Mama Yakalayan Köpekler ve Köpek Fotoğrafçılığı

Gözlerdeki o heyecan… Mama yakalayan köpekler Christian Vieler isimli köpek fotoğrafçısının kamerasına konuk olmuş. Ortaya birbirinden keyifli fotoğraflar çıkmış haliyle. Bu mama fikrinin hikayesi ve şirin fotoğraf galerisiyle Christian Vieler’i tanıyalım!

Köpek fotoğrafçılığı nasıl bir meslek olsa gerek? Bu soruyu Christian Vieler’a sorsak daha iyi yanıt alırız galiba. Kendisi uzun yıllardır köpekleri fotoğraflıyor ve bunu yaparken birçok yöntem kullanıyor.  Mesela mı? Köpeklerin önüne ödül mamaları fırlatmak. Sonra da kendilerini mamaya kaptırmış şekilde öne atılan ağızları açık şapşal köpek fotoğrafları fotoğraflamak. Patili dostlarımızın içindeki mama sevgisini ve doğallıklarını yakalamak için harika bir yöntem. Mama yakalayan köpekler fikri fotoğrafçının aklına nasıl gelmiş peki?

“İlk mama yakalama fotoğrafımı köpeğim Lotte ile çektim. Bu tarz fotoğrafları çekmeyi öğrenebilmem için Lotte biçilmiş kaftandı. Hem hep yanyanaydık, hem de evdeki ekipmanlarımla iş daha kolay oluyordu. Sonra da bunu başka köpeklerle yapmaya başladım. Köpekler mamaya uzansa da uzanmasa da ortaya çıkan fotoğraflar hep eğlenceli oluyordu. Eğlence, bu işi daha da sevmeme yol açtı. Dostlarımın suratındaki panik, heyecan, arzu, mutluluk… Bunları görmek her zaman keyifli. Üstelik yüzlerce köpek fotoğraflamama rağmen hiçbir fotoğraf birbirinin aynısı değil” diyor Vieler.

MAMA YAKALAYAN KÖPEKLER PROJESİNİN İÇ YÜZÜ

2013’ten beri köpeklerle çalışmak, fotoğrafçının hayatına önemli dersler katmış. Nihayetinde karşısındakiler insan değil ve sözlü iletişim kurmak gerçekten zor. Fotoğrafçının mesleği bir yandan ana okulu öğretmenliğine benziyor aslında. Bir sürü yüksek enerjili çocuk etrafta koşuşturuyor, o da onların dikkatini çekmeye çalışıyor…

“Köpekler kendimle ilgili o kadar fazla şey öğretti ki bana. Daha sabırlı biri olmamı sağladılar bir kere. Onlarla devamlı olarak iletişime geçmem gerekiyordu ve bu bana sabır kattı. Bunun yanı sıra iyi bir gözlemci de oldum. Bu da hayatımda olup bitenleri daha iyi ele almamda yardımcı oldu. Eskiden ‘bu köpek fazla şımartılmış’ ya da ‘söz geçirmesi zor galiba’ gibi düşünceler geliyordu aklıma. Ancak bu bir müddet sonra değişti. Artık karşımda nasıl bir köpek olursa olsun onun içindeki masumluğu görüyorum. Modumuz, moralimiz keyfimiz nasıl olursa olsun onunla bir şekilde iletişime geçmeye çalışıyorum” diyor fotoğrafçı. Aslında Vieler’in yaptığı çıkarımları her evcil hayvan ebeveyni onaylar herhalde. Ne dersin?

Seni bu soruyla ve galeriyle baş başa bırakıyoruz!

mama yakalayan köpekler

Paylaşan heymypet