Evcil Kedilerin Tarihi

Daha bir asır önce bile çok az kedinin tamamen kapalı mekanlarda yaşadığını biliyor muydunuz? Kediler ne zaman evcilleşti?

mısır kedi

Evcil Kediler Ne Kadar Süredir Ortalıkta?

Aslında kediler 10.000 yıldan fazla süredir açık havada yaşıyor. Çevreyi kuşlar ve diğer hayvanlarla paylaşıyor. Kedilerin tarihteki yerini ve evcilleşme süreçleri anlamak, insan evrimini anlamak için gerekli.

Evcil Kedilerin Kökenleri

Kedilerin insanlarla benzersiz ilişkileri, 10.000 ila 12.000 yıl önce, insan uygarlığının en eski gelişmelerinden bazılarının meydana geldiği coğrafi bölge olan başladı.  Bu gelişmelerden biri de tarımdı. İnsanlar göçebe yaşam tarzlarını bırakıp kalıcı olarak toprağı işlemeye başladıkça, depolanan tahıllar kemirgenlerin ilgisini çekti.

Orta Doğu yaban kedileri veya felix silvestris lybica, bu yeni ve bol besin kaynağından yararlanarak kemirgenleri avladı. Bu ilk kasabaların etrafında dolaşmaya karar verdiler ve tıpkı bugün topluluk kedilerinin yaptığı gibi, tüm insan toplumlarının kaçınılmaz olarak ürettiği çöpleri temizlediler.

Binlerce yıl boyunca, sonunda doğal olarak insanlara ev sahipliği yapan yeni bir kedi türü gelişti: felis catus. Evcil, başıboş ve yabani kediler (sokak ve yabani kediler topluluk kedileridir) hepsi evcil kedi dediğimiz aynı türdür.

Kediler Dünyayı Dolaşıyor

Kediler insanlarla karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki kurdu. Bazı bilim adamları, kedilerin kendilerini evcilleştirdiğini iddia ediyor. Özellikle gemilerde fareyle ödüllendirilen kediler, dünyanın her yerinde insanlarla birlikte seyahat etti:

Kıbrıs’taki bir mezarlık alanda, 9.500 yıl öncesine uzanan, insan ve kedilerin yan yana yaşadığına dair arkeolojik kanıtlar var. Kediler adaya insanlar tarafından kasıtlı olarak getirilmiş olmalı. Eski Mısır’da kedilere tapınılır, mumyalanır ve hatta bazen sahiplerinin refah durumunun göstergesi olarak altın takılar bile giydirilirdi.

MÖ 31’de Mısır, Roma İmparatorluğu’nun bir eyaleti haline geldi. Kediler Roma yaşamına tanıtılmış ve MS 4. yüzyılda Avrupa’da gerçekten yaygınlaşmıştı. Bu döneme ait bir kedi iskeleti, günümüz evcil kedilerinin kısaltılmış kafatasını gösteriyor.

Geoffrey Chaucer 1380’lerde The Canterbury Tales’de bir kedi kapısından bahsetmişti.
Kediler Avrupa’dan Amerika kıtasına giden gemilere bindiler ve Christopher Columbus’la, Jamestown’daki yerleşimcilerle ve Mayflower’la birlikte takip ettiler.
Kediler tarih boyunca fare avcısı olarak hizmetlerini sürdürdüler. Hatta 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri Posta Servisi’nin resmi çalışanları olarak hizmet ettiler.

19. yüzyılın sonlarına doğru, Amerikalılar hem şirketleri hem de faydaları için kedi beslemeye başladı. İlk kedi gösterisi 1895 yılında Madison Square Garden’da düzenlendi. Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna gelindiğinde ABD’de kediler yaygın olarak ev hayvanı olarak kabul ediliyordu.

Tüm bu süre boyunca insanlar kedilerin evlerine özgürce girip çıkmasına izin verdi. Hatta Başkan Calvin Coolidge’in kedisi 1920’lerde Beyaz Saray’a serbestçe girip çıkabiliyordu. Medeniyeti Değiştiren 100 Kedi ve Kedi Sahibinin El Kitabı kitaplarının yazarı Sam Stall’ın yazdığı gibi, “Coolidge’in zamanında hiç kimse kedileri içeriye hapsetmeyi düşünmemişti, hatta Amerika Birleşik Devletleri başkanına ait olan bir kedi bile.”

Paylaşan heymypet