Mamalar Da Trendi Yakaladı: Böcekler Protein Kaynağı Olacak

Dünyada beslenme trendlerinde son yıllarda en çok öne çıkan başlıklardan biri, protein kaynağı olarak böceklerin kullanılması. Geleceğin gıdası olarak görülen böcekler, kedi ve köpek maması olarak da hayatımıza girmek üzere.

Böcekler kedi ve köpek mamasında kullanılacak

PROTEİN KAYNAĞI BÖCEKLER

Nestle bünyesinde faaliyet gösteren Purina, mamalarında böceklerden elde edilen proteinlerin kullanımını test etmeye başladıklarını duyurdu. Böcekler, protein kaynağı olarak günümüzde tüketilen hayvansal proteinlere kıyasla çok daha sürdürülebilir, çevre dostu bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Nestle’nin bu hamlesinin arka planında, ebeveynlerin evcil hayvanları için doğaya zarar vermeyen ve alerjen içermeyen besin arayışları yatıyor.

Aslına bakılırsa Yora ya da Green Petfood’s InsectDog gibi böcek proteini bazlı mama markaları zaten mevcuttu. Ancak küresel bir marka olan Nestle’nin de piyasaya girişi, böcekler kullanılarak mama üretimi trendin gelişimini hızlandıracak gibi görünüyor.

BÖCEKLER GELECEĞİMİZ OLABİLİR

Purina’nın Avrupa operasyonunun başkanı Bernard Meunier, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Mamalarda kullanılan proteinler için kaynakların çeşitlendirilmesi talebinde bir artış görüyoruz” derken, gezegenimizin sınırlı kaynaklarının ve Avrupa’da günden güne azalan et tüketiminin yeni proteinleri gündeme almak için güçlü birer sebep olduğunu vurguladı.

Nestle’nin böcek proteinli mamaları bu ay İsviçre’de Coop marketlerinde piyasaya çıkacak. Mamalarda siyah asker sineği larvasının yanı sıra, tavuk ve bakla da bulunacak. Meunier, ilerleyen dönemde ürünlerin daha fazla markette de satışa sunulacağını vurguladı.

BÖCEKLER UZMANLARDAN DA DESTEK GÖRDÜ

COVID-19 pandemisinin insanlarla patili dostları arasındaki bağı kuvvetlendirdiğine de dikkat çeken Meunier, bu süreçte kaliteli mamaya talebin arttığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl İngiltere Veterinerler Birliği, böcek proteini bazlı mamalara destek vererek, hayvanlarına besi hayvanlarının ürünlerini yedirmek istemeyen ebeveynlere bu mamaları tavsiye etmişti.

Paylaşan heymypet