Köpekler Koronavirüs Enfeksiyonunu Kokusundan Tanıyor

Can dostlarımız köpekler koronavirüsle mücadelede de en güçlü yardımcımız olma yolunda hızla ilerliyor. Sosyal mesafe ve izolasyon döneminde bizimle hayatı paylaştıkları ve yalnızlığı hissetmemize engel oldukları yetmiyormuş gibi köpeklerin insanların vücut kokularından koronavirüs enfeksiyonu tespit edebildikleri de ortaya çıktı.

Köpekler koronavirüs enfeksiyonunu kokusundan tanıyor

KÖPEKLER KORONAVİRÜSÜ ANLAR MI?

Koronavirüsü ter kokusundan anlayan köpekler! Fransız bilim insanlarının gerçekleştirdiği ve sonuçları bu ay başında yayımlanan bir araştırmada, 8 adet köpek belli bir eğitim sürecinden geçirildi. Bu eğitimlerin sonucunda insanların kol altlarındaki terin kokusundan koronavirüs enfeksiyonunun varlığını tespit etmeyi başaran söz konusu köpekler geçmişte patlayıcı madde ve kolon kanserini koku yoluyla tespit etmek için eğitilmişti.

Aslına bakılırsa bilim insanlarının söz konusu araştırmayı tasarlarken amacı koronavirüs enfeksiyonunun ter kokusunu değiştirip değiştirmediğini görmekti. Ancak daha deneyin en başında enfeksiyonun ter kokusunda bir fark yarattığı ve köpeklerin bu farkı kolayca hissedebildiği anlaşıldı.

YÜZDE 95 İSABET

Dahası yapılan 368 denemenin yüzde 95’inde köpeklerin koku sahibinin enfeksiyon durumunu doğru bir biçimde belirleyebildiği de görüldü.

Araştırmada kullanılan köpekler çoğunlukla Belçika kurdu olsa da uzmanlar neredeyse tüm köpek türlerinin bu alanda eğitilebilecek yetiye sahip olduğunu ifade ediyor.

Koronavirüsü anlayan köpekler

TESTTE ÇIKMASA DA KÖPEKLER HİSSEDİYOR

Bu sonuçlardan daha da ilginç olan şey ise köpekler koronavirüsü  insanlarda hastalık belirtileri ortaya çıkmadan önce bile anlayan ve fark edebilen canlılar!

Araştırmanın yürütücüsü Dominique Grandjean’ın aktardığına göre, köpekler tamamı hiçbir belirti göstermeyen ve testleri de negatif çıkan 2 insanın ter kokusunda koronavirüs tespit etti. Araştırmacılar sorunun ne olduğunu anlamaya çalışırken 1 hafta kadar sonra yapılan incelemenin ardından gerçek anlaşıldı. İnsan teri örneklerinin alındığı hastanenin başhekiminden söz konusu kişilerin ikinci testlerinde Covid-19 pozitif çıktığı haberi geldi! İnanılmaz değil mi?

FİNLANDİYA’DA DA BENZER SONUÇLAR ALINDI

Aslına bakılırsa bu bulgular ilk değil. Mayıs ayının sonunda da Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada eğitimli köpeklerin koklama yoluyla insanlarda Covid-19’u tespit edebildiğine dair bulgular elde edilmişti. Söz konusu araştırmada insanların terleri değil idrarları kullanılmıştı. Ter kokusundan tespit yapılabilmesinin en büyük avantajı ise test kitlerine karşı daha hızlı ve daha pratik olması.

Bilim insanları bu bulguların geliştirilmesi sonucunda eğitimli köpeklerin havaalanları gibi kalabalık yerlerde koronavirüs taşıyan bireylerin tespitinin çok daha kolaylaşabileceğini belirtiyor.

Köpeklerin diyabeti ve çeşitli kanser türlerini koklayarak tespit edebildikleri de geçmiş yıllardaki araştırmalarla ortaya koyulmuştu.

Paylaşan heymypet