MeowTalk Uygulaması Kedilerin Miyavlamalarını İnsan Diline Çevirecek

Kedisinin miyavlamalarının ne anlama geldiğini bilmeyi kim ister? “Ben, ben, ben!” dediğini duyar gibiyiz. O halde sana çok güzel bir haberimiz var. Yeni geliştirilen MeowTalk isimli uygulama, miyavlamaları insan diline tercüme etme vaadiyle geliyor.

kediler rüya görür mü

KEDİ DİLİ ÇÖZÜLDÜ

Teknoloji sitesi King5’ın aktardığına göre, MeowTalk geçmişte Amazon’un Alexa projesinde çalışmış bir mühendis olan Javier Sanchez ve ekibinin projesi. Şu an Akvelon isimli teknoloji şirketinde proje yöneticisi olan Sanchez ve ekibi MeowTalk ile kedilerin miyavlamalarını insanların anlayabileceği bir hale getirmeye çalışıyor.

Sanchez, ABD basınına yaptığı açıklamada, “Miyavlama bir değil. Kediler birbirleriyle diyalog ve iletişim kurmuyorlar. Doğada birbirlerine miyavlamıyorlar” diye konuştu.

MEOWTALK KEDİNİN DİLİNDEN ANLAYACAK

Mühendis ve ekibi, yaptıkları araştırmalarda kedilerin miyavlamalarının genel olarak 9 farklı mesajın iletimi için kullanıldığını ve her mesajın miyavlamasının farklı olduğunu tespit etti. Şimdi de bu mesajların deşifresi üzerinde çalışılıyor.

Bir akıllı telefon uygulaması olarak geliştirilen MeowTalk’u indiren kullanıcılar, kedilerinin miyavlarken çıkardıkları sesleri uygulamaya dinletip “Açım” ya da “Canım yanıyor” gibi anlamlara tercümesini sağlayabilecek. Hatta uygulama kullanıcıların kendi kedilerinin sesleri konusunda vereceği ince ayarlar sayesinde sürekli gelişecek. Kullanıcılar ayrıca tercümelerin isabetli olup olmadığı konusunda da uygulamaya geri bildirim verebilecek.

MEOWTALK UYGULAMASI MAĞAZALARA YÜKLENDİ

Uygulamanın tanıtım metninde şu ifadeler yer alıyor:

“MeowTalk, makine öğrenmesini kullanarak kedinizin miyavlamasını dokuz genel kedi mesajından birine tercüme diyor. Bu dokuz mesaj kedilerin ruh hallerini ve zihinlerini yansıtıyor. Ancak her kedinin bir de kendine özgü sesi var ve miyavlama hazneleri bu dokuz genel mesajın ötesine geçiyor. Her miyavlamanın ne anlama geldiğini uygulamaya girerek, MeowTalk uygulamasını kedinizin kendine özgü kelime haznesini kapsayacak şekilde eğitebilirsiniz. Kedinizin spesifik miyavlamalarından 5-10 tanesini uygulamaya yüklediğinizde, uygulama bu miyavlamayı tanır ve çevirmeniniz haline gelir.”

MeowTalk henüz geliştirme seviyesinde ama erken bir sürümü Apple ve Android telefonlar için uygulama mağazalarına eklendi bile. Sanchez, uygulamanın ilerleyen zamanda kedilerin miyavlarını anında tercüme eden bir tasmaya evrilebileceğini de belirtti. O zamana kadar kedinle yavaşça göz kırparak iletişim kurabilirsin.

Peki yakında kedi mamalarında böcek proteini kullanılacağını biliyor muydun?

Paylaşan heymypet