Kedilerde İştahsızlık Problemi: Kedim Mama Yemiyor!

Eğer kedin son zamanlarda yemeden içmeden kesildi ve tüylerinin altından kemikleri sayılır hale geldi ise bunun altında bir kedi için pek çok sebep yatıyor olabilir.

hayvanım kilolu mu

KEDİM MAMA YEMİYOR

Kedilerde iştahsızlık sebeplerine ve kilo vermelerine nelerin neden olabileceğini şurada anlatmıştık. Bu yazımızda ise bu durumla baş edebilmen için basit çözümleri sıraladık. 

KAÇAMAYACAĞI KAPI YOK GİBİ: YAŞ MAMA

Eğer kedini sürekli kuru mamayla besliyorsan kabul edelim ki iştahının kaçması normal. Biz de her gün o diyet bisküvilerden yemek zorunda kalsak, bir süre sonra aç kalmayı tercih edebiliriz. O yüzden en kısa zamanda ona bir güzellik yapıp yaş mamayla ziyafet çekmeni öneririz. Göreceksin nasıl silip süpürecek…  

Yaş mamalar hem daha lezzetli, hem çiğnemesi ve sindirmesi daha kolay. Yani kediler bayılmakta çok haklı. Fakat bazı özel durumlarda veterinerler yaş mamayla değil, kuru gıdayla beslemeyi özellikle tavsiye ediyor. Bu sebeple kedine ne sıklıkla yaş mama verebileceğini veterinerine bir danış deriz.

kedilerde iştahsızlık

YAŞ MAMADAN DAHA GÜZEL OLAN TEK ŞEY: SICAK YAŞ MAMA

Veterinerinden izin çıktı ve ziyafet vakti geldi çattı ise, yaş mamayı paketinden çıktığı gibi servis etmek yerine ısıtmanı öneririz. Yiyecekleri ısıtmak, kokusunu ve tadını daha baştan çıkarıcı hale getirir, bu değişmez kural mamalar için de geçerli. 

LEZZETLİ KÜÇÜK BİR DOKUNUŞUN ŞAŞIRTICI ETKİSİ

Uyumlu ve kanaatkar kediler piyasadaki çoğu mamanın lezzetinden memnundur. Fakat    müşkülpesent kediler bu mamaları lezzet açısından yeterli bulmayabilir. Bu durumda kedilerde iştahsızlık problemi ortaya çıkabilir; iş başa düşer ve lezzet artırıcı birkaç sihirli dokunuşa ihtiyaç duyulur. Örneğin kedin ton balığına bayılıyorsa, kuru mamasını ton balığı yağıyla karıştırarak lezzetlendirmeyi deneyebilirsin. Bu sayede normalde yüzüne bakmadığı mamasını silip süpürmesi an meselesi. 

TATLI SÖZLER VE ŞEFKAT İLAÇ GİBİ GELEBİLİR

Kedini yemek yemeye ikna etmenin türlü yollarından en basiti bu sayılabilir. Belki  de küçük tüylü dostunun tek ihtiyacı biraz cesarettir. Örneğin kedi mama kabının yanına götürüp başını ve boynunu okşayarak yatıştırıcı cümleler kurabilirsin. Böylece güvende olduğunu ve yemeğini yiyerek doğru şeyi yaptığını hissettirebilirsin.  

EGZERSİZ İŞTAH AÇAR

Kedinin iştahını arttırmak için en etkili yollardan biri de egzersizdir. Yoğun fitness ve kardiyo seanslarının ardından nasıl acıktığını hatırlarsan ne demek istediğimizi anlayacaksın. Akşam yemeğinden kısa bir süre önce kedinle yakalamaca ya da top kapmaca gibi bol hareket gerektiren oyunlardan oynarsan o yorgun bir kedi ve karnı aç olacaktır.

Paylaşan heymypet