Hayvanlar Dünyasına Farklı Bir Bakış: “Parallel Animals”

Genç Ressam Maria Roza’nın hayvanların mistik taraflarını hayal gücünde demleyerek ortaya çıkardığı kompozisyonların sergileneceği kişisel sergisi İstanbullu ziyaretçileri bekliyor…

15 Kasım-10 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Concept Gallery’de yer alan “Parallel Animals” adlı kişisel sergi hayvanlar dünyasına farklı bir bakış taşıyor. Ressam Maria Roza, yeni kişisel sergisinde temsili ve hayvan bedenlerini hayal gücüyle harmanladığı kompozisyonlara dönüştürerek izleyiciye sunuyor.

Ressam hayvanların ve temsillerinin kadim zamanlarda sahip olduğu mistik statü ve kudretin tarih boyunca gösterdiği değişimlerden yola çıkıyor. Maria Roza, söz konusu dinamikleri deneyle ölçülebilir mutlak bir mekanik yaklaşımdan kurtarmaya çalışırken hayvan imgesini yeniden üretiyor.

Maria Roza, yapıtlarında hayvan imgelerini birebir yansıtmak yerine birden fazla hayvanın farklı unsurlarını bir arada kullanmayı tercih ediyor. Böylece doğayı sembolize eden gerçeküstü yaşam formları oluşturuyor. Sanatçı, tuval üzerinde oluşturduğu bu formlarla bir araya getirdiği insan bedeni tasvirleri aracılığıyla öznel bir gerilim yaratmayı amaçlıyor. Bu gerilimden doğan tekinsiz ve şaşırtıcı deneyim, ilginç bir şekilde izleyiciye güven ve ahenk hisleri de yaşatıyor

Genç ressamın resimlerindeki hayvan imgeleri kendini kanıtlamaya çalışmaktan uzak bir etkileyicilik barındırıyor. Maria Roza’nın kompozisyonlarında yakalanan şiirsel estetik ve uyum izleyiciyi görsel açıdan baştan çıkarırken, içeriksel anlamda eserlerin barındırdığı şaşırtıcı öğeler ise eşzamanlı olarak izleyenlerin gündelik gerçeklikten uzaklaşıp bir zihinsel geçiş, bir yabancılaşma yaşamasını sağlıyor.

Sergi 10 Aralık’a kadar İstanbul Concept Gallery’de ziyaret edilebilir.

Adres:

Tomtom Mah. Nur-u Ziya Sokak. No: 27 Daire:2, 34433 Beyoğlu/İstanbul

 

Maria Roza Hakkında

1998, Bakü doğumlu, Ankara’da çalışıyor. 2016’da Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümünde derece ile tamamlayan Maria Roza, aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Genç sanatçı, eserlerinde insanların hayvanlarla ve ilkellikle olan ilişkisine, insan ve hayvan arasında kurulan iletişime ve bu iletişimin yapısal ve işlevsel özelliklerine odaklanmaktadır ve izleyicilerinin insan, hayvan ve ilkellik ilişkisindeki öznel gerilimi duyumsamasını, kendilerini resimlerdeki tekinsiz atmosfere bırakan izleyicilerin bir yandan da eserlerdeki estetik uyum aracılığıyla güven ve ahenk hisleri yaşamasını amaçlamaktadır.

Kişisel sergiler
2019 – Hamartia, Ankara, TR

Karma sergiler
2022 – “Genç Buluşma”, Cermodern, Ankara, TR
2022 – BASE “İz ve İletişim”, Akaretler, Sıraevler, İstanbul, TR
2022 – “Genç Dalga (Genç Figür)”, Zülfü Livaneli Kültür Merkezi, Ankara, TR
2021 – 10×10 Serisi, “Zamandan Kalan”, Istanbul Concept Galeri, İstanbul, TR
2020 – Genç Sanat, 6. Güncel Sanat Proje Yarışması Sergisi, Sergileme ödülü, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, İstanbul, TR
2019 – Gesam Uluslararası /Lübnan Türk Sanatçıları Sergisi, Beyrut, LB
2019 – Uluslararası Resim Sergisi, Trafo Sanat Galerisi, Bodrum, TR
2018 – Gesam Uluslararası /Ukrayna Türk Sanatçıları Sergisi, Kiev, UA

Paylaşan heymypet