tekil iç içe geçmiş bir biçimde, tek vücut halinde hareket ediyorlar. Bunun için de her birinin teker teker görevini layıkıyla yerine getirmesi gerekiyor. Anlaşılan o ki estetik olarak böylesine güzel tablolar ancak bu şekilde açığa çıkıyor!

Aşağıda paylaşacağımız görseller, Soren Solkaer ve Mathieu Meur’a ait. Fotoğraflarında dostlarımızın sergilediği akışkan uyumu gözler önüne sermeye çalışıyorlar. Onlara göre bu sürülerin takip ettiği tek kural şu: Yanındaki hareket ediyorsa sen de hareket et. Sürü ancak bu sayede devam etmeyi başarıyor.

Mesela Soren Solkaer’e ait bu fotoğraf, Sturnus Vulgaris kuş sürüsünü yansıtıyor. Kuşlar bir araya gelerek ikinci bir kuş oluşturmuşlar gibi gözükmüyor mu?

 

kuş ve balık sürüleri

Bu fotoğraf ise Mathieu Meur’a ait. Sardalyalar birbirlerinin arasındaki mesafeyi ölçme konusunda bir numaralar. Bu sayede de sürekli birbirleriyle ilişki ve iletişim halinde bir bütün olmayı başarıyorlar.

kuş ve balık sürüleri

Yine Mathieu Meur’a ait bu büyüleyici fotoğrafta yer alan dostlarımızın ismi Caranx sexfasciatus. Bu tarz halkalar oluşturarak avcılara karşı savunma sağlıyorlar.

Sturnus Vulgaris‘ler göç edeceği zaman buna benzer bir şekilde diziliyorlar. Bu sayede havayı kendi aralarında tekrar tekrar geriye iterek yolculuğu kolaylaştırıyorlar.

kuş ve balık sürüleri

Peki kuş ve balık sürüleri senkronize güzelliğin en etkileyici temsilcileri diyebilir miyiz? Yoksa fotoğraflardan fazlasıyla etkilenip biraz gaza mı geliyoruz…

Bu arada, işin en şaşırtıcı kısmı ise şu: Bu hayvanlar sadece sürü halinde harika fotoğraflara konu olmuyorlar. Tek başlarına fotoğraflandıklarında da o kadar etkileyiciler ki! Mesela mı?

Paylaşan heymypet