Beyaz Saray’ın Yeni Patili Sakinleri Champ Ve Major

Demokrat Parti’nin adayı Joe Biden’ın ABD’nin 46’ncı başkanı olacağı kesinleştikten sonra, tüm dünyanın gözü Biden ailesinin üzerine çevrildi. Olağandışı bir durum olmazsa ocak ayında Beyaz Saray’a yerleşecek olan Biden ailesi Joe Biden ve eşi Dr. Jill Biden’ın yanı sıra Champ ve Major isimli iki köpekten oluşuyor. Gelin hem bu ikiliyi hem de Beyaz Saray tarihinin köpeklerini biraz daha yakından tanıyalım.

Champ ve Major
Fotoğraflar: Twitter/@dog_rates

SARAYIN YENİ SAKİNLERİ

Dediğimiz gibi Champ ve Major, Beyaz Saray’ın yeni sakinleri olacak. İkisi de Alman çoban köpeği. Amerikan basını özellikle Major’ın bir yönünü öne çıkarıyor: Barınaktan sahiplenilmiş olması. TMZ’ye göre Biden ailesi Major’ı 2018’de Delaware’de bulunan bir yardım kuruluşunun barınağından sahiplendi. Champ ise 2008 yılından bu yana ailenin bir parçası.

Peki Beyaz Saray’da Champ ve Major gelmeden önce hangi patililer vardı? Aslına bakılırsa Trump ailesinin patili bir üyesi olmadığından son 4 yıldır “First Pet” unvanı sahipsizdi. Donald Trump’tan önceki Başkan Barack Obama ve ailesinde ise Bo ve Sunny adında iki Portekiz su köpeği üye bulunuyor.

CHAMP VE MAJOR GELMEDEN ÖNCE ONLAR VARDI

Beyaz Saray’da yaşayan köpeklerin tarihi ise çok daha gerilere gidiyor. Başkanlık Evcil Hayvan Müzesi kayıtlarına göre, ABD’nin ikinci başkanı ve Beyaz Saray’da yaşayan ilk başkan olan John Adams, Juno ve Satan isimli iki köpeğiyle “First Pet” geleneğini başlatmış.

Thomas Jefferson’ın bir alaycı kuşu ve iki ayı yavrusu ile John Quincey’in banyoda baktığı hediye timsahı Beyaz Saray’da yaşamış en ilginç hayvanlar olabilir.

Beyaz Saray’ın hayvan nüfusu anlamında en kalabalık olduğu zaman ise Abraham Lincoln’ın başkanlık dönemi olsa gerek. Lincoln’ın birçok köpeği, en az iki kedisi, beyaz tavşanlar, Jack adlı bir hindisi, midillileri ve domuzu vardı.

Paylaşan heymypet